Site rengi

Tasarım

Kurtuluş Partili Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin dört bir tarafında alanlardaydı

10.03.2020
537
A+
A-

Parababalarının insafsız sömürü düzeninin, 129 kadın işçinin bedenini kor ateşlerde, hiç acımadan katletmelerinin üzerinden tam 163 yıl geçti. Biz Kurtuluş Partili kadınlar da onların yaktığı ışıkla yolumuzu aydınlatarak, onların mücadelesini yaşatıyoruz. Onların mücadelesi, bugün insanlığı en koyu karanlıklara sürükleyen Emperyalizme, Parababalarının sömürü düzenine ve Ortaçağcı İrticaya karşı savaşan, halkların yolunu aydınlatan meşale oluyor. Onları hiçbir zaman unutmayacak, unutturmayacağız.

Bu tarihi günün 163’üncü yılında Partimiz, birçok ilde basın açıklamaları, salon toplantıları ve bildiri dağıtımı ile coşkulu bir şekilde 8 Mart eylemlerini gerçekleştirdi.

 İZMİR

İzmir’de ilk eylemimiz saat 13:00’de Karşıyaka Çarşı’da basın açıklaması ile başladı. Eylemde, Parababaları düzenine karşı binlerce yıldır biriken öfkemizle ve mücadele kararlılığımızla kadın erkek eşit ve sınıfsız bir düzen talebimizi haykırdık. Basın açıklamasında Partimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili basın metni okundu. Basın açıklamasının ardından Karşıyaka Çarşı’dan sloganlarımızla, pankartlarımızla yürüyüş yaparak salon etkinliğimize geçtik.

İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği ve Kurtuluş Partili kadınlar olarak düzenlediğimiz salon etkinliğimiz kitlesel ve coşkulu bir katılımla gerçekleşti.

İPSD Şube Başkanımızın açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğimiz, Partimizin İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak’ın kadın sorunu ve ülke gündemine dair coşkulu değerlendirmesi ile devam etti. İzmir Barosu üyesi Av. Gökçe Serdar bize hukuk alanında kadının haklarını ve Türkiye’deki kadın hakları kazanımlarını anlatan bir sunum yaptı. Sonrasında, yoldaşımız Prof. Dr. Özler Çakır Hoca’mızın kadın sorununun tarihsel kökleri, nedenleri ve çözüm yolları konusunda yaptığı eğitici sunumla bir kez daha bilincimizi ve inancımızı bilemiş olduk.

Salon toplantımızda, konuşmaların yanı sıra sinevizyon gösterimi, skeçler, zeybek gösterisi yer aldı ve şiirler okundu. Etkinliğimiz, müzik dinletisiyle sona erdi.

İSTANBUL

İstanbul’da, Beşiktaş Meydanı’nda bir araya gelen Kurtuluş Partililer olarak burada basın açıklaması gerçekleştirdik. Emniyet güçleri ilk önce eylemin yerini değiştirmek istediler, izin vermeyeceklerini belirttiler. Ancak yapılan tartışmalar ve kararlı duruşumuz sonucunda, Beşiktaş Meydanı’nda coşkulu bir şekilde, sloganlarımızla eylemimizi gerçekleştirdik. Basın açıklamamızın başında 1857 yılında 8 saatlik işgünü, insana yaraşır çalışma koşulları için mücadele ederken yakılarak öldürülen 129 kadın tekstil işçisi ve onların nezdinde tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunduk. Ardından basın açıklamasına başladık. Basın açıklamasında Partimizin hazırlamış olduğu ortak bildiri metni Ayla Danacı Yoldaş tarafından okundu. Basın açıklamasının ardından sloganlarla eylemimiz sona erdi.

 

 ANKARA

Ankara’da etkinliğimiz, Partimizin Genel Merkez binasında yapıldı. Etkinliğimiz 129 kadın dokuma işçisini ve onların nezdinde tüm devrim şehitlerini saygı duruşuyla anarak başladı. Günün önemini vurgulayan şiirler okundu ve sinevizyon gösterimi yapıldı.

Daha sonra ana konuşmayı yapmak üzere Reycan Çakır Yoldaş’ımız söz aldı. Konuşmasında kadın sorunun nedenlerini, dünyadaki ve ülkemizdeki kadın mücadelesini anlatarak çözüm yollarını anlattı. Kurtuluşun “Kadın ve Erkek El Ele Birlikte Mücadele” ile sosyalizmde ve devrimde olduğunu söyleyerek konuşmasını sonlandırdı. Etkinliğimiz müzik dinletisi ile sona erdi.

ADANA

Adana İl Örgütü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliğimizi parti binamızda salon etkinliği şeklinde gerçekleştirdi. Kadınlarımızın çoğunlukta olduğu toplantımıza, Ayşe Küçükosmanoğlu tarafından Partimizin 8 Mart bildirisinin okunmasıyla başlandı. Ardından, Partili bir kadın yoldaşımız tarafından yapılan ve ülkemizde giderek artan kadın cinayetleri ve çocuk istismarının, bunların nedenlerinin ele alındığı konuşma ilgiyle dinlendi. Eğitim İş Sendikası üyesi bir yoldaşımız, son onbeş yılda eğitimin nasıl Ortaçağcı bir karanlık yapılanmaya doğru gittiğini, laikliğin bile içinin boşaltılarak yok edilmek istendiğini kendi mesleki yaşam deneyimleri ile örnekleyerek bizlere aktardı.

Konuşmaların ardından, sinevizyon gösterimimiz katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Etkinliğimiz, Parti Programımızdaki kadın sorunu bölümünün okunması, üzerinde herkesin katıldığı olumlu ve güzel tartışmalar yapılması ile zenginlik kazandı. Etkinliğimize Partimize ilk kez gelen kadınların da katılmış olması örgütlenme açısından bizleri ayrıca heyecanlandırdı. 8 Mart etkinliğimiz, genç bir yoldaşımızın şiir dinletisi ile son buldu.

İSKENDERUN

İskenderun İlçe örgütümüzde, 8 Mart etkinliğimiz yoldaşlarımızın ve konukların katıldığı salon toplantısı ile yapıldı. Kadın sorunu ve çözümüne yönelik konuşmalar ve gelen konukların söz alarak düşüncelerini aktarmaları, etkinliğimizi oldukça verimli hale getirdi. Yapılan konuşmaların ardından, İskenderun sokaklarında kadın ve erkek yoldaşlar olarak hep birlikte bildirilerimizi dağıttık.

Yapılan bütün eylemlerde  “Şan Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara ve Yaşatanlara, Kadın Cinayetlerine Son, Cinsiyet Ayrımcılığına HAYIR, Çifte Sömürüye HAYIR, Eşit İşe Eşit Ücret, Kadın Erkek El Ele Örgütlü Mücadeleye, Kadınların Kurtuluşu İşçi Sınıfının Kurtuluşundan Bağımsız Değildir, Kadına Yönelik Şiddete, Katliamlara Son” dövizleri açıldı, sloganlar atıldı.

Bu 8 Mart’ta da bir kez daha bütün bu sorunların çözümünün ne kadını aşağılayan Ortaçağcı ideoloji olan Şeriatta, ne de sorunu erkek düşmanlığı olarak gösterip sınıfsal özünü gizleyen burjuva akımı Feminizmde olmadığını haykırdık. Kadınların kurtuluşunun İşçi Sınıfının kurtuluşundan bağımsız olmadığını, bu nedenle de kadın erkek el ele mücadele edeceğimizi haykırdık.

08.03.2020

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

Şan Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara ve Yaşatanlara!

Kurtuluş Partili Kadınlar