Site rengi

Tasarım

Milas Akbelen Ormanları için İkizköylülerin Direnişine desteğimiz devam ediyor

30.07.2021
461
A+
A-

Muğla’nın Milas İlçesine bağlı Akbelen Ormanlarında maden ocağı alanı açmak için ağaç kıyımı yapılmasına karşı İkizköylülerin başlattığı Direniş sürüyor. Geçtiğimiz günlerde nöbet yeri Partimiz tarafından ziyaret edilmiş, dayanışma duygularımız köylülerle paylaşılmıştı. 30 Temmuz Cuma günü Direnişçi Köylülerin çağrısı üzerine nöbet yerinde eylem yapıldı. Eyleme Partimiz de katılarak destek verdi. Partimiz adına Kadın-Çocuk Komitesinden Prof. Dr. Özler Çakır bir konuşma yaptı.

Özler Çakır konuşmasında şunları söyledi:

***

Saygıdeğer Halkımız, İkizköylüler;

Sizleri Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü ve Merkezi Kadın-Çocuk Komitesi adına selamlıyorum.

Ben Prof. Dr. Özler Çakır. İkizköy’de bir Direniş sürüyor. Çevre Direnişi gibi görünüyor; aslında bu Parababalarının sömürü düzenine karşı bir Direniştir. Sömürü düzenine karşı hiçbir Direniş sınıflarüstü düşünülemez. Ve sınıflarüstü bir mücadele ile yürütülemez. Bu; ezen ile ezilenin, sömüren ile sömürülenin mücadelesidir.

Ülkemiz alev, alev yanıyor. Bu yangın 19 yıldır giderek artmakta. Ocaklara düştü yangın, sadece çevremiz yanmıyor. Ekonomimiz yanıyor. İşçi Sınıfımız yanıyor. Halkımız yanıyor, doğasıyla börtü, böceğiyle, çevresiyle yanıyor. Vatanımız yanıyor, vatanımızda Halkımız yanıyor, insanlarımız yanıyor. Bunun farkında olmak durumundayız.

Bu ülke Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’nı verdi. 1950’lerden bu yana ülkemizi yeniden ABD-AB Emperyalistleri teslim aldı. Bugün de iktidarda Ortaçağcı AKP’giller var. Bunlar antika ve modern sermayenin şu anda iktidardaki temsilcileridir. Ama bu temsilciler, sınıflarüstü bir mücadele düşünülürse hiçbir zaman başımızdan defolup gitmezler.

Dolayısıyla verilecek mücadele, İşçi Sınıfı önderliğinde Halkın Kurtuluş Mücadelesidir. Bunu asla ve asla göz ardı etmememiz gerekir. Burada, bu topraklarda Birinci Kuvayimilliye Geleneği sürüyor. Buradaki kadınlarımız yalnızca çevre, sömürü ve Parababaları düzenine karşı mücadele vermiyorlar. Aynı zamanda Ortaçağcı AKP’ giller’in kadını hapsetmek isteyen, bir cariye gibi gören anlayışına karşı da başkaldırıyorlar. Bir Kadın Direnişi yürüyor.

O nedenle HKP’li kadınlar adına da Direnişçi Kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum. Gün, Halkın Demokratik İktidarını kurmak için İkinci Kurtuluş Mücadelesine tüm gücümüzle sarılma günüdür. Ve er geç bu mücadele kazanılacaktır.

Şan olsun burada Direniş yürüten kadınlarımıza!

Şan olsun İkizköylülere!

Saygılar…

***

Eylem, yapılan diğer konuşmaların ardından mücadeleye devam kararlılığı ile sona erdi. Partimiz bu onurlu mücadelenin yanında olmaya devam edecektir.

30 Temmuz 2021

HKP İzmir İl Örgütü