Site rengi

Tasarım

Mustafa Kemal’e konan bu yasağın hesabını soracağız

12.05.2018
599
A+
A-

Kalpaklı Mustafa Kemal Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızı çağrıştırıyor

Bu yüzden yasak koyuyorlar!

“Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözü AB-D Emperyalistlerinden bağımsız olmayı çağrıştırıyor

Mustafa Kemal’in bu sözüne de işte bu yüzden yasak koyuyorlar!

HKP olarak 10 Kasım, 23 Nisan gibi günlerde, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kalpaklı portresiyle “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün yer aldığı pankart ve flamalarla Anıtkabir’i ziyaret ediyorduk. Ancak üzerinde Partimizi çağrıştıran herhangi bir ibare olmamasına rağmen geçtiğimiz 29 Ekim’de o pankart ve flamalarla Anıtkabir’e girişimize izin verilmedi.

Bugün 23 Nisan dolayısıyla yine aynı pankart ve flamalar eşliğinde Tandoğan Meydanı’ndan Anıtkabir’e doğru yürüyüşe geçtik ve yine aynı engellemeyle karşılaştık.

Kalpaklı Mustafa Kemal Portresiyle ve Mustafa Kemal’in o özlü sözüyle Anıtkabir’e girilemeyeceğine dair herhangi bir yönerge, herhangi genelge yok. Ama rahatsız oluyorlar Mustafa Kemal’den, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünden. Amaçları yok etmek Mustafa Kemal’in izini tozunu.

Polis ve Anıtkabir görevlileriyle uzun süre tartışıldı ama emirlerin çok yukarıdan olduğu belliydi. Olmayan yazılı bir yönergeyi bize gerekçe gösteriyorlar. Gösterin şu kararı deyince de gösteremiyorlar. HKP avukatları pankart ve bayraklara izin verilmemesiyle ilgili tutanak tutuyor, tutulan tutanağa imza atma cesaretini de gösteremiyorlar. AB-D Emperyalistleri alınca cesaretlerini Paşaların, bu basit bir tutanağa imza atamama yürekliliğini bile gösteremeye kadar varıyor.

Bu şekilde giremezdik Anıtkabir’e. Mustafa Kemal’e ve sözüne yasak konuyorsa, Mustafa Kemal’e yapılan en büyük ihanettir bu davranış.

Anıtkabir önünde yaptık bu uygulamayı protesto açıklamamızı. HKP Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran Yoldaş “TBMM’nin açıldığı 23 Nisan günü Mustafa Kemal’in portresine ve sözüne yasak konan bir yere girmiyoruz, protesto ediyoruz. Ama şunu hepimiz bilelim, Mustafa Kemal’in bu sözüne yasak koyanlar gün gelecek bunun hesabını bağımsız yargı önünde mutlaka verecekler. Bu halkın kurucu değerlerine, bu ülkenin Ulusal Kurtuluş mücadelesinin Önderine yasak koyanlar, kim olursa olsun mutlaka hesap verecek” dedi.

Evet, ant olsun ki, özünde Mustafa Kemal’e konan bu yasağın da, hukuksuzlukların da hesabını mutlaka soracağız. 23 Nisan 2018

Ankara’dan Kurtuluş Partililer