Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: 51. Yılında Şanlı 15-16 Haziran Direniş Geleneğini, Direnişlerimizde, Grevimizde Yaşatıyoruz

08.07.2021
328
A+
A-

Parababalarının işçi düşmanlığına ve sarı sendikacılığa karşı başlatılan 15-16 Haziran Direnişi’nin 51. yıldönümünde 14 yıldır mücadele eden ve Sendikamız öncülüğünde 281 gündür Direniş Çadırı’nda direnen Uzel Makine Direnişçi İşçileriyle birlikte Uzel Traktör Fabrikası önündeydik.

Uzel Makine Direniş Çadırı önünde gerçekleştirdiğimiz eylemimize, Genel Başkan’ımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendika yöneticilerimiz, üyemiz işçiler, Samsun Çorum Ambarı Grevci İşçileri, Real Market Direnişçileri, PTT-Sen Direnişçileri ve Uzel Makine Direnişçileri katıldı. Eylemde Genel Başkan’ımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

Küçükosmanoğlu konuşmasında; Türkiye İşçi Sınıfı tarihinin en büyük direnişi olan şanlı 15-16 Haziran Direnişi’nin 51. yılı dolayısı ile o dönemde bilfiil 15-16 Direnişi içerisinde yer alan Uzel Makine Direnişçileriyle birlikte olmanın önemli olduğunu dile getirdi.

Küçükosmanoğlu; 1952 yıllında Türkiye İşçi Sınıfını pasifize etme, mücadele etme gücünü elinden alma çabalarının sonucunda CIA tarafından Türk-İş’in kurulduğunu söyledi. Türk-İş’in kurulma amacının tamamen İşçi Sınıfı mücadelesini Sarı sendikacılığa mahkûm etmek olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, tam da bu gerçekliğin önüne geçmek için 13 Şubat 1967 yılında tabandan gelen işçilerin iradesi ile DİSK kuruldu, dedi.

DİSK’in kısa bir süre içerisinde yüzbinlerce işçiyi üye yaptığını ve İşçi Sınıfı mücadelesinin hızla yükseldiğini, İşçi Sınıfının önemli ekonomik ve demokratik kazanımları olduğunu, bunun önüne geçmek için de DİSK’in kapatılması amacıyla yasal bir düzenleme yapılmak istendiğini söyledi. Bunun üzerine DİSK tarafından yapılan çağrıyla İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde yüzbinlerce işçi 15-16 Haziran da Direnişe geçtiler.

15-16 Haziran Direnişi işte tam da bu İşçi ve Sendika düşmanlığına karşı, Sarı Sendikacılığa karşı verilen mücadelenin adıdır.

15-16 Haziran Direnişi sonucu DİSK’in kapatılmasına amacıyla yapılmak istenen yasa değişikliği yapılamadı.

Küçükosmanoğlu; 15-16 Haziran Direnişinin geleneğinin bugün sendikamızın yürüttüğü Samsun-Çorum Ambarı Grevinde, Muğla Tüvtürk, Şanlıurfa Polçak Tüvtürk, Kastamonu ve Karabük Reysaş Tüvtürk’te Direnişlerinde, Muğla Milas’ta Kömürcüoğlu/Çınartaş Direnişi’nde, Uzel Makine Direnişi’nde devam ettiğini belirtti.

Sendikamıza yönelik hukuksuz bir şekilde yürütülen engellemelerle binlerce işçinin toplu iş sözleşmesi hakkının elinden alındığını vurgulayan Küçükosmanoğlu, tüm bu engellemelere karşı mücadelenin devam edeceğini bir kez daha vurguladı.

Sendikamızın pandemi koşulları, tam kapanma koşulları da dahil her zaman İşçi Sınıfı mücadelesi içerinde yer aldığını ve yer almaya devam edeceğini söyleyen Küçükosmanoğlu, İşçi Sınıfı mücadelesine her koşulda devam edeceğimizi bir kez daha dile getirdi.

Küçükosmaoğlu, bugünlerde hızla devam eden Pegasus ve Bugsaş örgütlenmelerimizin sonucu binlerce işçinin sendikamıza üye olmaya devam ettiğini belirtti. Her koşulda ve her yerde Parababalarının zulmüne karşı direnen, mücadele eden işçilerle birlikte olacağımızı bir kez daha vurgulayan Küçükosmanoğlu, konuşmasını sonlandırırken 15-16 Haziran Direnişi’nde kaybettiğimiz işçiler olan Mehmet Gıdak, Yaşar Yıldırım, Mustafa Bayram’ı saygıyla ve rahmetle andığını belirtti.

Her alanda mücadelemizin devam edeceğini belirten Küçükosmanoğlu, yeni 15-16 Haziran Direnişleri yaratacağız, dedi.

Genel Başkan’ımızın konuşmasının ardında Uzel Makine Direnişçisi Suat Bektaş bir konuşma yaptı. Suat Bektaş verdikleri mücadelenin haklarını alana kadar devam edeceğini vurguladı.

Eylemimiz sloganlarla son buldu.

 

Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz!

15.06.2021

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi