Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Dünya Sendikalar Federasyonu DSF ve PAME’nin Öncülüğünde 2. Balkan Formu Selanik’te yapıldı

10.03.2019
637
A+
A-

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) ve PAME’nin öncülüğünde Selanik Şişeli İçecekler Sendikası’nın da katkılarıyla (2. BALKAN TRADE UNION FORUM ) 2. Balkan Formu 16-17 Şubat 2019 tarihlerinde Selanik’te yapıldı.

Toplantı, 7 ülkeden 17 konuşmacının katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’den foruma sendikamız adına Ankara Bölge Temsilcimiz Bayram Karkın katıldı.

Forumda söz alan konuşmacılar, sermayenin son dönemde iyice azgınlaşan İşçi Sınıfına yönelik saldırılarından, bu saldırılar karşısında, Balkan Sendikaları olarak hem bulunduğumuz yerlerde hem de ortak bir mücadeleyi örgütleme konusunda görüşlerini ortaya koydular.

Ayrıca forumda; emperyalizmin simgesi ve uluslararası bir tekel olan Coca-Cola’nın Selanik’teki işçi düşmanı tavrına karşı devam eden boykotun genişletilerek diğer Balkan ülkelerinde de devam ettirilmesi gerekliliği görüşü benimsendi.

Sendikamızı temsilen foruma katılan Ankara Bölge Temsilcimiz Bayram Karkın da bir konuşma yaptı.

Karkın konuşmasında öncelikle Selanik’te Coca-Cola’da devam eden boykotun benzerinin, 2005 yılında ülkemizde yaşandığını aktardı.

Karkın, 2005 yılında Coca-Cola’nın dağıtımını yapan taşeron şirkette sendikalaşma nedeniyle işten çıkartılan üyeleri, sendika yöneticisi ve avukatlarla İstanbul Dudullu’da bulunan Coca-Cola Genel Müdürlüğü’nün işgal edildiğini, bu işgal eyleminde polisin ilk defa kapalı alanda biber gazı kullandığını ve 93 kişinin gözaltına aldığını, devamında da mücadelenin nasıl zaferle sonuçlandığını anlattı.

Karkın konuşmasının sonunda Coca-Cola işverenin saldırılarına yönelik sendika olarak Türkiye’de de mücadele vereceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

İki gün süren toplantıda yapılan konuşmalar ve öneriler doğrultusunda hazırlanan sonuç bildirgesinin açıklanması ile toplantılar sona erdi. 18.02.2018

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi