Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Sendikamızın Direniş ve Mücadele Günlüğü

10.03.2019
610
A+
A-

Pazar günü sendikamız öncülüğünde Uyum/Makro Market İşçileri İstanbul, Konya, Kayseri ve Malatya’da, Real İşçileri de Forum İstanbul’da eylem yaptı.

Sendikamızın dayanışma içerisinde bulunduğu, 11 yıldır haklarını alamayan Uzel İşçileri de Rami-Bayrampaşa’da eylemlerine devam ettiler.

Forum İstanbul AVM’deki Real İşçilerinin eyleminde

Venezüella Halkı ve İşçi Sınıfı ile Dayanışma

18 aydır gasp edilen tazminatlarını almak için sendikamız öncülüğünde mücadele eden Real İşçileri, Pazar günü Forum İstanbul AVM’de Media Makrt’da alışveriş yaparak aldıkları ürünleri kasalardan tek tek geçirdiler. Daha sonra “Metro-Media Markt tazminatımızı ödemedi, paramız yok” diyerek ürünleri kasada bıraktılar.

Media Markt’da eyleme katılan sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu mağaza içinde bir açıklama yaparak işçiler tazminatlarını alıncaya kadar bu eylemlerin devam edeceğini belirtti.

Daha sonra alkış ve sloganlarla AVM’nin dışına çıkan kitle AVM önünde basın açıklaması yaptı.

AVM’nin önünde ki açıklamada “Emperyalistler Ellerinizi Venezüella’dan Çekin” dövizleri açıldı.

Burada açıklama yapan Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Real işçilerinin direniş sürecini anlatarak işçilerin tazminat haklarından yasal olarak sorumlu olan Metro ve Media Markt işçilerin tazminatlarını ödeyinceye kadar bu direnişin, mücadelenin devam edeceğini belirtti.

 

ABD Emperyalistleri Kanlı Ellerinizi Venezüella’dan Çekin

Küçükosmanoğlu, bu mücadelenin aynı zamanda uluslararası boyutunun da olduğunu, Nakliyat-İş Sendikası’nın Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi olduğunu ve DSF’nin de almış olduğu karar gereği Venezüella ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.

ABD Emperyalistlerinin Venezüella Halkının iradesini tanımayarak, yönetimi kendi planları doğrultusunda değiştirmeye çalıştıklarını, amaçlarının Venezüella’daki petrol kaynaklarını ele geçirmek olduğunu belirtti.

Halkın büyük bir çoğunluğunun oyları ile seçilmiş Maduro’ya karşı yapılan bu haksız hukuksuz darbe girişimini şiddetle kınadıklarını ve Venezüella Halkı ve İşçi Sınıfı ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra işçiler de söz alarak mücadeleyi ve direnişlerini anlattılar.

Eyleme Uyum/Makro işçileri de katılarak dayanışmada bulundular.

Güneşli eylemi

AVM’nin önündeki eylemden sonra Real ve Uyum/Makro işçileri METRO Marketin Güneşli’de bulunan mağazasının önüne gittiler.

Kortej oluşturarak Metro Market’in önüne giden işçiler alışveriş yapmak için içeri girmek istediler. Ancak etten duvar ören özel güvenlik ekipleri buna izin vermedi. İşçiler bu engellemeyi alkış ve sloganlarla protesto ettiler.

Burada işçiler tarafından yapılan açıklamalarda, Metro haklarını ödeyinceye kadar Nakliyat-İş öncülüğünde eylemlerin devam edeceğini belirttiler.

Her iki eylem de de Real İşçilerinin mücadelesini anlatan bildiriler dağıtıldı.

Uyum/Makro İşçilerinin mücadelesi İstanbul’da da başladı

Sendikamız, Uyum/Makro Market İşçileri ile Pazar günü Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da katılımıyla Uyum/Makro Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı.

Uyum Marketin Genel Müdürlüğü önünde toplanan Uyum işçileri “Tazminat Haktır Gasp Edilemez” dedi. Burada da bir konuşma yapan Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu, daha önce direnen Uyum İşçilerinin bir kısmının tazminatlarının ödendiğini ancak çoğunluğun tazminatlarının halen daha ödenmediğini belirti.

Uyum ve Makro İşçilerinin sürecini anlatan Küçükosmanoğlu, Uyum’un Makro’nun şirketi olduğunu ve bu mağazaları MİGROS’a sattıktan sonra işçilerin tazminatlarını ödemediğini ve Makro’nun da şu anda Konkordato sürecinde olduğunu söyledi.

Yapılan eylemlerle tazminatları ödenmeden işten çıkartılan Makro İşçilerinin de Konkordato sürecine dahi olduğunu ve 5 Mart’ta yapılacak mahkemeye kitlesel katılarak sürecin bir parçası olduklarını bir kez daha göstereceklerini ve Uyum/Makro işçileri tazminatlarını alıncaya kadar sendika olarak sahiplenmeye devam edeceklerini belirtti.

Eyleme Real İşçileri de katıldı.

Malatya’da, Konya ve Kayseri’de Makro İşçileri, “Yağma Yok Tazminatlarımızı Alacağız” dediler

Makro Market’in Malatya, Konya ve Kayseri’de bulunan Makro İşçileri Pazar günü eylemlerine devam ettiler.

İşçiler tarafından yapılan açıklamada gasp edilen tazminat haklarını almak için bir araya gelerek Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde mücadele etiklerini belirterek tazminatları ödeninceye kadar da eylem yapmaya devam edeceklerini belirttiler.

11 yıldır hakları ödenmeyen Uzel İşçileri bu Pazar da Uzel Makinenin önünde eylemlerine devam ettiler

Her Pazar olduğu gibi bu pazarda Uzel Fabrikasının önünde toplanan Uzel İşçileri ödenmeyen tazminat hakları için basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında konuşan işçiler tazminatlarının ödenmediğini, yasal yollarla bir sonuç alamadıklarını 11 yıldır beklediklerini ve üyesi bulundukları Türk Metal-İş Sendikası’nın da kendilerine sahip çıkmadığını belirttiler. Haklarını alıncaya kadar da direnişe ve eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

Sendikamız da Uzel İşçileri haklarını alıncaya kadar dayanışmasını devam ettirecektir. 17.02.2019

 

Yağma Yok, Tazminat Haktır Gasp Edilemez!

İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız!

Direne Direne Kazanacağız!

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi