Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Sendikamızın Örgütlü Bulunduğu ve 1000’e Yakın İşçinin Çalıştığı Tüvtürk Araç Muayene İstasyonlarında Çalışan Üyelerimizden Tüvtürk Muğla, Eskişehir Reysaş ve Şanlıurfa Polçak Direnişleri ile Dayanışma Eylemi

10.03.2019
920
A+
A-

Tüvtürk İstanbul Taşıt Muayene İstasyonlarından Dudullu, Pendik, Samandıra, Tuzla, Orhanlı, Şile, Çatalca, Esenyurt, Haraçcı, Haraççı-2,  Mimarsinan, Silivri, Kavaklı, 10. Yıl istasyonlarında çalışan, Tüvsüd Bursa Taşıt Muayene İstasyonlarından Gemlik, İnegöl, Karacabey, Kestel, Orhangazi istasyonlarında çalışan ve Tüvtürk Ergene Taşıt Muayene İstasyonlarından Kırklareli, Lüleburgaz, Edirne, Keşan ve Uzunköprü istasyonlarında çalışan sendikamız üyesi işçiler bu sabah işbaşı yapmadan önce istasyonlarda toplanarak dayanışma eylemi yaptılar. Alkış ve sloganlarla işverenlerin işçi ve sendika düşmanlıkları protesto edildi.

Eylemde çeşitli dövizler taşıyan üyelerimiz ortak bildiriyi okuyarak, işverenlerin işçi, sendika düşmanlığı sonucu işten çıkartılan ve Eskişehir’de Tüvtürk Reysaş, Şanlıurfa’da Tüvtürk Polçak ve Muğla’da Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonlarında aylardır direnişte olan sendikamız üyeleri ile dayanışma içerisinde olduklarını ve işçiler sendikalı ve toplu iş sözleşmeli olarak işlerine dönünceye kadar da bu dayanışmanın devam edeceğini belirttiler.

Üyelerimizin okuduğu bildirinin tam metni şöyle:

Sendikamız Üyesi Tüvtürk İstanbul, Tüvsüd Bursa ve Tüvtürk Ergene Taşıt Muayene İşçileri,

Tüvtürk Muğla, Şanlıurfa Tüvtürk Polçak ve Eskişehir Tüvtürk Reysaş Direnişi ile Dayanışma İçerisindedir

Tüvtürk İstanbul Taşıt Muayene işçileri, Tüvsüd Bursa Taşıt Muayene İşçileri ve Tüvtürk Ergene Taşıt Muayene işçileri olarak bizlerinde örgütlü olduğu ve yıllardır toplu iş sözleşmeli olarak çalışan işçiler olarak direnişte olan sendikamız Nakliyat-İş üyesi direnişçilerle dayanışma içerisindeyiz.

Tüvütürk Araç Muayene İstasyonları’nın iş ortaklarından Eskişehir’de Reysaş, Şanlıurfa’da Polçak ve Muğla’da Muğla Taşıt Muayene İstasyonlarındaki işçiler anayasal haklarını kullanarak Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldular. Bu işyerlerinde sendikamız yasal çoğunluğu sağlayarak Bakanlıktan yetki belgesi almıştı.

Ancak işveren işçi sendika düşmanlığı yaparak arkadaşlarımızı Muğla’da bir kısım arkadaşımızı performans düşüklüğü gerekçesi ile tazminatlı diğer işçileri ise hiçbir haklarını vermeden, tazminatlarını ödemeden işten attı. İşten atılan bu işçi kardeşlerimiz, işlerine geri dönebilmek sendikalı ve toplu iş sözleşmeli çalışabilmek için direniyorlar. İşlerine, ekmeklerine, onurlarına ve sendikalarına sahip çıkarak direniyorlar.

Sendikamız üyeleri anayasal ve yasal hakları için direnirken bir taraftan da yargı süreci devam etmektedir. Bu davalar yetik davaları ve işe iade davalarıdır. Yani hukuksal açıdan da mahkemelerde mücadele devam etmektedir.

Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonlarından 18 Nakliyat-İş üyesi 13 Ağustos 2018’de işten atılmıştır. O günden beri direnişte olan işçiler bugün direnişlerinin 183. gününde kararlılıkla devam ediyorlar.

Şanlıurfa’da bulunan Tüvtürk Polçak Taşıt Muayene İstasyonlarından 15 Nakliyat-İş üyesi 19 Kasım 2018’de işten atılmıştır. Onlar da atıldıkları gün haklarına sahip çıkmak için direnişe başladılar. Bugün direnişin 85. günü.

Eskişehir Tüvtürk Reysaş Taşıt Muayene İstasyonlarından 18 Nakliyat-İş üyesi 21 Kasım 2018’de işten atılmıştır. Reysaş İşçileri de bugün direnişlerinin 83. gününde.

Bu üç yerdeki işçi kardeşlerimiz sendikamız Nakliyat-İş öncülüğünde kararlı, inançlı ve özverili bir şekilde direnişlerini devam ettirmektedirler.

Bizler de onlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu bildiriyoruz. Atılan tüm işçiler işbaşı yapıncaya kadar, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli oluncaya kadar direnişimiz, mücadelemiz ve dayanışmamız devam edecek. 11.02.2019

 

Yaşasın Muğla Tüvtürk Direnişimiz!

Yaşasın Eskişehir Tüvtürk Reysaş Direnişimiz!

Yaşasın Şanlıurfa Tüvtürk Polçak Direnişimiz!

Sendikaya Üye Olmak Anayasal Haktır. Engellenemez!

Zafer Direnen İşçilerin Olacak!

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

Atılan İşçiler Geri Alınsın!

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi