Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Real Market Direnişi 9’uncu ayında

12.05.2018
827
A+
A-

Hileli İflasa, Haklarının Gasp Edilmesine ve Sarı Sendikacılığa Karşı Mücadele Eden Real Hipermarket İşçilerinin Mücadelesi Tüm Baskılara Rağmen Devam Ediyor

Real Market Direnişçilerinin mücadelesi 9. ayına girdi. Gasp edilen haklarını almak için aylardan beri kışın soğuğunda, yağmurunda, OHAL engellemelerine rağmen, her türlü zorluklara göğüs gererek yeri geldiğinde, gözaltına alınan, biber gazına maruz kalan Real İşçileri, mücadelelilerini kararlıkla devam ettiriyorlar.

Direnişin başladığı günden beri birçok eyleme imza atan işçileri OHAL yasakları-engellemeleri, baskılar bile durduramadı, onların mücadele azmini ve kararlılığını etkilemedi.

METRO Mağazalarının önlerindeki direniş İstanbul’da Kozyatağı ve Güneşli’de haftanın dört günü devam ediyor. Ankara, Konya ve Adana’da ise haftanın belli günleri eylemler yapılıyor.

Bugüne kadar birçok kez basın açıklaması yapıtılar. Metro’nun bulunduğu illerde, Beğendik’in merkezinin olduğu Kayseri’de, METRO’nun iştiraki olan MEDİA MARKT önlerinde, yine METRO’dan alışveriş yapan birçok büyük ve yaygın firmaların önünde (Dedeman, Hilton otelleri gibi), suç duyuruları için İstanbul-Ankara Adliye binalarında, bir Alman Firması olduğu için Alman Konsolosluğu önünde eylemler yaptılar.

Kendi sorunları ile birlikte ülkenin diğer sorunlarına da sahip çıkarak Filistin Halkı ile dayanışma için İsrail Konsolosluğu önünde eylemler ve basın açıklamaları yaptılar.

Direnişin merkezinde olan yiğit kadın direnişçileri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü yurtdışından gelen emekçi kadınlarla birlikte kutladılar.

Yine OHAL’de bir ilke daha imza atarak, METRO’nun Güneşli’de bulunan mağazasına girerek işgal eylemi gerçekleştirdiler.

En son 13.04.2018 Cuma günü Almanya’dan gelen METRO Heyetini bilgilendirmek amacı ile bir basın açıklaması yaptılar. Sloganlarla, halaylarla yapılan eylemin ardından METRO’nun bahçesine girerek fiili bir işgal eylemi yaptılar.

Amacına ulaşan bu eylem ile birlikte mücadele hiç hız kaybetmeden devam ediyor ve edecektir.

Direnişçiler dokuz ay boyunca METRO’dan neden alışveriş yapılmaması gerektiğini anlatan binlerce broşür dağıttılar, başta İstanbul olmak üzere İzmir, Konya, Bursa, Ankara, Eskişehir, Adana gibi birçok ilde yüzlerce sticker yapıldı.

Real Market İşçilerinin mücadelesinin haklılığı mahkeme, yargı kararları ile iş hukuku alanında saygın bir yeri olan Prof. Dr. Fevzi Şahlanan’ın bilimsel değerlendirmeleri ile bir kez daha kanıtlamıştır.

Real İşçilerinin bu kararlı, fedakâr, özverili mücadelesi mahkeme kararları ve bilirkişi raporları ile sorumlu olduğu kanıtlanan METRO’nun sözünü tutup işçilerin haklarını ödeyinceye kadar devam edecektir.

Sendika olarak da bizler İşçi Sınıfına olan sorumluluğumuz gereği işkolumuzda olmamasına rağmen, Real İşçilerine sahip çıkıyoruz ve haklarını alıncaya kadarda sahip çıkmaya devam edeceğiz. 16.04.2018

 

Yaşasın Real Market İşçilerinin Hileli İflasa, Yasal Haklarının Gasp Edilmesine,

İşçi Düşmanlığına Ve Sarı Sendikacılığa Karşı Mücadelesi!

Yaşasın Real Market İşçilerinin Onurlu Direnişi!

Real Market Direnişçileri Kazanacak Başka Yolu Yok!

 

Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi