Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Sendikaya Üye Oldukları için İşten Atılan Tüvtürk Muğla İşçilerinin İşe İade Davaları devam ediyor

10.03.2019
570
A+
A-

Sendikamız, Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim AŞ’de örgütlenmesini tamamladıktan sonra işveren baskılara rağmen sendikadan istifa etmeyen üyelerimizden 18 işçiyi işten atmış, atılan üyelerimiz adına işe iade davaları açılmıştı.

Muğla Merkez İstasyonundan atılan üyemizin ikinci duruşması 5 Şubat tarihinde Muğla Adalet Sarayında görüldü.

Duruşmaya sendikamız yönetici ve avukatları, atılan üyelerimiz ve aileleri, Halkın Kurtuluş Partisi Yönetici ve Üyeleri, Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İşçileri ile Dayanışma Platformu bileşenleri, kitlesel olarak katıldı.

Mahkemeler tanıkların ifadeleri alındıktan sonra ileri bir tarihe ertelendi. Marmaris’teki üyelerimizin davası 16 Mart’a, Muğla TÜVTÜRK’e bağlı işçilerin davası ise 9 Nisan’a ertelendi.

Konuyla ilgili Mahkeme çıkışında Adliye binasının önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasında söz alan Sendikamız İzmir Bölge temsilcisi Zeki Olkun, hep söylediğimiz gibi insan onuruna yaraşan çalışma koşulları, ücret ve geleceğe güvenle bakabilmek için, insan olabilmek için, örgütlü olabilmek için, anayasal haklarını da kullanarak sendikamıza üye olan arkadaşlarımız işverenlerin yasa tanımaz, hukuk tanımaz sendika düşmanı tavırları sonucunda işten atılmışlardır.

178 gündür bu arkadaşlarımız Muğla’nın karına kışına rağmen, sadece ekonomik hakları için değil, sadece sendikalı olarak çalışmak için değil, aynı zamanda en meşru hakları olan örgütlenme haklarını kullandıkları için işveren tarafından işsizlik ve pahalılık cehennemine atıldıkları için onur mücadelesi veriyor, dedi.

Olkun, işçiler işbaşı yapıncaya kadar ve sendikalı toplu iş sözleşmeli çalışıncaya kadar mücadelenin, direnişin her alanda devam edeceğini bir kez daha vurguladı.

Muğla Halkına da bir çağrı yapan Olkun, Muğla’da şu anda devam eden tek direniş olduğunu ve bu direnişle dayanışma içerisinde olmalarını istedi.

Daha sonra söz alan sendikamız avukatı Tacettin Çolak da hukuki süreçle ilgili bilgi verdi.

Çolak, duruşmada dinlenen tanık ifadelerinin, işverenin işçi sendika düşmanlığını bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, işverenin Muğla’da ikamet etmeyen ve Ankara’da bulunan işyerlerinden bazı işçileri de tanık göstererek süreci uzatmak istediğini söyledi.

Çolak, mahkeme dosyasının TÜVTÜRK’te Muğla merkezde, Bodrum’da, Milas’ta, Fethiye’de, Marmaris’te açık bir sendikal baskının yapıldığının kanıtlarıyla dolu olduğunu, dolayısıyla işveren elinden geldiğince her ne kadar süreci uzatmak için hileli yollara başvursa da bu sürecin kısa sürede sonuçlanacağını ifade ederek “Direnişçi İşçilerin sloganlarında da belirttikleri gibi TÜVTÜRK’e sendika girecek başka yolu yok.”, diyerek sözlerini bitirdi.

Konuşmaların ardından İşçiler direniş alanına gittiler. 05.02.2019

 

Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonunda Atılan İşçiler Geri Alınsın!

Sendikaya Üye Olmak Anayasal Haktır Engellenemez!

Yaşasın Muğla Tüvtürk Direnişimiz, Mücadelemiz!

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

Muğla Tüvtürk’e Sendika Girecek Başka Yolu Yok!

Direne Direne Kazanacağız!

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi