Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Soma ve Ermenek Maden İşçilerinin Haklı ve Meşru Yürüyüşüne Polisin Biber Gazı ve Plastik Mermi ile Müdahale Etmesini protesto ediyoruz Maden İşçileri Yalnız Değildir!

08.11.2020
427
A+
A-

 

Bağımsız Maden-İş Sendikasına üye Soma ve Ermenek’te maden ocaklarında çalışan işçiler, aylardır gasp edilen yasal hakları için haklı ve meşru eylemlerine devam ediyor.

Gasp edilen hakları için Ankara’ya yürüyeceklerini daha önce duyurdukları yürüyüşe Soma Kaymakamlığı izin vermemişti. Bu yasaklamaya rağmen Sendika ve İşçiler haklı taleplerini dile getirmek ve kamuoyu oluşturmak için Ankara’ya yürüyüşünden vazgeçmediklerini dile getirmişler ve bugün yürüyüş için bir araya gelmişlerdi.

Yürüyüşe başlamak isteyen maden işçilerine ve ailelerine polis orantısız bir şekilde güç uygulayarak müdahale etmiştir. Bu biber gazlı ve plastik mermili müdahale sırasında işçilerden yararlananlar olmuş ve gözaltına alınmıştır. Bu saldırıyı ve gözaltıları protesto ediyoruz.

Bilindiği gibi Soma ve Ermenek’te çalışan işçiler yıllardır sarı sendikaların ihanetine uğramış ve haklarını alamadıkları gibi yasal hakları da gasp edilmiştir. Bu bölgedeki maden işçileri gasp edilen haklarını almak için Bağımsız Maden-İş Sendikası’nda örgütlenmişler ve o günden beri de grevler, direnişler gerçekleştirmişler ve kazanımlar elde etmişlerdir. Ancak işverenlerin saldırıları ve hak gaspları hız kesmeden devam ettiği için mücadelede hiç durmadan devam ediyor.

Ermenek’te 13 aydır maden işçilerinin hakları ödenmiyor. Bağımsız Maden-İş Sendikası’na üye, Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi Ltd. Şti’ne bağlı maden ocağında çalışan işçiler, yaklaşık bir yıldır ödenmeyen ücretlerini ve tazminatlarını almak için maden ocağı ağzında direniş başlattılar, 44 gündür direniyorlar. 748 işçinin çalıştığı Uyar madencilik işçileri 8 yıldır ödenmeyen kıdem, ihbar, ücret alacakları, ölüm ve iş kazası tazminatları için ve TBMM’den çıkan yasada kendilerine ayrımcılık yapıldığı için mücadele etme kararı almışlardır. Yine aynı işverene ait Seba Madencilikte de işçiler benzer hak kayıpları yaşamışlar ve onlar da 38 gündür direniyorlar.

Maden İşçileri bu haklı ve meşru mücadelelerinde yalnız değildir. Sendikamız sınıf dayanışması gereği Bağımsız Maden-İş Sendikası ve üyeleri ile maddi ve manevi olarak dayanışma içerisindedir. Sendikamız da aynı zamanda sarı sendikacılığın ihanetlerine ve sermaye sınıfının işçi sendika düşmanlığına karşı işkolumuzda olmayan ancak sendikamızın sahip çıktığı Real, Uyum/Makro ve Uzel’de, işkolumuzda Tüvtürk’de, Çınartaş’da direnişlerde ve Samsun Çorum Ambarında Grevimizle mücadelemizi devam ettiriyoruz.

İşçi Sınıfına yönelik bu saldırılar bütün işçilere yapılmıştır. Bu nedenle mücadelemiz de ortaktır. Maden İşçilerinin onurlu, haklı ve meşru direnişlerini bir kez daha selamlıyoruz.

 

Yaşasın Maden İşçilerinin Direnişi!

Kahrolsun Sarı Sendikacılık!

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!

12.10.2020

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi