Nakliyat-İş’ten: Taksim’de Alman Konsolosluğunda eylem! Soma’da Maden İşçilerini Tekmeleyen Yusuf Yerkel Ticari Ateşe olamaz!

03.02.2022
A+
A-

301 işçi kardeşimizin 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’daki iş cinayetinde katledilmesinin acısını henüz unutmamışken, Somalı Madencilere bir darbe daha indirildi.

Bu acımasız katliamı protesto eden bir işçi kardeşimize tekme atan Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel, 6 bin Avro maaşla Almanya Frankfurt Başkonsolosluğuna Ticari Ataşe olarak atandı.

Nakliyat-İş sendikası olarak bu haksız ve adaletsiz atamayı protesto etmek için İstanbul’da Taksim Odakule’de bulunan Almanya Başkonsolosluğu önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdik.

Eyleme Sendikamız yönetici ve üyeleri ile birlikte Somalı maden işçileri, Bağımsız Maden-İş Sendikası yöneticileri, Uzel Makina ve Neo Trend Tekstil Direnişçileri katıldı.

Eylemde söz alan sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu konuşmasında;

Soma’da katledilen 301 işçi kardeşimizin sadece patronların, kapitalistlerin karına kar katmak için canlarından olduğu ifade eden Küçükosmanoğlu, İşçi düşmanlığı yapan, işçiye insanlık dışı davranışta bulunan Yusuf Yerkel’in ödüllendirme yapılarak böyle bir göreve getirilmesinin Türkiye için kabul edilemez bir ayıp olduğunu söyledi.

İşçi kardeşimize atılan tekmenin tüm İşçi Sınıfına atıldığını ifade eden Küçükosmanoğlu bu tekmenin hesabının er geç sorulacağını ifade etti.

Küçükosmanoğlu, Bugün Almanya’da birçok demokratik kuruluş, Alman Sendikalar Birliği, işçi kuruluşları ve meslek örgütlerinin Yusuf Yerkel’in böyle bir göreve atanmasını protesto etmek için eylem yaptığını söyledi.

Genel Başkanımız, Başta Alman Sendikalar Birliği olmak üzere eyleme destek veren tüm kuruluşlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etti.

Küçükosmanoğlu, sözlerini Soma’da Maden İşçilerini Tekmeleyen Yusuf Yerkel Ticari Ateşe Olamaz! diyerek sonlandırdı.

Genel Başkanımızın konuşmasından sonra Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Gökay Çakır bir konuşma yaptı.

Atılan tekmenin sadece Soma’daki maden işçisine değil tüm İşçi sınıfına atıldığını söyleyen Çakır, artık Soma da işçilerin hakkını savunan Bağımsız Maden-İş sendikasını olduğunu söyledi.

Çakır, İşçisine 2500 TL maaşı layık görenlerin işçiye tekme atan Yusuf Yerkel’e 6000 Avro maaşı layık gördüklerini söyledi.

Gökay Çakır’ın konuşmasından sonra Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Çetin Erkalkan konuşma yaptı.

Erkalkan, Soma’da evlerde ağıtlar yakılırken işçi arkadaşımıza tekme atılmıştır dedi. “Bunun cezasız kalmaması gerekirken ödüllendiren düzeni lanetliyoruz, kınıyoruz” dedi.

Eylemimiz atılan sloganlarla son buldu.

Eylem sonrasında Taksim/Gümüşsuyu caddesinde bulunan BBC’de bugün greve çıkan TGS üyelerinin grevine dayanışma ziyareti yapıldı.

 

Madenciye Kalkan Eller Kırılsın!

Yusuf Yerkel Gelecek, Hesap Verecek!

Maden İşçisi Köle Değildir!

14.01.2022

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi