Site rengi

Tasarım

Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ’nin, Sendikamız Üyesi İşçileri Sendikal Faaliyetlerinden dolayı İşten Attığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da Tespit edildi

03.02.2022
306
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapmış olduğumuz şikâyet üzerine Bakanlığın iş Başmüfettişi tarafından teftiş yapılmış inceleme sonucunda, başvurduğumuz dönemde Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ’deki 36 üyemiz işçinin iş akitlerine, sendikal faaliyetlerden dolayı son verildiği tespit edilmiştir.

Sendikamız 2021 yılının ilk aylarından itibaren Pegasus Havayolları’nda sendikal örgütlenme çalışması başlatmış ve önemli sayıda işçi sendikamıza üye olmuştur. Ancak Pegasus işvereni örgütlenmeyi engellemek ve işçileri sendikadan vazgeçirmek için bugüne kadar farklı kıdem ve pozisyonlarda çalışan, 80’i sendikamız üyesi toplam 106 çalışanı hiçbir gerekçe göstermeden işten atmıştır.

İşten çıkartılan üyelerimiz adına sendikamız tarafından “İşe İade ve Tazminat Davaları” açılmıştır. Davalar sürmektedir. Davalara sendikamız avukatlarıyla birlikte, Genel başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Genel Sekreteri Erdal Kopal, Yöneticilerimiz ve İşten atılan işçiler toplu bir biçimde girmektedir.

Sendikamız Pegasus örgütlenmesi devam etmektedir. Pegasus çalışanları sendikalı, toplu iş sözleşmeli olana kadar mücadelemiz sürecektir. 11.01.2022

 

DİSK/Nakliyat-İş

Genel Merkezi