Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Tazminatlarımızı, Emeklilik Hakkımızı Gasp Ettirmeyeceğiz

08.11.2020
528
A+
A-

AKP’nin Torba Yasa ile İşçilerin Kıdem Tazminatının, Emeklilik Hakkının gasp edilmesine yönelik maddelerin de bulunduğu “İstihdam Paketi’ni Direniş Alanlarında protesto ettik.

Pazar günü Direnişçiler, sendikamız üyesi temsilcilerimiz ve yöneticilerimiz ile İstanbul’da Uzel ve Metro Market’in önünde, Direniş Alanında iktidarın torba yasa ile işçilerin kıdem tazminatının, emeklilik haklarının gasp edilmesini amaçlayan işçiler aleyhine birçok maddenin bulunduğu “İstihdam Paketi”ni protesto eylemi gerçekleştirdik.

150 işçinin katıldığı ilk eylem Uzel Makine önünde gerçekleşti. Eylemde sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması yaptı.

Küçükosmanoğlu, Uzel Fabrikası’nın önünde eyleme katılan işçileri selamlayarak konuşmasına başladı.

Direnişde olan işçilerin yasal olarak hak ettikleri kıdem ve ihbar tazminatlarını alamadıkları için mücadele ettiklerini, ülkemizde özellikle 12 Eylül’le birlikte kıdem tazminatına yönelik saldırıların arttığını, iktidara gelenlerin bunu sürekli gündemde tutuklarını belirterek, şimdiki iktidarın da sık sık kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerinin olduğunu belirtti.

 

Patronlar ve Onların Güdümündeki İktidarlara

Kıdem Tazminatımızı ve Emeklilik Hakkımızı Gasp Ettirmeyeceğiz

84 yıllık bir hak olan kıdem tazminatının, patronlar ve onların güdümündeki iktidarlar tarafından işçilerin elinden alınmak istendiğini belirten Küçükosmanoğlu, aynı şekilde işçilerin de emekli maaşlarının gittikçe azaldığını ifade etti. Kıdem tazminatının bir fona devredilmesi için birçok defa girişimlerin olduğunu ancak bugüne kadar tepkilerden dolayı bunu gerçekleştiremediklerini, ancak bugünlerde başka formüller deneyerek bunu yapmaya çalıştıklarını söyledi. İktidarın geçtiğimiz günlerde hazırladığı bir yasal düzenleme ile torba yasa içerisinde Meclise sundukları maddelere göre işçilere yönelik birçok hak gaspının olduğunu, bunlardan en önemlisinin de kıdem tazminatının parça parça gaspı ve emeklilik hakkının gaspı ile ilgili olduğunu ifade etti.

Komisyondan geçen ve önümüzdeki hafta meclise gelecek olan bu torba yasa ile 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının tümden ortadan kaldırılacağını, böylece kıdem tazminatının parça parça gaspına yönelik ilk adımı bu şekilde attıklarını, yasa ile bu yaş grubunda ki  işçilere süresi belli hizmet akdi yaparak hem kıdem tazminatını hem de emekliliği ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.

İktidarın, patronların ve sermayedarların çıkarları doğrultusunda özellikle bu pandemi döneminde zorunlu yıllık izin, kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin gibi yasal düzenlemeler yaptığını, bu nedenle de binlerce işçinin işten çıkartıldığını ve kısa çalışma ödeneğine mahkûm edildiklerini söyleyen Küçükosmanoğlu, İşsizlik Fonundan karşılanan bu ödemeleri alan işçilerin bu sürelerinin pirim ödemelerinin yapılmadığını ve bu nedenle de emekliliğe sayılmadığını, kıdem tazminatına da eklenmediğini belirtti.

Küçükosmanoğlu, kıdem tazminatının kaldırılması ile ilgili olarak “kırmızı çizgimiz” diyen konfederasyonların, sendikaların komisyondan geçen bu tasarıya ilişkin hiçbir etkili eylem ya da faaliyet yapmadıklarının altını çizdi.

İktidarın bu torba yasa ile patronların vergilerini, cezalarını af niteliğinde düzenlemeler ile indirimler yaptığını, ancak asgari ücretliden vergileri katlanarak almaya devam ettiğini, bunun haksız ve adaletsiz bir uygulama olduğunu belirtti.

Küçükosmanoğlu, tüm bu haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalara ve düzenlemelere karşın tek başlarına da kalsalar direnmeye ve mücadele etmeye devam edeceklerini bir kez daha ifade ederek konuşmasını bitirdi.

Atılan sloganların ardından basın açıklaması sona erdi. İşçiler daha sonra Güneşli’de bulunan Metro Market’in önüne gittiler.

Burada da Genel Sekreterimiz Erdal Kopal bir konuşa yaparak, Meclise gelecek olan 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri işçilere yönelik düzenlemeyi eleştirdi.

İktidarın, Patronlara verilen tavizlerin tam tersini işçilere yaptıklarını, bunlara izin vermeyeceklerini ve mücadele edeceklerini bir kez daha ifade etti.

Eylemde söz alan işçiler de mücadele ve direnişin iktidarın bu hak gasplarına karşı her zaman kararlılıkla devam edeceğini ifade ettiler.

 

Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!

Emeklilik Hakkımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!

Direne Direne Kazanacağız!

Yaşasın Uzel, Real ve Makro Direnişlerimiz!

26.10.2020

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi