Site rengi

Tasarım

Partimiz, AKP’giller ve Reisinin maaşlı trollerini yargıya taşıdı

06.02.2022
250
A+
A-

AKP’giller ve Reisi yaptıkları vurgunları, soygunları, peşkeşleri halka yedirebilmek, bunları dile getiren, halkı uyandırmaya çalışan yurtsever, devrimci, demokrat insanlarımızın halkın gözünden düşürmek için bir ordu besliyorlar. Talimatla hareket eden, hepsi bir merkezden hareket eden, ki bu merkez de Kaçak Saray’dır, bu ordu, “AK Troller” veya “Maaşlı Troller” olarak adlandırılıyor. Bu ordunun işi sadece bilgisayar başına oturmakla veya eline telefon almakla bitmiyor. İhale süreçlerini belirleyebiliyorlar, yargı süreçlerini etkiliyorlar, FETÖ Borsasında rol alıyorlar, İş bağlıyorlar, insanları takip ettiriyorlar, hatta içeri aldırabiliyorlar.

Kısacası nereden bakılırsa hukuksuzluk, nereden bakılırsa kanunsuzluk, nereden bakılırsa ahlaksızlık…

İşte Partimiz bu maaşlı troller ve patronları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurumuz sonrası Partimiz MYK Üyesi Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Saygıdeğer Halkımız;

Bugün; AKP’giller’in ve Reisinin talimatlarıyla hareket eden, Devletin Hazinesinden aşırılan paralarla beslenen Maaşlı Trolleri ve sahiplerini yargıya taşıdık.

AKP’giller’in ve Reisinin yönetiminde faaliyet yürüten bu maaşlı trol ordusunun en başta gelen görevleri, AKP’giller ve Reisini eleştiren kişileri sosyal medyada, dijital dünyada olmadık iftiralarla, hakaretlerle, galiz küfürlerle linç etmek, itibarsızlaştırmak, aşağılamak. Kimi hedef tahtasına koyarlarsa, hedefe oturtulan kişinin başına mutlaka bir iş geliyor. Ya işinden oluyor, ya içeri atılıyor, ya da tehdit ediliyor. Yani dijital dünya ile sınırlı kalmıyor saldırı.

Emekçi Halkımız kanıyla canıyla yaşıyor, ekonomi dibe vurdu, her şey ateş pahası, işsizlik aldı başını gidiyor, enflasyon rekor üstüne rekor kırıyor, Türk Lirasının esamisi okunmuyor, Türk Ekonomisi dolarizasyon/spekülasyon sömürüsüne mahkûm ediliyor.

İşçilerimiz, kamu emekçilerimiz, köylümüz kısacası değer yaratan, üreten bütün emekçiler sefalet ücretlerine mahkûm ediliyor, Halkımız bütün faturaların ağırlığı altında eziliyor ama Devlet Hazinesinden beslenen ve sayıları 6 bini bulan, yalan üretmekten başka bir işi olmayan AK Trollere yüksek maaşlar bağlanıyor.

Neden?

Yalan söylesinler, AKP’giller’in işine gelmeyen gündemleri sabote etsinler diye.

Gerçekleri gösterenleri karalasınlar, aşağılasınlar, onlara iftiralar atsınlar, gerçekleri ters yüz etsinler, yalanları, yanlışları doğru olarak kabul ettirsinler diye.

Bunlar özenle seçilmiştir. İnsani hiçbir değer bulunmaz bunlarda. Tıpkı emirleri altında oldukları AKP’giller ve Reisi gibi gönüllüce insanlıklarından sıyrılmışlardır bu insan müsveddeleri.

İşte Saygıdeğer Halkımız,

Türkiye’nin en Vatansever, en Halksever, en Kamucu Partisi olan ve insan-hayvan-bitki-doğa sevgisini mücadelesine temel alan Halkın Kurtuluş Partisi olarak; başta AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile maaşlı troller hakkında; TCK’de tanımlanan Hakaret, görevi kötüye kullanma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçlarını işledikleri için suç duyurusunda bulunduk.

Haksızlıklarla, kanunsuzluklarla, vurgunlarla, soygunlarla, karanlıklarla ve bunları yaratanlarla mücadele etmek, bu kanser, bu haraç düzenine son vermek bizim en asli görevimiz.

Omuzlarımıza yüklenen bu kutsal görevi başaracağız.

Eninde sonunda biz kazanacağız.

6 Şubat 2022

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN                           : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                                    : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

                                                 Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

   Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Korkut Reis Mah. Sezenler Cad. No:4/15 Sıhhiye/ANKARA

 

ŞÜPHELİLER                      : 1- Recep Tayyip Erdoğan

                                                 2- Fahrettin Altun (Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı)

                                                 3- Mustafa Varank (Sanayi ve Teknoloji Bakanı)

                                                 4- Soruşturma aşamasında tespit edilecek maaşlı troller

 

SUÇ                                       : 1- Hakaret (TCK md. 125)

                                                 2- Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama(TCK md. 216)

                                                 3- Görevi Kötüye Kullanma (TCK md. 257)

 

AÇIKLAMALAR               :

Trol, İskandinavya folklorunda genellikle dev ya da cüce olarak resmedilen, mağaralarda yaşayan efsanevî, çirkin bir yaratıktır. Modern çocuk hikâyelerinde genellikle köprülerin altında bekleyen, yolcuları çeşitli işlerle oyalayan veya haraç kesen karakterler olarak resmedilir. İnternet trollüğü, insanları tahrik ederek ve kızgınlıkla yazılmış cevaplar vereceklerini umarak, e-posta veya çevrimiçi grup mesajları göndermek olarak tarif edilir. Trollük internetteki sosyal ortamlardaki iç hukukun ihlalidir.” (https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Trol_nedir%3F)

Müvekkil Partinin işbu suç duyurusu; Devlet Hazinesinden gelen paralarla finanse edildiği kamuoyuna yansıyan illegal trol ordusu yapılanmasının, Kamuoyunda ve medyada “AK Trol Ağı”, “Maaşlı Troller” olarak bilinen bu yapılanmaya, Halktan toplanan vergilerle oluşan Hazineden, yani Devletin Kasasından paraları aktaran Kamu Görevlilerinin açığa çıkartılıp cezalandırılmasına yöneliktir.

Müvekkil Partinin suç duyurusuna konu Gazete Haberleri ve Linkleri:

  • Kemal Kılıçdaroğlu ‘Halkımızdan vergiyle, zamlarla çalınan paraları, devasa bir trol ağını beslemek için harcıyorlar. Milletin mutfağı yangın yeri, Sarayın tek derdi illegal dinleme, mobese ile izleme, trollerle küfür kıyamet. Ahlaksızlığın sınırı yok, çocuklar bile araç…’ (…)Türkiye genelinde kurulan devasa trol ağını anlatmak için sizi davet ettim. Biliyorsunuz, bu Saray’ın şatafatını devam ettirmek için beslediği yapılar var. Milletin mutfağı faturalardan kırılırken devasa bir trol ağı, Hazine’den çalınan paralarla besleniyor. Anladınız mı şimdi bir tek imzayla neden 6 milyar lira beşli çeteden birine aktarılıyor. Onlar bu parayla havuz medyası gibi kanalları finanse ediyorlar. Finanse edilen diğer bir illegal ordu da işte bu troller. Sizin paranızı önce Hazine’ye alıyorlar, sonra bunlara aktarıyorlar.

(https://www.gazeteduvar.com.tr/kilicdaroglu-hazirlattigimiz-rapor-maasli-trolleri-isim-isim-desifre-ediyor-haber-1551303)

  • “ ‘Birçok insan Twitter’dan bir şeyi retweetlediği için yargılanıyor. Bir sürü isim var bu şekilde’ diyen Hoş, ‘Onlar(troller) hedef gösterdiği için böyle oluyor. Çünkü bir organizasyon yapılıyor. Telegram üzerinde ‘Şu kişiyi hedef gösteriyoruz, çalışma başlatıyoruz’ diyerek organize oluyorlar. O çalışma başlatılan kişinin başına muhakkak bir iş geliyor. Sadece sosyal medyada tepki gösterilmiyor. Mutlaka fiziki olarak başına bir iş geliyor. Mesela benimle ilgili bir sürü sahte belge düzenlediler. Bu organizasyon içerisinde olan her birinin öyle bir bağlantıları var ki ihale alıyorlar, FETÖ borsası yapıyorlar, iş adamlarını tehdit ediyorlar, şantaj bile yapıyorlar’ ifadelerini kullandı.”

(https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/mustafa-hos-troller-tarafindan-takip-ve-tehdit-edildim-1904854)

  • “Twitter, AK Trol ağını ifşa edip çökertti; Stanford raporladı: Gezi döneminde, kamuoyu düşüncesini şekillendirmesi ve muhaliflere karşı çıkması için 6 bin kişi işe alındı.” (https://t24.com.tr/haber/twitter-ak-trol-agini-ifsa-edip-cokertti-stanford-raporladi-gezi-doneminde-kamuoyu-dusuncesini-sekillendirmesi-ve-muhaliflere-karsi-cikmasi-icin-6-bin-kisi-ise-alindi,883839)
  • Twitter’ın Türkiye’de kapattığı hesaplarla ilgili Stanford İnternet Gözlemevi tarafından hazırlanan raporda, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğu belirtilen bu hesapların detaylı bir analizine yer verildi. (…)Raporun girişinde, “Twitter’daki Türk vatandaşlarını hedef alan ve iktidar partisinin içeriğini yayan dezenformasyon kampanyasının bir ilk olmadığı, 2013 yazındaki hükümet karşıtı gösterilerin ardından AKP’nin, sosyal medya faaliyetleri için 6000 kişiyi işe aldığı ve bu gruba AK troller dendiği” belirtiliyor. (https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/twitterin-turkiyede-kapattigi-hesaplarla-ilgili-raporunda-neler-var-1744789)
  • “Dava açtıkları hesap sahiplerinden ‘Kedim klavyeye basmış’ savunmasını bile duyduklarını ifade eden Kamalak, ‘Bir kişi de ‘hesabıma çocuğum girmiş’ dedi. Çocuğun 5 yaşında olduğunu öğrendim. Çocuğun, kullanılan ifadeler ve küfürler göz önüne alındığında, yaşadığı ortamın kötü durumda olduğunu ve çocuğun devlet denetimine alınması gerektiğini söylediğimiz de ise suçunu itiraf etmek zorunda kaldı’ dedi.

“Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının önemli olduğunu ifade eden Kamalak, kendisinin de dava açtığı troll hesapların anlaşmaya gitmek istediğinde 4 bin lira istediğini, neden bu rakamı istediklerini sorduklarında ise ‘Maaşım bu kadar’ yanıtını aldığını söyledi.

“Maaşlı trollerin olduğunu ve bunların kendisine ‘Rızkımı bu şekilde kazanıyorum’ dediğini ifade eden Kamalak, troll hesapların belli bir merkezden yönetildiğini ve organize bir şekilde hareket ettiğini belirterek artık trollere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.” (https://t24.com.tr/video/sosyal-medyanin-ceteleri-troller,45265)

  • “2015 yılında Hafıza Kolektifi tarafından AKP’nin ilk trol ağı haritası ortaya çıkarılmış, bu ağın nasıl hareket ettiğine ilişkin dikkat çeken bilgiler paylaşılmıştı. Bir trol hesabın bağları üzerinden hazırlanan haritada, bugünlerde Bakanlık görevinde bulunan Mustafa Varank’ın da yer aldığı ortaya konulmuştu.

(https://haber.sol.org.tr/haber/akpnin-trol-ordusu-ifsa-oldu-buzdaginin-sadece-gorunen-yuzu-6922)

G-       TROL HESAPLARIN ÖZELLİKLERİ

Raporda; CHP ve Kılıçdaroğlu aleyhinde faaliyet gösteren trol hesapların bilindik karakteristik özelliklerinin yanı sıra özgün olarak nitelendirilebilecek özelliklere sahip oldukları da belirtildi. Bu özellikler şöyle sıralandı.

“. Trol hesaplar sosyal medya dışında görünür değillerdir ve çoğu zaman gerçek bir kimliğe sahip bulunmamaktadırlar.

. Bazı trol hesapların hesap adlarında dört ve yukarısında rakam bulunabilmektedir. Bu örnekler, trol hesapların rastgele oluşturulduklarına işaret etmektedir. Trol hesapların kullanıcı adları belirli bir siyasi partiyi, ideolojiyi ya da kişiyi içerebilmektedir.

. Bu hesaplarda gerçek olmayan profil fotoğrafları kullanılmaktadır. Dikkat çekici bir özellik olarak hesap profilleri ya belirli bir siyasi partinin Genel Başkanının fotoğrafını ya da dini veya milli bir sembolü ya da ‘güzel’ veya ‘yakışıklı’ olarak tanımlanacak kadın/erkek görselleri içermektedir.

. Trol hesaplar, etkileşim için çoğunlukla organize retweet pratiğine başvurmaktadır. Bu kapsamda. CHP’yi ya da Kılıçdaroğlu’nu hedef alan içerikler retweet edilerek kolayca dolaşıma sokulabilmektedir.

. Trol hesaplar, tek bir kaynaktan çıkmışçasına çok büyük oranda benzer içerikleri paylaşmaktadır. Bunun başlıca nedeni retweet pratiğini çok fazla kullanmalarıdır.

. Trol hesapların kullanıcı hesapları sıklıkla kapanabilmekte, kapanan hesap adları değiştirilerek farklı adlar altında yeniden aktive edilebilmektedir.

. Trol hesapların kullanıcı hesapları kısa zaman önce açılmış olsa bile binlerce takipçi sayısına sahip olabilmektedir. Bu durum, söz konusu hesapların fake olarak adlandırılan sahte takipçilere sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

(https://odatv4.com/siyaset/troll-raporu-ortaya-cikti-isim-isim-kimler-var-228680)

  • HİYERARŞİK YAPIYA SAHİP

Tespit edilen trol hesaplar iç içe geçmiş ağlar olarak hareket ediyor. Bu yapı içerisinde yer alan bazı hesaplar iktidar partisi lehinde ve muhalefet aleyhinde içerikler üretiyor. Bu kullanıcıların ürettikleri içerikler dolaşıma sokulacak içeriklerden oluşuyor. Bunlar yüklenici ya da lider ekip olarak tanımlanıyor. Bunların hemen altında taşeron hesaplar yer alıyor. Temel olarak üç kümeden oluşan trol ağları katmanlı ve hiyerarşik bir mimariye sahip.

(https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/chp-trollerin-sosyal-medya-paylasimlarini-tek-tek-inceledi-rapor-hazirladi-1905254)

  • Fahrettin Altun’a destek veren trol ordusu ifşa oldu.Twitter’da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un paylaşımlarını yayan çok sayıda hesabın profillerinde çalıntı kadın fotoğrafları kullandığı ortaya çıktı. Fotoğrafların gerçek sahipleri suç duyurusunda bulunacak. (https://tele1.com.tr/fahrettin-altunun-trol-ordusu-ifsa-oldu-322427/)

İ- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın 4 yıl önceki konuşmasıyla birebir ifadeler kullanmasına ilişkin açıklama yaptı. Özel, suçun ‘troll ordusu yöneten Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un” olduğunu’ söyleyerek, “3 farklı maaş almayı biliyor, 2 farklı konuşma yazmaktan aciz” açıklamasında bulundu. (https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ozgur-ozel-erdogan-ve-binali-yildirimin-ortak-konusmasinda-fahrettin-altuna-dikkat-cekti-3-farkli-maas-almayi-1814450)

SUÇ NİTELEMESİ                        :

1-AK Troller” adı verilen ve merkezinde, Talimat veren ve yönlendiren konumunda şüpheliler Recep Tayyip Erdoğan, Fahrettin Altun ve Mustafa Varank’ın bulunduğu iddia edilen illegal yapılanmanın yönlendirdiği hesaplardan, yukarıdaki linkler incelendiğinde de görülecektir ki; TCK md. 125 kapsamında kişilere, gruplara, muhaliflere galiz küfürlere varan hakaretler edilmektedir. Dolayısıyla şüpheliler hakkında, TCK md. 125 hükümlerine göre soruşturma açılıp cezalandırılmaları gerektiği kanaati oluşmuştur.

2- Kamuoyuna ve yazılı-görsel basına yansıyan bilgilere göre; “AK Troller”in sosyal medya hesapları ve bu hesaplardan atılan tweetlerin  “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden” tweetler olduğu görülmektedir. Dolayısıyla Devlet Yöneticisi pozisyonunda bulunan şüphelilere bağlı olarak çalıştığı iddia edilen Trollerin kamuoyuna yansıyan tweetleri; bütün şüphelilerin TCK md. 216’ya göre “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediklerine ve bu madde hükümleri doğrultusunda cezalandırılmaları gerektiğine işaret etmektedir.

3-İktidar konumunda bulunan “AKP’nin Maaşlı Trolleri” olarak adlandırılan yapılanmayı oluşturan ve sayılarının 6 bini bulduğu iddia edilen kişilere bağlanan maaşların Devletin Hazinesinden karşılandığı iddiaları Kamuoyunda ve yazılı-görsel basında yer almaktadır. Yapılacak ve genişletilecek bir soruşturma da bu iddiaların, iddia olmaktan çıkıp kanıtlanması durumunda; Şüpheliler Recep Tayyip Erdoğan, Fahrettin Altun ve Mustafa Varank’ın TCK md. 257’de tanımlanan “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmüne göre cezalandırılmaları gerekmektedir.

 

SONUÇ VE İSTEM                        : Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet Savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan suçlardan yargılanıp cezalandırılması amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Gazeteci-Yazar Mustafa Hoş’un tanık sıfatıyla beyanlarına başvurulmasını Müvekkil Parti adına vekâleten arz ve talep ediyoruz. 06.02.2022

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

Av. Metin BAYYAR – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR – Av. Doğan ERKAN