Site rengi

Tasarım

Partimiz, AKP’giller’in PTT’deki 2 milyon dolarlık vurgununu yargıya taşıdı

18.02.2022
435
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak PTT A.Ş.’nin altın alım-satımı için özel bir şirkete aktardığı 2 milyon doların buharlaşmasını, daha doğrusu 2 milyon dolarlık vurgunu yargıya taşıdık.

PTT A.Ş.’nin 2018 yılında altın alım-satım işi için, ki şirketin ismi açıklanmıyor, muhtemelen yandaş bir şirket, özel bir şirkete 2 milyon doların peşkeş çekilerek buharlaştırılması üzerine Partimiz, AKP’giller’in işledikleri tüm suçlara karşı suç duyurusunda bulunarak tarihe not düştüğü gibi işlenen bu suça karşı da suç duyurusunda bulunarak tarihe not düşmeye devam etmiştir.

Partimiz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanları Ahmet Arslan ve Mehmet Cahit Turhan; 2018’den bugüne görev yapan Bakan Yardımcıları; PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, PTT Eski Genel Müdürleri Kenan Bozgeyik ve Aysel Kandemir ve 2018’den bugüne görev yapan PTT Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında “İrtikâp, Görevi Kötüye Kullanma, Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi, Nitelikli Dolandırıcılık” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu sonrası İstanbul İl Yöneticisi Av. Doğan Zafer Çıngı Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Değerli Halkımız,

PTT Anonim Şirketi’nin 2018 yılında altın alım-satım işi için özel bir şirkete aktardığı 2 milyon dolarlık vurgunu yargıya taşıdık. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz’ın PTT Teftiş Kurulu 2021 yılı raporunu yayınlamasıyla ortaya çıkan bu vurguna karşı Halkın Kurtuluş Partisi olarak sessiz kalmadık ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk. Partimiz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Adil Karaismailoğlu ve Eski Bakanlar, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ve PTT Eski Genel Müdürleri, 2018 yılından beri PTT Yönetim Kurulu Üyeliği yapanlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Halkımız bugünlerde açlıkla, sefaletle, yoksullukla savaşırken PTT’nin 2 milyon dolarlık yüksek bir rakamda vurgun yapması AKP iktidarının ne hale düştüğünü tekrardan bizim açımızdan gözler önüne sermiştir. Halkımız açıklıkla, yoksullukla savaşırken birileri milyon dolarlık vurgun yapma peşindedir. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu tarz suçlara hiçbir zaman sessiz kalmadık, bugün de sessiz kalmıyoruz. Bu durumu yargıya taşıyoruz.

İnanıyoruz ki günün birinde tüm suçlular ortaya çıkacak ve kim suç işlediyse cezasını er geç bağımsız yargıdan çekecektir. Halkın Kurtuluş Partisi olarak suç duyurumuzun sonuna kadar takipçisi olacağız.

Bu ülkenin en Vatansever ve Halksever Partisi olarak, AKP’giller’in işledikleri tüm suçlara karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Ülkemizi vurgunculara, halk düşmanlarına, kamu malı aşırıcılarına bırakmayacağız. 18.02.2022

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN                           : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                                    : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

   Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

   Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

 

ŞÜPHELİLER                     : 1- Adil Karaismailoğlu (Ulaş​tırma ve Altyapı Bakanı​​​​​​)

                                                  2- Ahmet Arslan (Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanı)

                                                  3- Mehmet Cahit Turhan (Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanı)

                                                  4- 2018 yılından bugüne kadar görev yapan Bakan Yardımcıları

                                                  5- Hakan Gülten (PTT Genel Müdür​ü​)

                                                  6- Kenan Bozgeyik (PTT Eski Genel Müdürü)

                                                  7- Aysel Kandemir (PTT eski Genel Müdürü)

                                                  8- 2018 yılından bugüne kadar görev yapan PTT Yönetim Kurulu Üyeleri

                                                  9- Suça karıştığı belirlenecek diğer şüpheliler

 

SUÇ                                       : İrtikâp (TCK m. 250)

Görevi Kötüye Kullanma (TCK m. 257)

Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi (TCK m. 279)

Nitelikli Dolandırıcılık ( TCK m. 158 1/d-e)

 

AÇIKLAMALAR               :

CHP Zonguldak Milletvekili  Deniz Yavuzyılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda PTT A.Ş. ile ilgili çok çarpıcı bir iddiada bulundu.

MİLYONLUK KAYIP İDDİASI

“AKP’nin kayıp altın dosyası” diyerek açıklamasına başlayan Yılmaz, PTT A.Ş’nin ‘altın’ alım satım işi için özel bir şirkete aktardığı 2.000.000 doların buharlaştığını söyledi.

RAPORU PAYLAŞTI

“Paralar ve altınlar kayıp!” diyen Yılmaz, iddiasına kaynak olarak PTT Teftiş Kurulu Raporu’nu gösterdi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada PTT A.Ş’nin özel bir şirkete aktardığı 2 milyon doların kayıp olduğunu ileri sürdü. Yavuzyılmaz, kayıp paranın PTT Teftiş Kurulu raporlarında yer aldığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada PTT A.Ş’nin özel bir şirkete aktardığı 2 milyon doların kayıp olduğunu ileri sürdü. Yavuzyılmaz, kayıp paranın PTT Teftiş Kurulu raporlarında yer aldığını belirtti.

Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, PTT A.Ş’de 2018 yılında 2 milyon doların kayıp olduğunu ileri sürdü. Sosyal medya hesabından açıklama yapan ve kaynak olarak PTT Teftiş Kurulu’nun 2021 yılı raporunu gösteren Yavuzyılmaz, paranın ‘buhar olduğunu’ söyledi.

Yavuzyılmaz, “PTT A.Ş.’nin ‘altın’ alım satım işi için özel bir şirkete aktardığı 2.000.000 Dolar’ın buharlaştırıldığını tespit ettik. Paralar ve altınlar kayıp” ifadelerini kullandı.

“Vurgun yöntemini” açıklayan Yavuzyılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“2018’de PTT Genel Müdür ve yardımcısı, kaynağından altın alım satım işi için bir şirketle 3 yıllık kâr ortaklığı protokolü imzalar. Şirketin yönetimine PTT’den de bir daire başkanı girer. Ertesi gün bu şirkete, teminat dahi alınmadan, 2 milyon dolar aktarılır.

Şirketin Ziraat Katılım Bankası ortak hesabındaki para, aynı bankada hesapları bulunan bir kısım şirket yöneticileri tarafından amacı dışında cari işlemlerinde kullanılır. Paranın 1,5 milyon dolarlık kısmı şirket kasasına nakit çekilir. Sonraki banka hesap hareketlerinde bu paranın izine bir daha rastlanmaz. 500 bin dolarlık kısmın ise Dubai’den altın alımı için teminat verildiği söylenir. Ancak bu altın alımının yapıldığı da tespit edilemez. Bu süreçler içinde PTT’ye bir kar payı da ödenmez. Neticede kamu kaynağı olan 2 milyon dolar buharlaşıp gider.”

Yukarıda haber linklerinden de görüleceği üzere PTT A.Ş. ismi şu anda yayınlanmayan özel bir şirkete kamu kaynağı olarak kullanılması gereken 2 milyon Dolar’ı izine bir daha rastlanılmayacak şekilde aktardığı belirtilmiştir. Ancak görüldüğü üzere bu paranın ismi belirsiz olan bu özel şirkete aktarıldığına dair de herhangi bir delil ortada yoktur. 2 milyon Dolar’ın özel şirkete aktarılmasının sebebi olarak altın alımı işi söylenmekte olsa da PTT ve özel şirket arasında altın alımının yapıldığına dair de ortada bir delil yoktur. Özetle kamu kaynağı olan halk için harcanması gereken 2 milyon dolar bir vurguna uğrayarak ortadan kaybolmuştur ve bu vakte kadar da nereye harcandığına dair somut bir bilgi PTT yönetiminden gelmemiştir. Müvekkil parti olarak önceliğimiz halkımızın refahı ve yaşam kalitesinin yüksek olabilmesi olduğu için halkımızın vergileri ile oluşan ve halkımızın yararı için kullanılmak zorunda olan bu 2 milyon Dolar’a ne olduğunu, nereye kaybolduğunu, kime harcandığını öğrenebilmek için işbu suç duyurusunu yapmamız zorunlu olmuştur.

SUÇ NİTELEMELERİ      :

  • Şüpheliler, en üst düzey yönetiminde oldukları bir kamu kuruluşu olan PTT ve bundan dolayı da kamu kaynağı olan PTT’ye ait 2 milyon dolar’ı özel bir şirkete aktarma gerekçesi ile ortadan kaybetmişlerdir. Ve bu yüksek miktarın nereye ve kime aktarıldığının bilinmemesi, açıklanmaması sonucunda bulundukları görevin sağladığı nüfuzu kötüye kullandıkları için TCK m. 250/1-2 İrtikâp suçunun oluşmasına sebebiyet vermişlerdir.
  • Yine şüpheliler, PTT’nin en üst düzeyinde oldukları ve bu makamlarından dolayı PTT’ye ait 2 milyon doları koruma, halk yararına kullanma sorumlulukları olduğu ancak özel bir şirkete aktarma gerekçesi ile 2 milyon doları buharlaştırdıkları için TCK m. 257 Görevi Kötüye Kullanma Suçunun oluşmasına sebebiyet vermişlerdir.
  • Şüpheliler kamu görevlisi oldukları için ve görevleriyle bağlantılı bir suçu öğrenmelerine rağmen bildirmedikleri için TCK m. 279 Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi suçunun oluşmasına sebebiyet vermişlerdir.
  • Şüpheliler kamu görevlisi iken 2 milyon dolarlık vurgunu yaptıkları için TCK m. 158/1-d ve e bentlerindeki yazılı Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının,  siyasi parti,  vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle (TCK 158/1-d) ve Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak (TCK 158/1-e ) suçlarının oluşmasına sebebiyet vermişlerdir.

SONUÇ VE İSTEM                        : Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet Savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan suçlardan yargılanıp cezalandırılması amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını ve raporu hazırlayan PTT müfettişlerinin tanık olarak dinlenilmesini Müvekkil Parti adına vekâleten arz ve talep ediyoruz. 18.02.2022

SUÇ DUYURUSUNUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

Av. Metin BAYYAR – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR – Av. Doğan ERKAN

EK: CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın yayınladığı PTT Teftiş Kurulu Raporu

EK 2: Vekâletname Sureti