Site rengi

Tasarım

Partimizden, 1 Milyar dolarlık döviz vurgunu yapanlar hakkında suç duyurusu

05.01.2022
402
A+
A-

AKP’giller’in 19 yıldır attığı her adım, imza attığı her uygulama, her açıklama bu kadarına da pes artık, dedirtecek cinsten. Kamu malı yağmalamadan, halkın parasına çökmeden, halkın alınteriyle yaratılan, ekonomiye kazandırılan değerleri peşkeş çekmeden duramıyorlar. Vurguna, yolsuzluğa, haksızlığa, hırsızlığa programlanmış durumdalar.

Son vurgunlarını döviz kurundaki aşırı dalgalanmalardan vurdular. Önce Türk Lirasının değerini yabancı para birimleri karşısında tarihi seviyelere düşürdüler. Sonra doların değerini; “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” adını verdikleri garabet sistemle düşürdüler. Bu arada kulaklarına döviz kurunun aşağı çekileceği fısıldananlar, en yüksek dolar kurundan ellerindeki dolarları bozdurdular. Şimdi de düşük dolar kurundan dolar topluyorlar.

Ekonomist Mustafa Sönmez’in söylediği gibi; “Birileri çok büyük servet götürdü. Ülke vatandaşlarının bu gerçekleşecek olaydan haberleri olsa doları 17 gibi satar sabah 11’den dolar alırdı. Buradan dehşet servet yapanlar oldu, dehşetli mağduriyet yaşayanlar da var.”

Dehşetli servet yapanlar bu kanser düzeninde her zaman olduğu ve kanser düzeni sürdüğü sürece olacağı gibi Parababaları, AKP’giller’in yandaşları. Dehşetli Mağduriyet yaşayanlar ise bu kanser düzeninde her zaman olduğu ve kanser düzeni devam ettiği sürece olacağı gibi Emekçi Halkımız.

İşte Partimiz; AKP’giller’in, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’ın dile getirdiği 1 milyar dolarlık vurgununu, Halkımızın dehşetli mağduriyetini Yargıya taşıdı.

Suç duyurumuz sonrası Partimizin MYK üyesi Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Saygıdeğer Halkımız;

Tüm dünya; “Nas’lar neyi gerektiriyorsa onu yaparım” diyerek Anayasanın 24’üncü maddesi hükümlerini çiğneyen AKP’giller’in Reisinin ve emir erlerinin Türk Ekonomisini nasıl içinden çıkılmaz bir hale soktuklarını izliyor. Öyle ki Türk Lirası hiçbir dönemde yabancı para birimleri karşısında bu kadar değersizleşmedi, döviz kurlarında bu kadar aşırı dalgalanmalar yaşanmadı.

“Faiz sebep, enflasyon sonuç” dediler, parası olmayan milyonların, milyarları olan çok küçük bir azınlığı fonlaması üzerine kurulu bir sistem olan “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” garabetiyle, örtülü olarak faizi yükselttiler. Avro’yu 20 TL’lere, doları 19 TL’lere getirdiler; milyon, milyar doları, Avrosu olanlar ve döviz kurlarının aşağıya çekileceği haberini alanlar paralarını bozdurdular. Bu rakamın Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’ın dile getirdiği gibi en az 1 milyar dolar olduğu dile getirilmekte. Şimdi bu 1 milyar doları bozduranlar, düşük kurdan dolarları, Avroları topluyorlar, servetlerine servet katıyorlar. Ama olan yine değerli halkımıza oluyor. Kurlardaki aşırı yükselmeler, Türk ekonomisi dışa bağımlı bir ekonomiye dönüştürüldüğünden, bütün mal ve hizmetlerin fiyatlarında aşırı yükselmelere neden oluyor. Halkımıza da dehşetli mağduriyet yaşatılıyor.

Bu ülkenin en Vatansever, en Halksever, en Haksever Partisi Halkın Kurtuluş Partisi olarak döviz kurlarında yaratılan bu dalgalanmalardan vurgunlar vurulmasını sağlayanlara ve vurgunlar vuran çok küçük azınlığa karşı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TC. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve yüksek kurdan yüklü miktarda döviz bozduranlar hakkında, görevi kötüye kullanma ve göreve ilişkin sırrın açıklanması suçlarını işledikleri için suç duyurusunda bulunduk.

AKP’giller’in fıtratıdır Emekçi Halktan alıp Parababalarına vermek. Bu vurgun düzenleri eninde sonunda yıkılacak. Ulu Divan kurulacak. Gücünü vicdanlarından ve hukuktan alan hâkimler ve savcılar AKP’giller’in işledikleri suçların hesabını soracak. Verilen hiçbir mücadele boşa gitmez. O günler gelecek.

22 Aralık 2021

 

HKP Genel Merkezi