Site rengi

Tasarım

Partimizden Eğrigöz Dağı’ndaki doğa katliamı için suç duyurusu

05.01.2022
234
A+
A-

AKP’giller insana, hayvana, doğaya,  bitkiye düşmanlar. Kâr, rant uğruna feda etmeyecekleri hiçbir şey yok. Genetik şifreleri talan etme üzerine kodlanmış. Ekonomiyi çökerttiler, Lozan ile vatan toprağı yapılan 20 Ada’mızı Yunanistan’a peşkeş çektiler, altın bulacağız diye dağlarımızı yok ettiler, ormanlarımızı bitirdiler, şehirlerimizi betona kestiler, akarsularımızı zehirlediler.  Bozmadıkları bir şey kalmadı. Şimdi de Kütahya Eğrigöz Dağı’nda tarih ve doğa katliamına başladılar.

Partimiz, Programına insan, hayvan, doğa, bitki sevgisini koyan bir parti. Bu talana, yağmaya, katliama karşı; Kütahya’nın Emet ilçesinde bulunan Eğrigöz Dağı’nda Kanadalı siyanürlü altın şirketi El Dorado Gold’un çoğunluk hisselerine sahip olduğu Zenit Maden Şirketi tarafından yüzlerce ağacın kesilerek sondaj çalışmalarına başlanılmasını yargıya taşıdık.

Suç duyurumuz sonrası Partimizin Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Saygıdeğer Halkımız,

AKP’giller’in yeni bir doğa katliamı da Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Eğrigöz Dağı’nda yaşanmaktadır. Burası büyük endemik bitkileri ve ormanlarla kaplı olan bir dağdır. Çevresinde 40 tane köyün içme suyunun karşılandığı bir yerdir. Ama siyanürlü altın arama tekniğini kullanacak olan Zenit Mühendislik Anonim Şirketi’ne burası tahsis edilmiştir. Siyanürlü yöntemlerle altın aramanın çevreye, toprağa, insana verdiği zararlar artık herkesçe bilmektedir.

İşte bu nedenle çevredeki köylüler hem acele kamulaştırma tehdidi altındadırlar hem de artık topraklarında yaşayamaz olunacağı için ana-baba yurtlarını terk etmek durumda kalıyorlar. Ayrıca bu maden sahası içinde kalacak olan da Örencik köyü çevresinde bulunan İnçal Doğal Mağarası’dır. Burası on bin yıllık tarihi olduğu söylenen; içinde sarkıtların, hatta insan, hayvan kemiklerinin olduğu, korunması gereken bir doğal varlıktır. AKP’giller tarafından maalesef siyanüre kurban edilmektedir.

İşte bütün bunlar karşısında Halkın Kurtuluş Partisi her zaman olduğu gibi yine tarihimizi, doğamızı, çevremizi koruma mücadelesini yürütmektedir.

Bu nedenle de bugün itibariyle Kütahya Emet Cumhuriyet Başsavcılığına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Zenit Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yetkilileri, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Yetkilileri hakkında çevrenin kasten kirletilmesi, içme suyuna zehirli madde katma, görevi kötüye kullanma ve 6831 sayılı Orman Kanununa muhalefet suçlarından suç duyurusunda bulunulmuştur.

Mücadelemiz devam edecektir.

21 Aralık 2021

 

HKP Genel Merkezi