Site rengi

Tasarım

Real ve Uyum/Makro Direnişçileri, eylemlerine Sendikamız Öncülüğünde devam ediyor: Yağma Yok! Tazminatlarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!

09.08.2020
425
A+
A-

 

36 aydır sarı sendikacılığa, işçi düşmanlığına, Parababalarına karşı mücadele eden, Media Markt ve Metro Mağazalarını, AVM’leri Direniş alanına dönüştüren, haklarında onlarca dava açılan Real Direnişçileri İstanbul’da ve Uyum/Makro Direnişçileri İstanbul, Konya ve Kayseri’de gasp edilen tazminatları için Sendikamız öncülüğünde mücadeleye devam ediyor.

5 Temmuz Pazar Günü İstanbul, Konya ve Kayseri’de Real ve Uyum/Makro Direnişçileri basın açıklaması yaptı. Eylemlere sendikamız yöneticileri de katıldı.

 

İstanbul

Eyleme sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, yöneticilerimiz, Real ve Uyum/Makro Direnişçileri katıldılar.

İstanbul’da eski Uyum Genel Müdürlük önünde buluşan işçiler buradan kortej oluşturarak Güneşli Metro Mağazasına kadar pankartlarla yürüdüler.

Burada sloganlarla Metro protesto edildi.

Ayrıca Sakarya/Hendek’te Havai Fişek imalatı yapan fabrikada meydana gelen patlamada/iş cinayetinde hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşu yapıldı.

Daha sonra söz alan işçiler, pandeminin mücadelelerine engel olmayacağını ve gasp edilen hakları için direnişe devam edeceklerini belirtti.

İşçilerden sonra söz alan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçüosmanoğlu konuşmasına; Hendek’te havai fişek fabrikasında yaşanan iş cinayetin de hayatını kaybeden işçileri anarak başladı.

Patlamanın olduğu fabrikada son 11 yılda altıncı patlama olduğunu, bu patlamalarda da işçilerin hayatını kaybettiğini belirtti. Bunun en önemli sebebinin alınmayan iş güvenliği tedbirleri ve üretim baskısı ile kötü koşullarda çalışmak olduğunu söyleyen Küçükosmanoğlu, aynı zamanda MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı olan işveren için ölen işçiler daha toprağa verilmeden MÜSİAD’ın Bursa’da patronla dayanışma toplantısı ve yemeği düzenlediğini, bunun alçaklık, vicdansızlık olduğunu belirtti.

Cumhuriyet savcılarını göreve davet eden Küçükosmanoğlu, bir an önce soruşturma başlatılarak sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Pandemi sürecine de değinen Küçükosmanoğlu, salgın döneminde sadece işçilerin sağlığı göz ardı edilerek çalıştırıldığını, birçok işçinin Covid-19 nedeni ile hayatını kaybettiğini, pandeminin iş kazası ve meslek hastalığı sayılması gerektiğini ancak bir genelge ile bunun kaldırıldığını, sendika olarak da Danıştay’a dava açtıklarını belirtti.

Küçükosmanoğlu, işçiler haklarını alıncaya kadar mücadelenin devam edeceğini belirterek sözlerini bitirdi.

 

Konya

Konya’da Makro Direnişçileri, MAKRO AVM’nin önün de toplandılar. Burada açıklama yapan Sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Mehmet Ünver; Makro İşçilerinin mücadelesinin birçok ilde Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde devam ettiğini ve işçiler haklarını alıncaya kadar da mücadelenin devam edeceğini belirtti.

Daha sonra işçiler adına bir işçi arkadaşımız, Makro İşçilerinin Direniş sürecini anlattı.

 

Kayseri

Kayseri’de Kent Meydanı’nda bir araya gelen Makro Direnişçileri açıklama yaparak gasp edilen tazminat haklarını alıncaya kadar Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde mücadelelerine devam edeceklerini belirttiler.

Yapılan açıklamaların ardından eylemler sloganlarla sona erdi.

 

Yaşasın Real Direnişimizi!

Yaşasın Uyum/Makro Direnişimiz!

Tazminat Haktır Gasp Edilemez!

06.07.2020

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi