Site rengi

Tasarım

Suriye’de sona yaklaşırken düşen takkeler görünen keller…

07.09.2018
735
A+
A-

M. Gürdal Çıngı

Geçen sayımızdaki yazımızda; “Suriye Halkı adım adım zafere yaklaşıyor” demiştik. Aradan geçen günler (gerçekten günler. Aylar, yıllar değil…) bu gerçekliği bir kez daha teyit etti. Suriye’de gerçekten sona yaklaşılıyor. ABD ve AB Emperyalistlerinin ve yerli işbirlikçilerinin, Şeriat özlemcisi Ortaçağcı çetelerinin bütün çabaları boş düştü. Suriye Halkı ve Suriye Liderliği ülkesini işgalden ve işgalcilerden tamamen kurtarmak üzere.

Şimdi sırada İdlib var. İdlib düğümü  de çözüldüğü anda, Suriye Halkı zaferi yakalamış olacak.

Geriye Amerikancı Kürt Hareketinin egemen olduğu bölgeler kalacak. Onda da süreç bir müddet devam etse de sonuçta halkların yararına bir çözüm üretilecek.

Bu konuda da girişimler, görüşmeler sürüyor basına yansıdığı kadarıyla…

“Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Abdurrahman Mustafa, ülkenin kuzeyinde Kürt bölgelerinde de ilginç gelişmeler yaşandığını savundu ve Esad rejimi ile ana bileşenini PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), kuzeyde Haseke, Kobani ve Kamışlı gibi bölgelerde yönetim konusunda anlaştığını ileri sürdü. Her iki taraf arasında varılan mutabakatla ilgili kendilerine gelen bilgiye göre, söz konusu bölgede özerk yönetim olmayacağını ifade eden Mustafa, “Ancak Esad, Kürt bölgesindeki yerel yönetimlerde PYD’nin yetkilerini arttırmaya sıcak bakıyor. Bölgede Şam’a bağlı devlet daireleri daha işlevsel hale getirilecek. Dairelerin işlemesinde PYD aktif rol üstlenecek. Bir anlamda devletin işleyişini PYD sağlayacak” dedi.” (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rejimin-yiginagina-karsi-tskdan-onlem-40918539)

İşte tüm bunların sonucu olarak ABD ve AB Emperyalistleri ve yerli işbirlikçileri, Suudiler, Katarlılar, AKP’giller, büyük bir telaş içindeler. Büyük bir yalan bombardımanına girmiş durumdalar. Yine kimyasal silah provokasyonları peşindeler. Her türlü yolu, her türlü aracı deniyorlar yenilgiyi geciktirmek için. Ama boş çaba… Ne yaparlarsa yapsınlar direnen Suriye Halklarını alt edemediler. Alt edemeyecekler.

İşgale ve işgalcilere karşı direnen halkı yenecek hiçbir güç yoktur. Tarih böyle bir şey yazmıyor.

AKP’giller şimdi bir yandan İran’a, bir yandan Rusya’ya yalvarıyorlar ki bizi bir hezimetten kurtar. Bir ara yol bul ve bizi bu bataktan çıkar. Ama şurası kesin ki; Suriye’den çekilecekler amaçlarına ulaşamadan.

Bakın Rus Temsilci ne diyor İdlib konusunda?

RUSYA’nın Soçi kentinde tamamlanan 10’uncu Astana müzakere turunun ardından Rusya’dan İdlib’deki durumla ilgili açıklamalar geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiyev, Rus Interfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, “Zamanı geldiğinde Türk askerlerinin Suriye topraklarından çekilmesini ısrarla talep edeceğiz. Günümüzde Türk askeri Azez ile Cerablus arasındaki geniş bir alanı kontrol ediyor. Ayrıca İdlib’deki çatışmasızlık bölgesinde kontrol noktalarında anlaşmalar gereği varlık gösteriyor. Tabii bu durum geçici. Suriye’de sivil halkın evlerine dönüp barış içinde yaşamasını sağlayacak şartlar oluştuktan sonra biz Rusya olarak Türk askerinin Suriye topraklarından çekilmesinde ısrarcı olacağız. Suriye’nin toprak bütünlüğü ilkesi zaten bunu gerektiriyor” dedi.” (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/moskovadan-idlib-mesajlari-40915619)

AKP’giller’i Suriye’de bekleyen kaçınılmaz son bu! Doğrusu da bu zaten!

İşte AKP’giller yollar arıyorlar ki hezimeti nasıl azaltabiliriz, diye.

“YA İKNA YA NOKTA ATIŞI

“Suriye’de rejimin saldırma planı yaptığı İdlib konusunda Ankara yoğun temasta

“İDLİB’DE TAHLİYE HAZIRLIĞI

“Ankara, İdlib sorununun askeri seçeneğe başvurulmadan çözümü için değişik formüller üzerinde çalışıyor. Öne çıkan formül, Rusya’nın İdlib’de rahatsızlık duyduğu unsurların ikna yöntemiyle bölgeden çıkarılması. Diğer formül, iknaya yanaşmayan gruplara yönelik ‘nokta operasyonu’.

Bunlar ne demektir?

Bir; “ikna yöntemiyle bölgeden çıkarılma” demek, bu unsurların Suriye’de barınacakları yerleri kalmadığına göre başta Türkiye olmak üzere yerli işbirlikçi devletlere gönderilmesi,

İki; “iknaya yanaşmayan gruplara yönelik ‘nokta operasyonu’. Yani satış…

Kim getirdi, kim eğitti-donattı, kim en sofistike, en ileri silahları verdi, kim kamplar, hastaneler kurdu, maaşlar ödedi. Kim açtı sınırları bu cani Ortaçağcı çetelere?

Bakalım nasıl bir yol bulacaklar.  İran ve Rusya’ya buna karşılık ne verecekler?..

S400 füzeleri tamam. Akkuyu Nükleer Santrali tamam. Ya başka?..

Emperyalist dünyada almadan vermek diye bir şey yoktur. Karşılıksız hiçbir şey yapmazlar. Teslim almadan, diz çöktürmeden istediklerinizi vermezler.

Uçak Krizi’nde ne yaptı Rusya?

Özür diletti değil mi AKP’giller’e? Diz çöktürdü…

Ya ABD ne yapacak Suriye’de?

Sonuna kadar direnecek.

Ne diyor “ABD’li temsilci”?

“Suriye’de daha çok işimiz var.”

“ABD öncülüğünde kurulan DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu’nun temsilcilerinden William Roebuck, terör örgütü DEAŞ kalıcı olarak bitirilinceye kadar Suriye’de kalmaya devam edeceklerini söyledi.

“Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) son dönemde rejimle görüşmeye başlamasının ardından ABD öncülüğündeki DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu yetkililerinin bu bölgelere ziyaretlerinin arttığı belirtildi. Daha önce SDG’nin kontrolündeki Menbiç ve Kobani’yi ziyaret eden Roebuck, Haseki’nin Şedade ilçesini ziyaret etti.” (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdli-temsilci-suriyede-daha-cok-isimiz-var-40937802)

Yukarıda da aktardığımız gibi, Kürt Hareketi artık Suriye yönetimiyle görüşmeler yapıyor. Anlaşma yolları arıyor. ABD’de bunun üzerine, “yerel güçlerini” “sahadaki ortaklarını” kaçırtmamak için hamleler yapıyor. Yukarıdaki haber bunu söylüyor.

Yine ABD, “PYD’YE HAVA SAVUNMA KALKANI” kuruyor.

ABD’nin, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’nin kontrolünde bulunan Kobani’de hava savunma ve elektronik radar sistemi kurduğu iddia edildi. Sistemin kurulmasına ilişkin görüntüler sosyal medyadan paylaşıldı. Bazı yabancı yayın organlarında da yer alan bu iddiayı Ankara yakından takip ediyor.” (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/pydye-hava-savunma-kalkani-40938802)

Aynı ABD bir yandan da Suriye Yönetimiyle gizli kapaklı görüşmeler yapıyor.

“Lübnan’daki kaynaklara dayanan Rus ‘Pravda’ gazetesi, geçtiğimiz haziran ayında ABD yönetiminin Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) aracılığıyla Suriye’de Esad rejimiyle gizlice temasa geçtiğini yazdı.” (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdden-uc-sart-iddiasi-sam-ile-washington-arasinda-cekilme-pazarligi-mi-40940960)

Kısacası, ABD Emperyalistleri ve yerli işbirlikçileri Suriye’de yenildiler!

Suriye Halkı kazandı! Suriye Yönetimi kazandı! Beşşar Esad kazandı!

Zafer onlara analarının ak sütü kadar helal olsun!

ETİKETLER: ,