Site rengi

Tasarım

Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanlığı döneminde Belediyeye sunması gereken üniversite diplomasını, Bilgi Edinme Kanuna Göre İBB’nin kamuoyu ile paylaşmasını istedik

04.06.2021
338
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak Tayyip Erdoğan’ın diplomasızlığının peşini bırakmıyoruz. Bilindiği üzere kamuoyunun gündeminden düşmeyen ve Partimizin sıklıkla yaptığı başvurularla peşini bırakmadığı Tayyip Erdoğan’ın diplomasının var olup olmadığı konusunu, bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediyesine sorduk.

Bildiğimiz gibi şu an Cumhurbaşkanlığı Makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan, 1994 ve 1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ancak sonraki yıllarda Başbakanlık görevi de yürüten Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomaları, o günlerden beri tartışmalıdır. Özellikle Cumhurbaşkanlığı için gerekli olan yükseköğrenim diploması hayati bir öneme sahiptir. Nitekim Anayasanın Adaylık ve Seçimi başlıklı 101. Maddesinde; “Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.” denilmektedir.

Ama Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündeme geldiğinden beri YSK’ya ibraz ettiği diploma tartışılmaktadır. Ortalıkta birden fazla diploma dolaşmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 yıllık bir yükseköğrenim diplomasına sahip olmadığı, hatta elinde olan tek diplomanın İmam Hatip Lisesi Diploması olduğu dile getirilmektedir. Yani tartışılan sadece üniversite diploması değil lise diplomasıdır da aynı zamanda.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak sorduğumuz bu sorunun cevabının; bu konunun kamuoyu nezdinde sonuca varması açısından açıkladığımız nedenlerle açığa çıkarılması ve kamuoyuyla payşlaşılması gerekmektedir.

İBB önünde konuyla ilgili açıklamayı gerçekleştiren Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Yöneticisi Doğan Zafer Çıngı, konuşmasında şunları belirtti:

 

Halkın Kurtuluş Partisi olarak Tayyip Erdoğan’ın diploma meselesinin peşini bırakmıyoruz.

Bilindiği üzere uzun yıllardır gündemi meşgul etmekte olan bu sorun için Halkın Kurtuluş Partisi olarak daha öncesinde de birçok başvuru yapmış ve Tayyip Erdoğan’ın diploma örneğinin paylaşılmasını istemiştir.

En son yaptığımız başvurumuzda ise Tayyip Erdoğan’ın mezun olduğu iddia edilen Eyüp Lisesinden “Lise diploması” örneğini istemiştik ancak Eyüp Lisesi sorularımızı cevapsız bırakmıştı. Bunun üzerine Lise yöneticilerine de ayrı bir suç duyurusunda bulunmuştuk.

Bugün ise artık bu konunun daha fazla gündemi meşgul etmemesi, şeffaf bir şekilde sonuçlanması açısından Tayyip Erdoğan’ın 1994 ve 1998 yılları arasında Başkanlığını yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin şu anki yönetiminden Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık yaptığı dönem içerisinde sunmuş olması gereken Yükseköğretim Diploması örneğini hem Partimizle hem de kamuoyuyla paylaşmasını istedik.

Yaptığımız bu başvurunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Diplomasız bir şekilde Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan kişinin ise peşini bırakmayacağız. Haksız ve hukuksuzca koltuk sahibi olanları er geç o koltuklarından indireceğiz.

Partimiz bugüne kadar AKP’giller’in ve Tayyip Erdoğan’ın işlemiş olduğu hiçbir hukuksuzluğa sessiz kalmadı, bugün de sessiz kalmadı, gelecekte de sessiz kalmayacaktır.

18 Mayıs 2021

 

HKP Genel Merkezi