Site rengi

Tasarım

YSK’nin, Partimizin seçime girme yeterliliğini yok sayan ilk kanunsuz gaspını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdık

12.05.2018
533
A+
A-

Yüksek Seçim Kurulu ve Yargıtay Savcılığı ortaklaşa AKP Emirliği, partimizin seçimlere katılma hakkını dolayısıyla halkımıza ulaşma araçlarını gasp ediyor.

İlk kez 2017 Ocak ayında aldığı karar ile Yargıtay savcılığı, yasada olmamasına rağmen tüm il ve ilçe örgütlerinin genel kurullarını tamamlamış olma şartı getirmişti. Oysa yasa, yalnızca teşkilatlanma ve büyük genel kurul şartını arıyordu. Partimiz her iki şartı taşıyarak son 3 seçime katılmış ve oylarını katlayarak, CHP’den sonraki en çok oyu olan sol Parti olmuştu. Üstelik de örgütlendiği İl ve İlçe Sayısını 58’e çıkartmıştı.

HKP’nin bu yükselişini engellemek isteyen ve AKP’den geldiği açık olan talimatlarla, önce Yargıtay Savcılığı bu yasa dışı koşulu getirdi Partimize. Bu yasaklama kuralının tek sebebi, HKP’nin sesini milyonlara duyurmasıydı. Nitekim önümüzdeki seçimler için aynı durumda olan İyi Parti’ye aynı kural uygulanmadı.

Bu kez Ocak 2018’de topu doğrudan YSK çevirdi, aynı uydurma ve kanunsuz kuralı Partimize uyguladı.

İşte YSK’nin Yargıtay Savcılığı aracılığıyla ilk kez 2017 Ocak’ta uyguladığı bu kanunsuzluğa karşı önce 22 Şubat 2017 tarihinde Anayasa Mahkemesine başvurmuştuk. Anayasa Mahkemesinin başvurumuzu reddetmesi üzerine ise bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuş bulunuyoruz.

Davamız, Halkların Kurtuluş Davası’dır. Ve bu dava, fermanlarla, fetvalarla durdurulamayacak denli güçlüdür. Tarih, davamızın haklılığını ortaya koyacaktır. 27.04.2018

 

Halkın Kurtuluş Partisi
Genel Merkezi