Site rengi

Tasarım

Bedence aramızdan ayrılan Necla Kıran, Semiha ve Perihan Güldemir Yoldaşlar Ankara ve İstanbul’da anıldı

05.02.2018
956
A+
A-

 

 Biz savaştıkça Necla Kıran Yoldaş da savaşıyor

Necla Kıran Yoldaş, 20 Ocak 2006 yılında aramızdan ayrıldı. Parti kurucularımızdandı. 12 yıllık hasret, Halkın Kurtuluş Partisi Genel Merkezi’nde 21 Ocak 2018 tarihinde yapılan anma ile bir nebze olsun giderilmeye çalışıldı. Onun yaşama azmi, mücadele kararlılığı, sevgi, şevkat ve merhamet dolu yüreği hatırlatıldı, onunla omuz omuza mücadele eden yoldaşlarınca. Onunla birlikte mücadele olanağı olamayan genç yoldaşlara nasıl yoldaşlaşılır, nasıl devrimci eş olunur, bir kadın devrimci nasıl olmalıdır, anlatıldı.

Necla Yoldaş ve Onun nezdinde tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından, onunla omuz omuza mücadele etme şansına sahip olan Halkçı Kamu Emekçisi Adnan Yoldaş’ın sunumu başladı.

Adnan Yoldaş sunumunda, Necla Yoldaş’ın gerçek bir insan olduğunu, İnsanlığın Kurtuluş Mücadelesine kendisini vakfettiğini, Parti mücadelesine boylu boyunca daldığını, bu nedenle yıllar geçse de anılmaya aynı Spartaküs’ler, Seyh Bedreddin’ler, Marks-Engels’ler, Denizler, Mahirler, Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’lar gibi devam edileceğini söyledi.

Partimizin; insan, hayvan ve doğa sevgisiyle dolu yoldaşlardan oluştuğunu, insanların ne kadar çok kitap hatmettiklerine, ağızların ne kadar büyük laf ettiklerine değil, yüreklerin sevgi ile atıp atmadığına bakılması gerektiğini ve Necla Yoldaş’ın sevgiyle dolu yüreğinin, taşıdığı her yükü, bir karınca hafifliğiyle taşıdığını belirtti Şems-i Tebrizi’den alıntıyla:

Sevmeyene karınca yük,

Sevene filler karınca,

Dağı bile taşır,

İnsan âşık olup inanınca.

Necla yoldaş’ın, alçakgönüllü, zeki, araştıran, soran, sorgulayan bir Yoldaş’ımız olduğunu, bir kere inandığında da mücadeleye boylu boyunca daldığını söyledi.

Necla Yoldaşın hem siyasi yaşamında hem özel yaşamında ne kadar özverili biri olduğunu, Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un, “kavgayı paylaşmak için evlenmediysen prangalar edindin demektir”, sözünün ne kadar doğru olduğunu, Sait Yoldaş’la evliliğinin aynı zamanda kavgayı paylaşmak için olduğunu yaşamından örnekler vererek anlattı.

Kamu çalışanları mücadelesinde, Ankara’da MHP’li kadrolu faşistlerin egemen olduğu çalıştığı kurum olan Devlet İstatistik Enstitüsünde, erkeklerin bile cesaret edemediği dönemde temsilcilik görevini üstlendiğini, O’nun emekli olmasından sonra da bir daha görülmeyen iş bırakma eylemleri örgütlediğini, Kamu Emekçilerinin 12 Eylül’den sonra sendikalaşması için, sahte sendika yasasına karşı yapılan mücadelelerde en önde olduğunu, Türkiye’de ilk defa denenen gaz bombalarına karşı nasıl kararlıca mücadele ettiğini anlattı.

Mücadeleci kişiliğinin, kanser illeti yüzünden son nefesini verirken bile; “savaş, savaş”, diyecek denli belirgin olduğunu, son nefesini inançla, korkusuzca verdiğini hatırlattı.

Adnan Yoldaş son sözlerini, Pierre-Jean de Béranger’in

Yolun düşerse kıyıya bir gün

ve maviliklerini enginin

seyre dalarsan,

dalgalara göğüs germiş olanları hatırla,

selamla, yüreğin sevgi dolu

çünkü onlar fırtınayla çarpıştılar eşit olmayan savaşta

ve dipsizliğinde enginin yitip gitmeden

sana liman gösterdiler uzakta.

şiiriyle tamamlayarak, Necla Yoldaş’ın o limana ulaştırmak için mücadele ettiğini, o mücadeleye hayatını adadığını söyleyerek sözlerine son verdi.

Katılımcı Yoldaşların da Necla Yoldaş’la olan anılarını anlatmalarıyla anma sona erdi.

Ancak bizler biliyoruz ki; O’nun gibi seversek, davamıza âşık olursak, inancını örnek alırsak eksikliğinin çok hissedildiği Necla Yoldaş, Necla Ablamız da bizimle birlikte savaşıyor olacak… 21 Ocak 2018

 

Necla Yoldaş Ölümsüzdür!

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

 

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

 

***

Mücadelemizde yaşayan Semiha ve Perihan Yoldaşlar, İstanbul’da anıldı

Halkın Kurtuluş Partisi’nin iki önemli neferi; Semiha Güldemir Yoldaş ve Perihan Güldemir Yoldaş, İstanbul’da Kartal İlçe Örgütü tarafından düzenlenen etkinlik ile aramızdan bedence ayrılışlarının yıldönümünde anıldılar.

Anma etkinliği, Yoldaşlarımız ve Devrim Şehitlerimiz için gerçekleştirdiğimiz saygı duruşu ile başladı.

Ardından gerçekleşen sunumda, Semiha Güldemir ve Perihan Güldemir Yoldaşlar’ın mücadele hayatından kesitlere yer verildi. Sunumda Perihan Güldemir Yoldaş’ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sırasında gerçekleştirdiği konuşma, izleyicilerle paylaşıldı.

Sunumun ardından Sancaktepe İlçe Örgütü’nden Yoldaşımız Deniz Bin, iki Yoldaş’ımızın yaşamı ile ilgili anılarını paylaştığı bir konuşma gerçekleştirdi.

Deniz Bin, yoldaşların isyan ettiği yaşam koşullarının bugün daha da ağırlaştığına değinerek, gündemle ilgili kısa bir değerlendirmeyi de paylaştı.

Deniz Yoldaşı’n sunumunun ardından Kurtuluş Partili Yoldaşları, Semiha ve Perihan Yoldaş ile ilgili anılarını paylaştılar ve iki Yoldaş’ımızın eksikliğini ne kadar hissettiklerini belirttiler.

Anmaya, Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Nurullah Ankut da katıldı.

Halkın Kurtuluş Partililer olarak Semiha ve Perihan Yoldaş’ların isyan ettikleri bu düzeni mutlaka sona erdireceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Eninde sonunda dünyamız tek bir sosyalist aile olarak, huzura kavuşacaktır. 21 Ocak 2018

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer