Site rengi

Tasarım

 “Çölün Gelini” özgürlüğünü kutladı

02.06.2016
557
A+
A-

 

 

 IŞİD’li canilerin elinden kurtulan Palmira Antik Kenti’nde düzenlenen iki konser umudu yeşertiyor, gelecek güzel günleri müjdeliyor.

 

Hatırlayacağımız gibi, gazetemizin Nisan sayısında “Çölün Gelini” ya da “Çölün İncisi” diye de adlandırılan Suriye’deki Antik Kent Palmira’nın, Mart ayında Ortaçağcı IŞİD’li canavarlardan kurtarıldığını yazmıştık Suriye Ordusu ve müttefikleri tarafından.

İşte “Çölün Gelini” Özgürlüğünü kutladı geçtiğimiz günlerde… Ardı ardına İki müzik etkinliğine sahne oldu.

Yine bildiğimiz gibi, Palmira’daki Antik Tiyatro, dünya çapında konserlere ev sahipliği yapmış, Kent Meydanı’nda klasik müzik konserleri verilmişti senelerce ve dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce, binlerce seyirci tarafından izlenmişti bu sanat faaliyetleri.

İlk konser, Palmira’nın kurtarılması esnasında yaşamını yitiren Rus asker Aleksandr Prohorenko başta olmak üzere kentin IŞİD’den kurtarıldığı operasyonlarda ölenler anısına ve UNESCO’nun yürüttüğü restorasyon çalışmalarına destek amacıyla 5 Mayıs’ta düzenlendi.

Ve “Palmira İçin Dua Et: Müzik Antik Kalıntıları Canlandırıyor” temasıyla gerçekleştirildi.

Konseri, Rusya’nın ünlü Mariinskiy Tiyatro Orkestrası, Rus orkestra şefi Valeriy Gergiyev’in yönetiminde verdi. Konserde, Johann Sebastian Bach, Sergei Prokofiev  ve Rodion Shchedrin’in parçaları çalındı.
Konser, Rus televizyonları tarafından da canlı yayımlandı.

Konseri, Suriye lideri Beşşar Esad da izledi.

Rusya lideri Putin ise bir video-konferans yöntemiyle konsere canlı bağlandı ve Suriyeli yetkililere, şef Gergiyev’e, orkestradaki müzisyenlere, UNESCO büyükelçilerine, Palmira’nın sakinlerine ve bilim insanlarına bu etkinlik için teşekkür etti.

Rus ve Suriye Ordusu tarafından organize edilen konsere katılan Rusya’nın en büyük müzesi Hermitage’nin Müdürü Mihail Piotrovski, konserde yaptığı konuşmada başta ABD olmak üzere Batılı Emperyalistleri eleştirerek:

“İnanıyoruz ki Palmira korunabilirdi. Coğrafi durumu görüyorsunuz: Kent için verilen savaşın uzun sürmesi birçok eserin çalınmasına fırsat verdi. Buraya doğru yaklaşan IŞİD yarım günde yerle bir edilebilirdi. Fakat yapmadılar. O zaman bizim askerlerimiz de burada değildi” dedi.

 

Halid Esad unutulmayacak

Konserde, Antik kentin ortaya çıkarılışında ve dünyaya tanıtılmasında büyük emek harcayan, sonrasında ise IŞİD’in işgaline uğramasına rağmen Antik Kenti korumak için Kent’ten ayrılmayan ve sonunda IŞİD’li caniler tarafından başı kesilerek katledilen, bedeni ise Palmira’daki Roma Sütunlarına asılan Palmira Tarihi Eserler ve Müzeler Dairesi Başkanı Arkeolog Halid Esad anısına da saygı duruşunda bulunuldu.

Özgürlüğüne kavuşmasından sonra ikinci konsere 7 Mayıs’ta ev sahipliği yaptı “Çölün İncisi”.

Bu kez de Suriye Ulusal Senfoni Orkestrası Arapça eserlerin seslendirildiği bir konser verdi.

Böylece, IŞİD’den önce müzik, opera ve bale gösterilerine sahne olan Palmira’daki antik sahne, bir kez daha eski kimliğine kavuşmuş oldu.

Bu neyi gösterir?

IŞİD’lilerin; Tarihe, Kültüre, Sanata olan düşmanlıklarını. Toplumun geçmişine, bugününe ve yarınına sahip çıkmak bir yana, insanlık mirasını yeryüzünden silmeyi amaçladıklarını. Ve Ortaçağ’ın karanlıklarında yaşamak istediklerini. Ve Suriye Halkının ve yönetiminin de insanlığa, insanlığın değerlerine sahip çıktıklarını Başka bir şeyi değil.

Suriye Halkları, Suriye liderliği ve onların Önderi Beşşar Esad (ve müttefikleri), tüm insanlığa büyük bir mesaj vermiş oldular bu konserlerle.

Bir yandan “Çölün İncisi”nin, “Çölün Gelini”nin özgürlüğünü, yani zaferi kutladılar, diğer yandan da Tarihe, Kültüre ve Sanata yani İnsanlığa sahip çıktıklarını gösterdiler.

IŞİD ve El Nursa, El Kaide benzeri onlarca, yüzlerce Ortaçağcı örgütleri yaratan kimdir?

ABD’dir, AB’dir.

Onlarla savaşan kimdir?

Antiemperyalist Suriye Halkları ve Suriye liderliğidir. Ve onların müttefikleridir.

(Burada tabiî ki, Rusya kendi emperyalist amaçları doğrultusunda davranmaktadır ama konumuz o değildir. Bu olayda gösterdiği tutumdur.)

Dünyanın tüm ilerici insanlarının, yani İnsanlığın yüreği bugün Suriye Halkıyla birlikte atmaktadır. Onların zaferi, insanlığın zaferidir. Onların yenilgisi, insanlığın yenilgisidir.

Ama bugün için kazanan Suriye Halkıdır, dünya insanlığıdır.

Şan olsun Suriye Halkına!

Şan Olsun Dünya İnsanlığına!