Site rengi

Tasarım

Her Gün Katmerlenerek Gelen Zamları Sancaktepe Demokrasi Caddesi’nde Protesto Ettik!

27.02.2022
471
A+
A-

Yapılan Zamlar Derhal Geri Alınsın!

Halkın Kurtuluş Partisi Sancaktepe İlçe örgütü olarak Sancaktepe Demokrasi Meydanı’nda en temel ihtiyaçlarımızdan başta elektrik, doğalgaz ve yakıta gelen fahiş zamlar olmak üzere tüm zamları  protesto eden bir eylem gerçekleştirdik.

Halkımızın alım gücünün günbegün azaldığı, işsizliğin kronikleştiği ülkemizde zor günlerden geçiyoruz. İşçiler artık bıçak kemiğe dayandığı için korku duvarlarını yıkmaya başladı. Trendyol İşçilerinin Nakliyat-İş önderliğindeki zaferi, acımasızca sömürülen ve sefalet ücretine mahkûm edilen onlarca işyerlerindeki işçileri harekete geçirdi, umut oldu. En son Migros işçileri kazandı. Sıra yine Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde direnen Yemeksepeti işçilerinde. Parti olarak işçilerin, emekçilerin, bu zamlar karşısında eriyip giden ücretleri için direnen işçilerin yanında olmaya devam edceğiz.

Bu gün de tüm ezilen, sömürülen, işçilerin sesi olduk ve bir kez daha haykırdık.

“Sefalet Ücreti İstemiyoruz, Yapılan Zamlar Geri Alınsın!”

Eylemde sık sık “Zam Zam Ucuzluk Ne Zaman?”, “Yapılan Zamlar Geri Alınsın”, “AKP İşsizlik Pahalılık Zam Zulüm Demektir”, “Sefalet Ücreti İstemiyoruz”, “Ücretler Pire Zamlar Deve”,“Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Halkız Haklıyız Yeneceğiz”, “İşsizliğe Pahalılığa Zama Zulme Son”, “Taksitle Yaşayıp Borçlu Ölüyoruz”, “Yaşasın Halkın Kurtuluş Partisi” sloganları coşkulu bir şekilde atıldı.

Sancaktepe halkının kalabalık bir şekilde ilgiyle izlediği basın açıklamamızın sonunda elektrik ve doğalgaz faturaları yakılarak zamlar protesto edildi.

Eylemde Sancaktepe İlçe Yöneticimiz Erdinç Bin yoldaşımızın yaptığı açıklama aşağıdadır.

 

AKP’giller tarafından soyuluyoruz. Yapılan zamlar geri alınsın!

Sevgi ve saygıdeğer halkımız, değerli basın emekçileri;

İşsizlik ve pahalılık cehennemine atılan halkımızı bir de zamlar yerden yere vurdu. Ey Parababaları ve onların bekçiliğini yapan AKP’giller; bu çürümüş düzene mahkûm ettiğiniz halkımız inim inim inlemekte ve feryat etmektedir. Halkımız aç, geçinemiyor, barınamıyor, ölüyor. Ülkemizi mahvetmek isteyen ABD ve Avrupa Birliği Emperyalistlerine uşaklıkta, ülkemize ve halkımıza zulüm ve ihanet etmekte sınır tanımayan AKP’giller, Parababaları düzeni demek olan işsizlik ve pahalılık cehenneminin ateşini her gün harlıyor, her gün ateşini yükseltiyor çığ gibi büyüyen zamlarla.

Değerli halkımız;

Senenin ilk günü, 1 Ocak’ta doğalgaza %25 zam. Elektriğe %127 oranlarında zam yapıldı. Petrole, motorine, gaza, benzine yapılan zamlar her geçen gün artmaktadır. Bu zamlar, üretim ve gıda sektöründe maliyetlerin artmasına neden oluyor. Doğal olarak bu maliyetlerin artması da bizlerin kullandığı başta gıda ve temel ihtiyaç maddeleri olmak üzere tüm tüketim maddelerine yansıyor. Pazara, markete her gittiğimizde, fiyatların nasıl arttığını, nasıl değiştiğini daha can yakıcı bir şekilde daha derinden hissediyoruz, yaşıyoruz.

Enflasyon rekorlar üstüne rekor kırıyor. AKP’giller’in istatistik bürosu TÜİK’in rakamları bile, bütün istatistik oyunlarına rağmen bu gerçeği gizleyemiyor. TÜİK’in bile son bir yıllık enflasyon oranı %48.69. Kaldı ki gerçek rakamlar, ki halkımız pazardan, marketten, ödediği faturalardan çok iyi bilmektedir ki, açıklanan oranların en az 2-3 katı. Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre enflasyon oranı %114,87. Dünyada 172 ülke enflasyonları arasında AKP’giller Türkiye’si birinci sırada.

AKP’giller’in en büyük becerilerinden biri de asgari ücrete büyük havayla, en yüksek oranlı zammı biz yaptık teraneleriyle yaptıkları zammı, bir ay bile dolmadan geri almalarıdır.

2022 yılının Asgari Ücreti %50,54 zamlandı, 4.253 lira oldu. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi bu zamlar anında eridi gitti. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun yaptığı araştırmaya göre açlık sınırı Ocak ayı itibarı ile 4.924 lira olarak açıklandı. Asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Yine emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalan bir sürü insanımız açlıkla boğuşmaktadır. Şu an en düşük işçi emeklisi maaşı 2500 TL’dir. Ocak ayı itibari ile ortalama işçi emeklisi maaşı 2900 TL’dir. Açlık sınırının ortalama 2000 lira altındadır.

AKP’giller’in ülkemizi getirdiği durum içler acısı bir durumdadır. Avrupa’da asgari ücreti en düşük olan ikinci ülkeyiz. Türk Lirasını bütün para birimleri tabii ki özellikle dolar ve avro karşısında değerini pula döndürmek AKP’giller’in eseri oldu.

Tarımda kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olan Türkiye, AKP’giller ile birlikte bu niteliğini de kaybetti. Artık buğdayından mercimeğine, arpasından makarnasına, mısırından samanına kadar bütün tarım ürünlerini ithal ediyor. Tarım bitirildi, hayvancılık bitirildi, olmayan sanayi çökertildi.

AKP’giller Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün birikimlerini, kurumlarını ya yağmaladılar ya da peşkeş çektiler. AKP’giller, 20 Adamızı ve 2 kayalığımızı Yunanistan Devletine efendileri AB-D Emperyalistlerinin emri doğrultusunda hediye eden bir “İktidar” olarak da tarihin karanlık sayfalarında yerini aldı.

AKP’giller emekçi halkımız için hayatı cehenneme çevirmekte, işçimizi, kamu emekçimizi, esnafımızı, köylümüzü sefalet ücretine, açlığa mahkûm etmektedir.

Emekçi halkımızın sofrasındaki ekmeği, aşı, çocuklarımızın geleceği, hayalleri çalınıyor; bir avuç vurguncu, soyguncu, hırsız, kamu malı yağmalayıcısı, kanser düzeninin yaratıcılarının ve devam ettiricilerinin kasalarına aktarılıyor. AKP’giller ve hınk deyicileri bir de utanmadan insanın aklıyla alay edercesine; zam gelmiştir ama mini mini gelmiştir, elimizi vicdanımıza koyarsak çok artış yok, doğalgazı fazla kullanmayın, elektriği gereksiz yere açmayın, porsiyonlarınızı küçültün, gerekirse fedakârlık yapacağız yarım simit yiyeceğiz diyerek akıl vermeye kalkışıyorlar.

Ama saldırılara göğüs gerenler, direnenler, mücadele edenlerde var.

İşte bu saldırılara, bu akıl vermelere, bu alay etmelere karşı işçilerimiz ayakta. Direniyorlar, mücadele ediyorlar, kazanıyorlar. İşte Trendyol İşçileri, Migros İşçileri kazandılar. Yine aylarca direniş yapan Real Market İşçileri, İş Mahkemesince verilen kararla kazandılar.

İşte Devrimci Sınıf Sendikacılığının tek temsilcisi Nakliyat-İş Sendikası Önderliğinde Yemek Sepeti işçileri, Uzel Traktör İşçileri, Neo Trend işçileri ve daha birçok yerde İşçi Sınıfı hakları için direniyorlar ve kazanacaklar.

Dünya Halklarının başına gelen en büyük felaket olan İnsan Soyunun En Büyük Düşmanları AB-D Emperyalistlerine ve cennet ülkemizin başına onlar tarafından getirilen en büyük cehennemcil felaket olan AKP’giller’e karşı bıkmadan, usanmadan, kararlıca direnen İkinci Kurtuluş Savaşçıları var.

Vatan aşkını söylemekten ve gereğini yapmaktan korkar hale gelmektense ölmeyi yeğ tutan, vatan söz konusu olduğunda belaya atlar giderim diyen gerçek devrimciler var.

Halkın iktidarını kuracak, bütün felaketleri ortadan kaldıracak HKP’liler var.

Kısacası AB-D Emperyalistlerinin ve Yerli Satılmışlar AKP’giller’in yarattığı yoğun karanlığı yaracak ışık HKP var.

Yani UMUT var.

Davamız Halkın Kurtuluş Davasıdır. Davamız ülkemizin kurtuluş davasıdır.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

27 Şubat 2022

HKP Sancaktepe İlçe Örgütü