Site rengi

Tasarım

İşçiler için, emekçiler için, gençler için; yeni yıl yeni zamların yılı oldu! AKP İktidarı ve Parababaları için de yenilginin yılı olacak!

05.01.2022
207
A+
A-

 

AKP iktidarının vurguncu ve halk düşmanı politikaları yüzünden 2022 yılı için “yeni yılımız kutlu olsun” değil, “yeni zamlarımız kutlu olsun” demek zorunda bırakılıyoruz. Çünkü 31 Aralık gecesi, yeni yılı görmeden önce yeni zamları gördük.

Son birkaç gün içinde günlük hayatımızda kullandığımız en yoğun alanlara fahiş oranlarda zamlar yapıldı. Bu zamlar sonucunda işçilerimiz, emekçilerimiz ve gençlerimiz her gün daha fakirleşirken, Parababaları ve sömürücü şirketler, AKP iktidarı sayesinde zenginliklerine zenginlik katacak. AKP İktidarı başlıca şu alanlara zam getirdi:

“Konutlarda kullanılan doğalgaza gelen zam yüzde 25 oranında oldu.

Elektrikteki zam yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda oldu.

Benzin, motorin ve LPG’ye zamlar art arda geldi. Motorine 1 lira 29 kuruş, benzine 61 kuruş, LPG’ye 78 kuruş zam geldi.

Halkımızın zorunlu olarak kullanmak durumunda kaldığı köprü ücretlerine ve Avrasya Tüneline fahiş zamlar geldi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi olan MTV’ye yüzde 25 oranında zam geldi.

Pasaport, ehliyet, harç ücretleri ve trafik cezaları için yüzde 36,20 oranında zam geldi.

İstanbul’daki işçilerin, emekçilerin, öğrencilerin ve gençlerin yine çok yoğun olarak kullandığı Marmaray’a yüzde 36 oranında zam geldi.”

Görüldüğü üzere AKP İktidarı yeni yıla rekor zamlarla girerek zaten her geçen gün fakirleşen halkımızın sırtına iyice yük bindirdi. İşçilerimize ve emekçilerimize sefalet ücreti reva görüldü. Aralık ayı verilerine göre açlık sınırı 4 bin 652 TL, yoksulluk sınırı 13 bin 598 TL oldu. Yani AKP’giller’in büyük bir lütufmuş gibi sunduğu asgari ücret miktarı daha üstünden bir ay geçmeden pul oldu, eridi. Yine Sefalet Ücreti oldu.

Bu yetmezmiş gibi ABD-AB Emperyalistleri ve onların yerli işbirlikçisi AKP’giller’in yarattığı kriz ortamında, paramız Dolar ve Euro karşısında pula dönüştürüldü. Ülkemiz itibarsızlaştırıldı. AKP’giller tarafından halkımız çok büyük bir işsizlik ve pahalılık cehennemine itildi.

Tüm bu yaşananların sonucunda halkımız zamla yatıyor zamla kalkıyor. Patates, soğan, domates, ekmek, simit, daha nice gıda maddesi, hayatımızın her alanında her gün kullandığımız ne var ne yoksa günden güne zamlanıyor, “açlık ordusu” büyüdükçe büyüyor!

İşçilerimiz ve emekçilerimiz bu işsizlik, pahalılık ve zam cehenneminde yaşamaya çalışırken biz gençlerin durumu da bir o kadar kötüleşti. Biz gençlerin geçinmesinde yardımcı olan Kredi ve Burs miktarları sözde artışa rağmen pul oldu. 2021 yılında lisansta aylık 650 TL, yüksek lisansta 1300 TL ve doktorada 1950 TL olarak belirlenen KYK ücretleri geçen yıldan bugüne artan hayat pahalılığına karşın aynı asgari ücret gibi anlamsızlaştı. 2022 yılında bu rakamlar da önemi olmayan çok düşük miktarlarda artış oldu. Bu yıl lisans öğrencilerine 850 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1700 TL, doktora öğrencilerine ise 2550 TL olarak KYK ücretleri belirlendi. Geçtiğimiz yıldan bu yana döviz kurundaki artış, temel ihtiyaç malzemelerindeki zamlar göz önüne alınırsa bu düşük miktardaki artışın herhangi bir öğrencinin işine yaramayacağı açıktır.

3 Ocak günü açıklanan Enflasyon rakamları da pahalılık cehennemin ne derece arttığını kanıtlar niteliktedir. TÜİK’in bir adet haline getirdiği yalan enflasyon oranları bile yüzde 36’lara geldi. Gerçek Enflasyon ise ENAG’ın açıkladığı rakam olan yüzde 82,81’dir. Görüldüğü üzere artık TÜİK bir istatistik kurumu değil AKP’nin yalanlarını düzenleyip paylaşma kurulu olmuştur. Tüm bunlarla beraber özellikle İstanbul’da okuyan genç arkadaşlarımızın en büyük sorunu olan kira artışını düşününce KYK tarafından verilen paranın aylık yemek masraflarını dahi karşılayamayacağı ortadadır. Sırf kirasını karşılayabilmek için biz gençler okulumuz bittikten sonra bölümlerimizle alakası olmayan işlerde çalışmaya, ek gelir elde etmeye mecbur bırakılıyoruz. Bizlerin bu yaşlarımızda sosyal faaliyetlere zaman ayırması, tiyatrolara, konserlere, sinemalara rahatça gitmesi gerekiyorken, devletin verdiği KYK burs ve kredisinin bu temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilmesi gerekirken, cebimizdeki son para bitmeden günü nasıl geçirebileceğimizi düşünmememiz gerekiyordu.

Ancak ülkemizde AKP iktidarı ve onun yalakaları dışında kalan herkes yarın nasıl hayatta kalacağını, geçinebileceğini düşünmek zorundadır;

Çünkü bizlerin bin odalı sarayları yok, ,

Çünkü bizlerin ejder meyveli smoothilerin olduğu bir sofrası yok,

Çünkü bizlerin gemicikleri, otelcikleri yok

Çünkü bizlerin bu haksızlığa, adaletsizliğe ve eşitsizliğe isyan etmemesi için bir dakikası bile yok!

Sadece KYK burs ve kredilerinde değil kira fiyatları fahiş miktarda artmışken barınmak zorunda olduğumuz KYK Yurtlarında da bundan farklı bir durum yoktur. Özellikle büyük şehirlerde kiralar geçen yıla göre iki kat artmışken, bu kira miktarlarını karşılayamayacak olan bizler devlet yurtları olan KYK Yurtlarına bel bağlamakta, güvenmekteyiz. Ancak KYK bizleri nasıl burs konusunda yalnız bırakmışsa yurtlar konusunda da yalnız bırakmıştır. Birçok arkadaşımız açıkta kalmış, yurtlara yerleşememiştir. Yurtlara yerleşenler ise kötü odalarda, bozulmuş yemeklere, insani olmayan şartlara maruz bırakılmıştır. Yani şans eseri yurda girebilen arkadaşlarımızın koşulları da içler acısıdır.

Hem işçilerin, emekçilerin hem biz gençlerin durumu her gün kötüleşir, halkımız her gün fakirleşirken işte 2022’ye girmemizle başlayan bu yağmur gibi zamlar halkımıza ihanettir! Asgari ücrete sözde yaptıkları artışı bile doğalgazdan, elektriğe tüm alanlara getirilen zamlarla beraber elimizden aldılar. Bu duruma sessiz kalamayız! Örgütlenmek, mücadele etmek, sesimizi çıkarmak zorundayız.

Kurtuluş Partisi Gençliği olarak tüm işçilerimizi, emekçilerimizi, gençlerimizi, başını yastığa koyduğu zaman yarının nasıl geçineceğini, ne yiyeceğini düşünenleri Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenmeye, partimize katılmaya çağırıyoruz. Çünkü ancak tek bir yumruk olabilirsek AKP İktidarının bu halk düşmanı politikalarına karşı gerçekten başarılı bir mücadele verebiliriz. Ve bizleri açlığa ve yoksulluğa mahkûm edenlere karşı kazanabiliriz.

 

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

İşsizliğe, Pahalılığa, Zamlara Son!

Gençlik Sömürü İstemiyor!

 

Kurtuluş Partisi Gençliği