Site rengi

Tasarım

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen AKP’giller’in kadın düşmanlıklarına karşı Kurtuluş Partili Kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında eylemlere devam ediyor

23.03.2021
393
A+
A-

 

İstanbul

Tek Adam Rejiminin Bir Gece Yarısı Kararı ile “İstanbul Sözleşmesinden” Çekilmesi Hukuksuzluktur, Kadın Düşmanlığıdır. Kabul Etmiyoruz.

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, bu hukuksuzluğu İstanbul/Beşiktaş’ta eylem yaparak protesto ettik.

Diplomasız, cumhurbaşkanlığı hükümsüz olan Tayyip Erdoğan, tarikatların, özellikle de İsmailağa Cemaatinin isteği–baskısı doğrultusunda Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini Resmi Gazete’de yayımlatarak tüm dünyaya duyurdu.

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak bu duruma sesiz kalamazdık. Türkiye’nin Sözleşmeden neden çekildiğini ve bu Ortaçağcı gerici, yobaz güruhun kadınlar üzerinden yürüttüğü politikayı bir kez daha alanlarda, meydanlarda soğuk havaya, yağmura aldırmadan teşhir ettik.

Basın açıklamamız 22 Mart Pazartesi günü akşam saat  19.00’da başladı. Yoğun yağmur altında başlayan basın açıklamamızı Partimizin MYK Üyesi ve Merkezi Kadın Çocuk Komitesi üyesi Safiye Arslan Yoldaşımız yaptı.

Arslan, yaptığı açıklamada; AKP’gillerin ülkemizi hızla Ortaçağ’ın karanlığına götürdüğünü, bu süreçte en çok da kadınların etkilendiğini belirterek, her geçen gün kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin, çocuk istismarlarının, tacizlerin, tecavüzlerin artığını söyledi.

         AKP’gillerin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesine Kurtuluş Partililer olarak  şaşırmadığımızı; çünkü Ortaçağcı Gericiliğin kadına bakışını Ustamız Hikmet Kıvılcımlı’nın “Kadın Sosyal Sınıfımız” isimli eserinden iyi bildiğimizi ifade edere. “Tarihin en asalak ve en gerici sermaye sınıfı olan ve bin yıllardır din bezirgânlığı yaparak sömürü düzenlerini sürdüren Tefeci-Bezirgân Sermaye Sınıfının iktidardaki temsilcisi AKP’giller’in yaptıkları kadın düşmanlığı ve kadına yönelik saldırıları sınıf karakterlerinin gereğidir.” dedi. İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararının kadın düşmanlığı olduğunu ve bu kararın, tam kanunsuzluk olduğunu belirterek, “Yok Hükmünde” olduğunu söyledi.

Eylem sırasında sık sık “Kadının Katili Sermaye Düzeni!”, “Siyasal İslam Ortaçağ’dır!”, “Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisi’ne!”, “Kadın Olmadan Devrim Olmaz, Devrim Olmadan Kadın Kurtulmaz!”, “Laiklik Yoksa Özgürlük, Bilim, Demokrasi Yoktur!” sloganları atıldı.

 

Ankara

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen AKP’giller’e karşı Kurtuluş Partili Kadınlar Ankara’da ayakta!

Kurtuluş Partili Kadınlar bir gece yarısı kararnamesiyle “İstanbul Sözleşmesi’ni” fesheden AKP’giller’in Reisine karşı tek vücut haykırdı:

İstanbul Sözleşmesi’nin Feshi Hukuksuzluktur, Kadın Düşmanlığıdır!

HKP Genel Merkezi önünde gerçekleştirilen eylem basın açıklamasıyla başladı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görülen eylem ilgiyle izlendi.

Basın açıklamasını, Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Ayça Okur;

“Değerli Halkımız, Değerli Basın Emekçileri;

“Bir gece yarısı operasyonuyla, Anayasamızın 90 ve 104. Maddelerine aykırı olarak, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilindi. O İstanbul Sözleşmesi kadının ezilmişliğinin çaresi değildi, biliyoruz. Fakat bir nebze de olsa yaşadığı çeşitli sorunlara çözümler getiriyordu. Önlemler öneriyordu.

İşte bu kısacık, daracık da olsa sözleşmeye tahammül edemeyen AKP Genel Başkanı, İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Bu uygulama, mevcut Anayasamıza aykırıdır, hukuksuzdur. Kadınlarımızın katline ferman vermek demektir. İşte bu konuda Basın Açıklamamızı gerçekleştirmek üzere sözü, Ankara İl Yöneticisi ve Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Reycan Çakır Yoldaş’ıma veriyorum” diyerek başlattı.

Ankara İl Yöneticisi ve Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Reycan Çakır’ın, kadını erkeğin cariyesi, hizmetçisi olarak gören Ortaçağcı AKP’giller’e karşı duyduğu öfkeyle, kinle, hınçla okuduğu Basın Açıklaması sırasında  “Kadının Katili Sermaye Düzeni!”, “Siyasal İslam Ortaçağ’dır!”, “Kadın Erkek Kol Kola Gerçek Kurtuluşa!”, “Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisi’ne!”, “Kadın Olmadan Devrim Olmaz, Devrim Olmadan Kadın Kurtulmaz!”, “Laiklik Yoksa Özgürlük, Bilim, Demokrasi Yoktur!” sloganları atıldı. Kadının gerçek kurtuluşunu sağlayacak İkinci Kurtuluş Savaşçıları HKP’liler, kadın erkek omuz omuza gerçekleştirdiler protesto eylemini.

Protesto eylemimiz coşkulu sloganlarımızla sona erdi.

Ama İnsanlığı Ortaçağ Karanlığına götürmeye yeminli AKP’giller’e, bunların arkasındaki oynatıcıları, iktidara taşıyıcıları AB-D Emperyalistlerine karşı mücadelemiz devam edecek.

21 Mart 2021

 

İzmir

İzmir’den Kurtuluş Partili Kadınlar olarak AKP’giller’in İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto ettik

İzmir’den Kurtuluş Partili kadınlar olarak, AKP’giller’in Reisinin 20 Mart gecesi imzaladığı kararname ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini, 22 Mart günü saat 18.00’de Karşıyaka Çarşı girişinde yaptığımız eylemle protesto ettik.

Eylemimiz için Karşıyaka İlçe Örgütümüzün önünde toplandık. Polisin yürütmeme ısrarına rağmen kararlı duruşumuzla, yoğun polis ablukasında yürüyüşümüzü yaptık. “İstanbul Sözleşmesi’nden Çekilmek Hukuksuzluktur, Kadın Düşmanlığıdır!” yazılı pankartımızı açarak ve  AKP’giller’i teşhir eden “Sözleşmeden Çekilmek Hukuksuzdur!”, “Siyasal İslam Ortaçağ’dır!”, “Siyasal İslam Kadına Düşman!” sloganlarımızı atarak yürüyüşümüzü yaptık.

Karşıyaka Çarşı girişine kadar yaptığımız yürüyüşten sonra eylemimiz  HKP Merkezi Kadın Çocuk Komitesi üyesi yoldaşımız Prof. Dr. Özler Çakır’ın  yaptığı açış konuşmasıyla başladı.

Çakır konuşmasında şunları söyledi:

Değerli Halkımız, Değerli Basın Emekçileri, Bizler, şu anda, bu alanda protesto eylemimizi gerçekleştirirken bile, ülkemizde kaç kadın katledilmekte! Evlerde kapalı kapılar ardında, sokaklarda, cadde ortasında kadınlarımızın acı çığlıkları yükseliyor! Kadınlarımız, küçücük kızlarımız, çocuklarımız şiddete-tacize maruz kalıyor, tecavüze uğruyor.

“AKP’giller’in Reisi, bir gece yarısı operasyonuyla, kanunsuz bir biçimde İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiklerini ilan etti.

“Kadınlarımızın uğradıkları şiddete, maruz kaldıkları haksızlıklara bir nebze de olsa set çekecek, yasal önlemler oluşturacak bu kadarcık bir düzenlemeye bile tahammül edemedi Ortaçağcı Gerici AKP’giller.

“İktidara geldikleri günden bu yana Ortaçağ özlemiyle yanıp tutuşan AKP’giller, Mustafa Kemal’e, Laik Cumhuriyet’e, onun kazanımlarına ve kurumlarına saldırmakta ve yok etmekteler. Eğitim, Üniversiteler, Ordu, Yargı, Hukuk çökertildi. Halkımızı Muaviye-Yezid, CIA-Pentagon İslamı ile afyonluyorlar. Ülkemizi Yeni Sevr bataklığına sürüklüyorlar, Faşist Din Devletinin yapı taşlarını döşüyorlar.  Bu çöküşten, bu gidişten en çok mağdur olanlar ise her zaman olduğu gibi çifte sömürüye uğrayan kadınlarımız.

“Ama yağma yok! Biz Birinci Kuvayimilliyecilerin devamcıları olan Kurtuluş Partililer, Şerife Bacı’ların, Gördesli Makbule’lelerin, Nezahat Onbaşı’ların devamcıları olan Kurtuluş Partili Kadınlar; yürüttüğümüz İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı da zaferle sonuçlandıracak, onu sosyal kurtuluş ile taçlandıracağız!

“Antika-Modern, yerli-yabancı Parababalarının sömürü düzenine son vereceğiz!

“Bundan adımız gibi eminiz!

“Bugün de Halkın Kurtuluş Partisi, kendi tüzüğünde belirilen amaç maddesine uygun olarak insan hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alınmasına sessiz kalmayacaktır. Bu doğrultuda, ülkemizin en insansever, en halksever, en haksever, en doğasever Partisi olarak HKP, İstanbul Sözleşmesi’ni ‘feshettiğini’ ilan eden AKP’giller’in Reisi’nin kararına karşı, yürütmenin durdurulması ve iptal edilmesi için Danıştay 10. Dairesinde 22.03.2021 tarihi itibarı ile dava açmış bulunmaktadır.

“Şimdi Partimiz adına açıklamayı yapmak üzere sözü Yoldaşım, HKP Karşıyaka İlçe Başkanı  Fatma Olkun’a bırakıyorum. ”

Çakır’ın ardından Partimiz Karşıyaka İlçe Başkanı Fatma Olkun Yoldaş,  Kurtuluş Partili Kadınlar adına basın açıklamasını yaptı.

Olkun, “20 Mart’ta, gece yarısı AKP’giller’in Reisi, var olan hukuk kurallarını ayaklar altına alarak yayımladığı bir kararname ile kadına ve aile üyelerine yönelik şiddetin önlenmesinde önemli bir yeri olan İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan etti. Şaşırmıyoruz çünkü AKP’giller’in yaptıkları kadın düşmanlığı ve kadına yönelik saldırıları sınıf karakterlerinin gereğidir”, dedi.

Yoldaşımız konuşmasının devamında, İstanbul Sözleşmesi’nin Milletlerarası bir sözleşme olduğunu, Milletlerarası bir antlaşmayı ancak TBMM’nin  kaldırabileceğini ve bunu da ancak kanunla yapabileceğini, Cumhurbaşkanı koltuğundaki Recep Tayyip Erdoğan’ın Milletlerarası Sözleşmeyi feshetme veya ondan  çekilme yetkisinin olmadığını, Recep Tayyip Erdoğan’ın, Meclisin yetkisini ve Anayasayı gasp ettiğini dile getirdikten sonra, kararın tam kanunsuzluk hali olduğunu, yok hükmünde olduğunu vurguladı.

Yoğun polis ablukası altında devam eden eylemimizde “Kadının Katili Sermaye Düzeni”, “Laiklik Yoksa Özgürlük, Bilim, Demokrasi Yoktur”, “Kadın Olmadan Devrim Olmaz, Devrim Olmadan Kadın Kurtulmaz”, “Kadının Kurtuluşu Devrimde, Sosyalizmde!”, “Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisi’ne” sloganlarımızı tüm inancımızla haykırarak, İzmir Halkına devrimci çözümü ulaştırdık.

Gerçek kurtuluş için halkımızı Partimiz çatısı altında örgütlü mücadeleye çağırarak eylemimizi sonlandırdık.

 

Bursa

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak AKP’giller’in İstanbul Sözleşmesin’den çekilmesine karşı Bursa’da eylem yaptık

Bilindiği gibi AKP’giller’in Reisi, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı Anayasaya aykırı bir kararname ile çekildiğini açıklamıştı.

Türkiye’yi hızla Ortaçağcı Faşist Din Devletine dönüştüren AKP’giller ve onun diplomasız, Kaçak Saraylı Reisi, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek kadın düşmanlığını, halk düşmanlığını bir kez daha göstermiştir.

Türkiye’nin Ortaçağ karanlığına sürüklenmesine karşı her ne kadar uygulanma sorunları da olsa önemli bir reform ve mevzi olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye karşı tüm Kurtuluş Partililer olarak kadın-erkek omuz omuza birlikte 22 Mart Pazartesi 17:30’da Bursa Kent Meydanı’nda eylem yaparak bu hukuksuzluğu ve kadın düşmanlığını protesto ettik.

Yapılan protesto eyleminde HKP Genel Merkezince hazırlanılan ve tüm illerde yapılan basın açıklamasını HKP Bursa İl Yöneticisi Gülistan Çelik Yoldaş okudu. Eylem yoğun yağmura rağmen  coşkulu bir şekilde devam etti. Eylemimizde sık sık “Laiklik Yoksa Özgürlük Yoktur!” “Laiklik Yoksa Bilim, Demokrasi Yoktur!” “Kadının Kurtuluşu Devrimde!” “Kadının Katili Sermaye Düzeni!” “Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisi’ne!” “Yaşasın Halkın Kurtuluş Partisi!” sloganlarını attık.

 

Kurtuluş Partili Kadınlar