Site rengi

Tasarım

İzmir Rantiyeciliğinde göz dolduran marka: Folkart Yapı

05.09.2016
1.637
A+
A-

 

Mesut Sancak, Ethem Sancak’ın yeğenidir. Yani AKP’giller’in has adamıdır. Yandaş şirket Folkart Yapı onundur. Mesut Sancak, özel yerlerde özel emsallerle para üzerine para kıran ve bunu her türlü ilişkisini kullanarak kılıfına uyduran kişidir. Folkart Yapı bu anlamda kirli bir şirkettir. Zaten yandaş şirket olup da temiz olanına rastlamadık şimdiye kadar ki Folkart Yapı olsun.

 

İzmir’de yandaş sermaye grupları ön plandalar. Kıyı yağmacılığından tutun da özellik arzeden bölgelerde mutlaka yandaşların markalarını görürsünüz. İşte bu markalardan en çok göze çarpanlardan biri: Folkart Yapı Şirketi. Adı kıyı yağmacılığı ile Çeşme’de ün salan Folkart Yapı aynı zamanda Bornova Kazım Dirik Caddesi’nde de boy gösteriyor. Nerede imar oyunları ile rant varsa orada onları görüyorsunuz.

Peki kim bunlar?

Mesut Sancak ve avanesi. Yani AKP’giller’den bir yandaş inşaat şirketi.

Çeşme’de kıyı kenar çizgisinin 50.00 mt gerisinde inşaat yapma hakkı varken 39.00 mt’ye inşaat yapan kimdir?

Çeşme’de turizm bölgesinde otel izni alıp rezidans yapan ve uçuk fiyatlarla daire satan kimdir?

Tapu olmadan satış nasıl yapılmaktadır? Otel odaları daire diye nasıl satılır?

Çeşme’de turizm bölgesinde imar oyunlarıyla emsal 0,30 olan bölgeyi emsal 0,90 yaparak yağmacılık yapan, fazla katlar kazanan kimdir?

Yan parselle yani Gençlik Kampı ile arasındaki yolun 4 metresini 50 metre boyunca kapatarak 1metre yüksekliğinde duvar çeken kimdir?

Kamu malını işgal edenler suçlu değil midir? Bunu nasıl yaparsınız demesini gereken Çeşme Belediyesi yetkilileri suçlu değil midir?

Yandaki Gençlik Kampına göz diken, yağmalamaya çalışan, ele geçirmeye çalışan kimdir?

Halkın plajı neden şirketlerin denetimine bırakılıyor? İnşaat bitince plaj neden Folkart Yapı’ya kalacak? Neden buna Belediye ses çıkarmıyor?

Bir de tersi var. Bu yağmaya göz yuman Çeşme Belediye Başkanı “Aslan Sosyal Demokrat” kimdir?

Bu yağmaya ses çıkarmayan Tapu Müdürü hNo index entries found.ala nasıl koltuğunda oturmaktadır?

Görüldüğü gibi her şey açıktır. Çeşme gibi bir inci. Paşalimanı olarak adlandırılan bölge turizm bölgesi olduğu halde konut imarlı gibi peşkeş çekilmektedir. Çeşme Marinası’nın karşısında yer alan Fener burnu mevkiini, yani turizm bölgesini konut imarına kanunsuz şekilde açmak hangi vicdana sığar. Ancak Para Tanrısına tapanlar böyle bir olayda sorumluluk alırlar ve kamuya, doğaya, çevreye zarar verirler.

Burada bir şeytan üçgeni vardır: Sancak Holding+Çeşme Belediyesi+Çeşme Tapusu Müdürlüğü.

Bu yağma ve talanın sorumlusu buna göz yumanlardır. Otel izni olan parsel neden tapu dairesinde paftaya turizm bölgesi olarak işlenmemektedir?

Nasıl Turizm Bölgesinde 1+ 1,2+ 1,3 +1 daireler satılmaktadır?

Bu kirli işleme göz yumanlar hesabını vermelidirler.

Mesut Sancak, Ethem Sancak’ın yeğenidir. Yani AKP’giller’in has adamıdır. Yandaş şirket Folkart Yapı onundur. Mesut Sancak, özel yerlerde özel emsallerle para üzerine para kıran ve bunu her türlü ilişkisini kullanarak kılıfına uyduran kişidir. Folkart Yapı bu anlamda kirli bir şirkettir. Zaten yandaş şirket olup da temiz olanına rastlamadık şimdiye kadar ki Folkart Yapı olsun.

Çeşme Belediyesi bu kanunsuz işleme naden göz yumuyor? O da Urla Belediyesi’nin yolundan mı yürüyor tıpış tıpış acaba? Tayyip’in kaçak villalarına dokunmayan Urla Belediyesi’ni mi örnek aldı acaba?

Önce Folkart Blu, sonra Folkart Hills. Acaba sırada ne var?

Şeytan üçgenin aktörleri bir bilgi verseler de öğrensek…

Bu işlemin esas sorumlusu ise bu planı denetlemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı. Hem bölgeyi Turizm Bölgesi ilan et, hem de o bölgede göz göre göre konut imarlı inşaat yapılsın ve sen sessiz kal, ses çıkarma.

Ey Kültür ve Turizm Bakanı nasıl rahat uyuyorsun yatağında? Hançer gibi sapladığın 7 katlı inşaatlarla Paşa Limanı’na, dünyaca ünlü Ardıç’a, utanmıyor musun?

Bu Folkart’ın Çeşme yolsuzluğu, sadece orada mı? Kupon bölgeler varsa ya da para getirecek rant kapıları varsa İzmir’de, Sancak Holding de mutlaka oradadır.

 

Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var bu ülkede bir de. Hani kupon arazileri yandaş şirketlere imar plan değişikiliği yaparak peşkeş çeken, hani şu “ne yaptıysam Başbakan’ın haberi var”, diyen zamanın Bakanı. İşte o ne yapmış Folkart için yani Mesut Sancak için görelim:

“Zaman gazetesinden Şaban Gündüz’ün haberine göre Bakanlık, İzmir Bornova Kazım Dirik Mahallesi’ndeki Folkart’a ait 24 bin 473 metrekarelik arazide imar değişikliğine gitti. 6306 sayılı kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu beyan edilen 3 bin 720 ada, 5 parsel, konut dışı kentsel çalışma alanından çıkarılarak 2. ve 3. derece iş merkezi alanına dönüştürüldü. İmar değişikliğiyle parselin değeri 20’ye katlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken imar değişikliği Ankara’dan yapılınca arsanın değeri, 40 milyon liradan 250-300 milyon liraya çıktı. Konut ve AVM inşaatıyla bu rakamın 1 milyar lirayı bulacağı tahmin ediliyor.

“İmar değişikliğine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 uygulama imar planı değişikliği, bakanlık makamının 20 Ağustos 2014 tarih ve 13537 sayılı oluru ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve 644 sayılı kanun hükmünde kararname hükümleri uyarınca onaylandı. Onaylı imar planı değişiklikleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 29 Ekim 2014’e kadar askıya çıkarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar planı değişikliğine şunları gerekçe gösterdi: “Mevcut imar planının bu yapılabilecek fonksiyonların birçoğuna izin vermemesi, özellikle konut kullanımına kapalı olması böyle bir alanda sıkıntı yaratmaktadır. Planlama alanı çevresi kamu kuruluş alanları, hastane, üniversite, ticaret ve konut alanlarıyla çevrilidir. Bu alanda konut dışı kentsel çalışma alanı olması, özellikle sanayi fonksiyonlarının gelmesi doğru bir planlama kararı değildir. Hem üst ölçekli plana uygun bir işlev getirilmesi hem de yukarıdaki çevresel faktörler göz önüne alınarak İzmir ili, Bornova ilçesi, Kazımdirik Mahallesi, 3720 ada, 5 (eski 2, 3, 4) parsellerin konut dışı kentsel çalışma alanı konumu, ticaret+konut kullanımı olarak değiştirilmek üzere nazım imar planı değişikliği yapılmasına karar verildi.” (Zaman, 2 Ekim 2014)

entsel dönüşüm maskesi altında rantsal dönüşüm talanını en net biçimde bu uygulamada görüyoruz. Bir arsa değeri 20 kat arttırılıyor. Çıplak halde iken, şimdiki değeri 1 milyar TL/m2 yi bulur. İşte Folkart’a yapılan bir kıyak da budur. Pes doğrusu dedirtiyor insana değil mi? İşte bu dönem de AKP’giller’den olursan bütün kapılar sana açılıyor. Para üzerine para kırıyorsun. Burada aktörler değişiyor ama rant gene yandaş şirketlere gidiyor dolayısıyla buna göz yumanlara ve bu emri verdirenlere.

Bütün devlet kurumları Sancak’la çalışıyor. Bir örneği de “Basmane Çukuru” . TMSF tarafından fiyatı düşürülerek Sancak Holdingin içinde bulunduğu konsorsiyuma ihale edilen şaibeli bölge. Kültürpark’a yakınlığı, Basmane Meydanı’na cephesi ile kupon arsa.

Kime gidebilir?

Tabii ki Mesut Sancak’a yani Folkart Yapı’ya. Ne yapılacak buraya?

Rezidans!

Buna göz yumanlar ise İzmir Büyükşehir Belediyesi. Çünkü bu parselde İBB ortaklığı var. Şu an için mahkemelik ama Temmuzda projeler hazır. Ağustosta inşaata başlarız diye o kadar kesin konuşuyor ki Sancak, zannedersiniz Mahkeme Yargıcı. Türkiye de hukukun ayaklar altında olduğunu bir kez daha görüyoruz. Konsorsiyum ile de yollarımızı ayırdık diyen Mesut Sancak, yoluna yalnız yürüyecekmiş.

Buna kim inanır?

Siz AKP’giller’in emir vereninin izni olmadan çivi çakamazsınız bu topraklarda, bunu çok iyi bilirsiniz. Ama büyük laflar edersiniz gene de. AKP’giller sermaye ile yargı ile o kadar içli dışlı ki, İzmir’de Fethullah Gülen operasyonunda Ahmet Küçükbay gözaltına alındığı gün ne hikmetse AKP İl binasının kira mukavelesi bitiyor ve AKP İl binası boşaltılıyor. Kanal 35, Orkide yağlarının sahibinin gazetelere verdiği “darbe karşıtı” ilanlar da, AKP il binası olarak kullanılmak üzere Kanal 35’in yanındaki binayı AKP’ye vermesi de kurtaramıyor. Onun için AKP reisinin izni olmadan çivi çakamazsınız, çapınızı bilin ona göre davranın (!)

 

Çeşme sahili halka açılmalı

İzmir Büyükşehir Belediyesi trafiğe aykırı park eden araçları çekicileri ile otoparklara götürür ve buna karşılık araçlardan aldığı ücret Belediyeye kalırdı. 2014-2015 yıllarında İzmir Emniyet Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki çekişme uzun sürünce Belediye bu işten nedense çekildi. Boşluğu kim doldurdu dersiniz?

Tabii ki Mesut Sancak-Osman Akça Ortaklığı olarak kurulan İZTAŞ şirketi ve bağlı olduğu İzmir Trafik Vakfı.

2014 yılında kurulan şirket vakıf aracılığıyla bu işe el attı. Bornova’da başlayan çekici işlemi metropol ilçelerde gelişerek devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanlığı İzmir Trafik Vakfı’na sahip olduğu 7 çekiciyi hibe etti. Yani Kocaoğlu Sancak’a hibe etti.

Nedir bu Sancak sevgisi?

Basmane Çukuru’nda başlayan sevgi Çekici hibesiyle devam ediyor. Kimin malını kime hibe ediyorsun diye sormazlar mı Kocaoğlu’na?

Gördüğümüz gibi Çeşme-Urla-İzmir’de süregelen bu AKP’giller dostluğunu araştırırsak diğer ilçelerde de çıkacaktır. Şimdilik bu kadar olsun. Araç sahiplerini canından bezdiren çekicilerden gelen parayı İzmir’e harcayacağını söylüyor Mesut Sancak, göreceğiz bakalım…

Önemli olan imar yolsuzluğundan tutun nerede para getirecek bir alan varsa yandaş holdingler orada ve araç olarak kullanılan da aslan sosyal demokratlar. Pratikte AKP-CHP Koalisyonu oluşmuş durumda.

Yağmacılığa, talana ve imar kirlenmesine, kamu zararına karşı gün uyanık olma, gün birlikte olma gün mücadele etme günüdür.

15 Temmuz’u bahane edenler el altından satış yapmaya devam ediyorlar. Bunu zafer kazanmış gibi gazetelerde yayınlıyorlar. Şimdi Mesut Sancak’tan incilerle bitirelim Çeşme, İzmir sevdasını?

İzmir’de yaklaşık 3 milyar dolarlık 11 projeyi sürdüren Folkart Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, FETÖ’nün darbe girişimi sırasında şehit düşen vatandaşları andıklarını, vahametine rağmen yaşanan olayın ülkemizin temiz geleceği adına hayırlı sonuçlar getireceğine inandıklarını ifade etti.

“Ülkenin içindeki virüslere, sırtındaki kamburlara ve hainlere rağmen 15 Temmuz’a kadar yine de önemli mesafe katettiğini düşündüğünü dile getiren Sancak, Türkiye’nin gelecek birkaç ay içinde şaha lakacağına inandığını dile getirdi. Darbe girişiminin ekonomide geçci bir şok etkisi yarattığını, finans piyasalarının ardından reel sektörlerin de bu girişime gereken cevabı verdiğini kaydeden Sancak, “Darbe girişiminin ertesi günü dahi daire sattık. 1 tane sattık. Ama yine de sattık. Sonraki günler bu giderek arttı ve şu an itibariyle 15 Temmuz öncesinden daha iyi hale geldi. Ben işlerin bundan çok daha iyi olacağına inanıyorum. Gelecekten çok umutluyum, dedi.

“İzmir’de yapımı devam eden 11 projede hiçbir aksama yaşamadıklarını, diğer yatırımcılardan da olumsuz bir haber almadıklarını belirten Sancak “Şu anda yeni kent merkezinde devam eden 26 dev proje de hızla devam ediyor. Bunların hiçbiri ne durdu ne yavaşladı. Darbe girişimi sonrası sektör temsilcileriyle görüşmeler yapıyoruz. Herkesin görüşü ortak. Tam gaz yola devam “ diye konuştu.

“ÇEŞME’DE FİYATLAR KATLANACAK

“İstanbul’un tek alternatifinin İzmir olduğuna işaret eden Sancak sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir ile İstanbul’u 3,5 saate indirecek otoyol , kentteki gayrımenkul projelerine hız kattı. İzmir’de bu ortamda en dikkati çeken yer Çeşme’dir. Bizim öngörümüze göre Çeşme’deki gayrımenkul değerleri, 5 yıl sonra bugünün üç katına çıkacak. Bizim Çeşme’de 6 projemiz var, bunlardan ikisi devam ediyor. Aynı değer artışı İzmir için de geçerli. İstanbul’da metrekaresi 10 bin dolar olan bir projenin benzeri İzmir’de 3 bin dolardan satılıyor.”

“İstanbul’un tek alternatifinin İzmir olduğuna işaret eden Sancak sözlerini şöyle sürdürdü.

“İzmir ile İstanbul’u 3.5 saate indirecek otoyol, kentteki gayrimenkul projelerine hız kattı. İzmir’de bu ortamda en dikkat çeken yer Çeşme’dir.” (Milliyet Ege, 9 Ağustos 2016)

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Çeşme’yi işaret ediyor. Güzel. Biz de Çeşme’nin sahilinin halka açılmasını, gürültü kirliliğine son verilmesini, imara uygun konutların yapılmasını, Turizm Bölgeleri’nin konut bölgesi yapılmamasını, doğanın ve çevrenin korunmasına dikkat edilmesini ve Tarihe saygı gösterilmesini istiyoruz.

Bunun takipçisi olacağız. Çünkü Halkın İktidarına giden yol, yolsuzluklara ve yağmaya karşı çıkılarak, imar kirliliğine karşı mücadele verilerek döşenir.

HKP bu anlamda sorumluluğunun bilincindedir. Şeytan üçgenlerine izin vermeyecek, mücadele edecektir. İktidarlarca doğal SİT alanı olmaktan çıkarılan Çeşme Yarımadası kontrollu şekilde doğal SİT alanı olmalıdır. Çeşme yarımadası Parababalarının at oynatacağı bölge olmayacaktır. Çeşme yarım adası doğal İNCİ olmalıdır. Kirli ittifakların oyunu bozulmalıdır. Halkımız Temiz Çevre, Yaşanabilir Doğa ve Temiz Toplum mücadelesinde HKP saflarında birleşmeli ve rantiyecilerin oyununu bozmalıdır. Halk İktidarında Halk söz, karar ve denetim hakkına sahip olacaktır. Ağustos 2016

 

İzmir’den Bir Yoldaş