Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’in tarihi 12’nci Genel Kurulu’ndan… “İşçi Düşmanlığına ve Sarı Sendikacılığa karşı direncimizi bir kez daha biledik”

10.02.2020
463
A+
A-

Sendikamız 12. Genel Kurulu’nu, Yurtdışından gelen DSF Üyesi Sendika Temsilcileri, Direnişçi İşçiler, Ülkemizin dört bir yanından gelen Delege ve Üyelerimizin Katılımı ile gerçekleştirdi

Genel Kurulumuzda Parababalarının İşçi Düşmanlığına ve Sarı Sendikacılığa karşı mücadele azmimizi, direncimizi bir kez daha biledik.

Direne Direne Kazanacağız!

Sendikamız 09.02.2020 tarihinde 12. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurulumuza; DSF adına Başkanlık Kurulu Üyesi Mahmoud Abualwafa, Filistin’den Filistin Ulusal İşçi Sendikaları Federasyonundan Sousan Abdel Salam, İspanya’dan TUİ Transport’dan Luis Miguel Busto Mauleon, Patricia Adan Hidalgo, Güney Kıbrıs’dan PEO adına Georgia Vasiliou, Rusya’dan Rusya Sendikalar Federasyonundan Evgeni Kulikov, Pulkovo Havalimanı Çalışanları Sendikası adına Oleg Gitsarev, Yunanistan’dan PAME adına Nikoletta Matzafou katıldılar.

Sendikamızın TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarındaki örgütlenmesinde Direnişte olan Muğla, Şanlıurfa/Polçak, Eskişehir Reysaş Direnişçileri, gasp edilen kıdem tazminatları için 30 aydır mücadele eden Real Market Direnişçileri, 11 yıl aradan sonra mücadeleye başlayan ve 13 aydır direnen Uzel Makine İşçileri, aylardır direnen Uyum/Makro İşçileri de Genel Kurul’umuzdaydı.

Başta İstanbul olmak üzere Ankara, Konya, Adapazarı, Bursa, Kocaeli, Erzurum, Edirne ve Kırklareli’nden gelen delege ve üyelerimizle, direnişçi işçilerle yüzlerce işçinin katılımı ile mücadele dolu, coşkulu bir Genel Kurul gerçekleştirdik.

Genel Kurulumuza ayrıca kardeş örgütlerin yöneticileri ve DİSK’in geçmiş dönemlerde yönetimde görev yapmış yöneticileri de katılarak bizleri onurlandırdılar.

Genel Kurul’umuzun açılış konuşması, sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı.

Başkan’ımız konuşmasında; dünya gündemini, ülkemizdeki siyasi gelişmeleri ve İşçi Sınıfımıza yönelik saldırıları değerlendirdi.

Bu saldırılara karşı mücadele ettiğimizi ve direndiğimizi, bunu topyekûn bir mücadeleye dönüştürmek gerektiğini, bu nedenle hem ülkemizde hem dünyadaki sendikaların ortak bir direniş sergilemesinin önemli olduğunu vurguladı.

Sendika olarak Parababalarının işçi düşmanlığına ve sarı sendikacılığa karşı verdiğimiz dişe diş mücadeleleri anlatan Küçükosmanoğlu, bu mücadelede tek başımıza kalsak da doğru bildiğimiz yoldan dönmeyeceğimizi bir kez daha ifade etti.

Başkan’ımız Küçükosmanoğlu konuşmasını Genel Kurula katılan bütün işçileri, direnişçileri selamlayarak, bu mücadelede birlikte olmaktan gurur duyduğunu ve birlikte mücadeleye devam edeceğimizi belirterek bitirdi.

Daha sonra yurt dışından gelen konuklarımız da söz aldılar. Konuşmalarında uluslararası dayanışmaya vurgu yaparak, DSF’nin çatısı altında dünyanın bütün işçileri ile dayanışmaya devam edeceklerini devam ettireceklerini belirttiler.

Değişik illerden gelen Tüvtürk Direnişçileri de söz alarak Direnişlerini anlattılar. Direnişçi İşçiler konuşmalarında sendikalarına sahip çıkarak, işyerlerine toplu iş sözleşmeli dönünceye kadar direnişe devam edeceklerini belirttiler.

Sendikamızın sahip çıktığı ancak İşkolumuzda olmayan Real, Uzel ve Uyum/Makro İşçileri de konuşma yaparak; üyesi oldukları ve aidat ödedikleri sarı sendikaların kendilerine sahip çıkmadığını, Nakliyat-İş’in sahip çıktığını ve birlikte çok şey kazandıklarını ve bu kazanımlarının devam edeceğini belirttiler.

Genel Kurul’umuzda; Fransa’daki CGT’ye bağlı Versay Demiryolu İşçileri Sendikası, Suriye Sendikalar Genel Federasyonu (GFTU), Küba İletişim İşçileri Sendikası, Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Taşımacılık ve Denizcilik İşçileri Sendikası, Venezüella’daki ASNT Sendikası ve bünyesindeki kadın sendikacılar, Portekiz FECTRANS Sendikası, DSF’ye bağlı TUİ Transport’un Latin Amerika’daki Bölgesel Örgütü FUTAC, Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu ITF, Kuzey Kıbrıs Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu DEV-İŞ, Kuzey Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası KTAMS sendikalarının gönderdiği mesajlar okundu.

Genel Kurul’umuz yapılan konuşmaların ardından seçimlerle devam etti. Üzerinde mutabık kalının tek liste ile yapılan seçimlerde oy birliği ile yönetim kurulu seçilmiştir.

Tüm İşçi Sınıfına, Üyelerimize, İşçi Sınıfı Dostlarına hayırlı olsun. 10.02.2020

 

Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi