Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Pegasus Havayolları’nda Örgütlenme Mücadelemiz, İşten Atılmalara karşı Hukuk Mücadelesi olarak Mahkemelerde de devam ediyor

05.01.2022
231
A+
A-

Sendikamız 2021 yılının ilk aylarından itibaren Pegasus Havayolları’nda sendikal örgütlenme çalışması başlatmış ve önemli sayıda işçi sendikamıza üye olmuştur. Ancak Pegasus işvereni örgütlenmeyi engellemek ve işçileri sendikadan vazgeçirmek için farklı kıdem ve pozisyonlarda çalışan, 80’i sendikamız üyesi toplam 106 çalışanı hiçbir gerekçe göstermeden işten atmıştır.

İşten çıkartılan üyelerimiz adına sendikamız tarafından “İşe İade Davaları” açılmıştır. 15.12.2021 Çarşamba günü İstanbul Anadolu Adliyesinde açılan davaların ilk duruşmaları İstanbul 3. İş Mahkemesinde görüldü. Genel Başkan’ımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve sendika yöneticilerimiz işten atılan 50’nin üzerindeki Pegasus İşçisiyle birlikte duruşmaya katıldı.

Mahkeme önünde sloganların atılması üzerine polis gözaltı işlemi başlatırım diyerek slogan atılmasını engellemeye çalıştı. Duruşmada tanıklar dinlendi ve davalar ileri tarihlere ertelendi.

Duruşmanın ardından Adliye önünde işten çıkarılan Pegasus çalışanları, Genel Başkan’ımız Ali Rıza Küçükosmaoğlu ve sendika yöneticilerimizin de katılımıyla bir basın açıklaması yapıldı.

Başsavcılığın tamamen keyfi bir şekilde Adliye sınırları içerisinde açıklama yapılmasına tek taraflı yasaklamış olması sebebiyle polis açıklamaya müdahale etmiştir. Polis müdahalesi sırasında Sendikamız Genel Sekreteri yaka paça alınmıştır. Kararlı tutumumuz ve tepkilerimiz sonucunda Genel Sekreter’imiz bırakılmıştır. Tüm engellemelere rağmen Adliye dışında bir açıklama yapılmıştır.

Sloganlarla Başlayan açıklamada Genel Başkan’ımız bir konuşma yaptı.

Küçükosmanoğlu, Polisin ve Başsavcılığın anayasaya aykırı bu tutumunu protesto ettiğimizi belirterek başladı konuşmasına.

Küçükosmanoğlu, Pegasus’ta sendikamıza üye oldukları için işten çıkartılan çalışanların ve işe devam eden tüm Pegasus çalışanlarının mücadelesinin hukuk alanında da örgütlenme alanında da devam edeceğini belirtti.

Küçükosmanoğlu açıklamasınd, yapılan her türlü engellemelere rağmen Pegasus’un sendikalı DİSK’li Nakliyat-İş’li olacağını vurguladı.

İşten atılan Sendikamız üyesi Serkan Babacan konuşmasında İşgalse İşgal, Direnişse Direniş, Mahkeme ise Mahkeme sonuna kadar mücadelemiz sürecek, Pegasusa sendika girecek başka yolu yok, dedi.

Genel Başkan’ımızın ardından Sendikamız Avukatı Av. Halil Ağırgöl bir açıklama yaptı.

İşçiler Nakliyat-İş sendikasına üye olduğu için hukuksuz bir biçimde işten atıldı. Aynı hukuksuzluğu bir kez daha burada basın açıklaması yaparken polisin keyfi müdahalesiyle yaşadık, dedi.

Ağırgöl, İşçi Sınıfı mücadelesinin ve Pegasus çalışanlarının haklarını er geç alacaklarını vurguladı. Sendikal nedenlerle işten çıkarılan Pegasus İşçilerinin mücadelesinin zaferle sonuçlanacağını belirtti.

 

Pegasus’ta İşten Atılmalara Son!

Pegasus’tan Atılanlar İşe Geri Alınsın!

Sendika Haktır Engellenemez!

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi