Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Sendikamız, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, Real Market Direnişçisi yiğit kadınlarla ve yurt dışından gelen direnişçi kadınlarla uluslararası bir etkinlikle kutladı

06.04.2018
839
A+
A-

Emperyalizme, kapitalizme, çifte sömürüye, Ortaçağcılığa, cinsiyet ayrımcılığına, kadın cinayetlerine, şiddete, eşitsizliğe, karşı mücadele günümüz olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, yedi aydır hileli iflasa, sarı sendikacılığa ve haklarının gasp edilmesine karşı yazın sıcakta kışın soğukta direnen yiğit Real Market Direnişçileri ile Yunanistan’dan, İtalya’dan ve İran’dan gelen emekçi kadınlarla birlikte, Direniş Alanı’nda kutladık.

Etkinliğimizi, tamamına yakının kadın olduğu 150 işçinin katılımı ile Real Market İşçilerinin Direniş alanı olan Kozyatağı Metro önünde yapılan eylemle ve ayrıca salon toplantısı olarak gerçekleştik.

Günler öncesinden 8 Mart etkinliği için toplantılar yapıldı. Her iki etkinlikte de görev ve sorumluluk alan Real Market Direnişçisi Kadınlar 8 Mart’ı anlamına ve özüne uygun olarak kutladılar.

Kozyatağı Metro önünde saat 12.00’da başlayan eylemimize yurt dışından dünya çapında 92 milyon üyesi bulunan ve sendikamızın da üyesi olduğu Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) adına İtalya’dan USB Ulusal Konfederasyonu Sekreterliğinden PAOLA PALMIERI’a, Yunanistan’da SYRİZA’nın işçi ve halk düşmanı politikalarına karşı mücadele eden İşçi Sınıfının devrimci örgütü Tüm İşçilerin Militan Cephesi ve sendikamızın kardeş örgütü PAME’den   Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Sekretaryası sorumlusu, aynı zamanda İlaç Sanayi Endüstrisi Çalışanları Ulusal Federasyonu Başkanı GIOTA TAVOULARIİran’dan Iran Worker’s House’tan (İşçinin Evi Örgütü) OMLBANI MIRABI ve SIMA ASGHARI’ı katıldı.

Ankara’dan Real Market Direnişçisi Kadınlar gelerek 8 Mart etkinliğine katıldılar. Sendikamız üyesi Eskişehir’den Sarp Havacılık, Bursa’dan TÜVSÜD, İstanbul’dan TÜVTÜRK, Kocaeli’den MC Paketleme’de çalışan Kadınlar da 8 Mart etkinliğine katıldılar.

Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur, eylemin coşkusunu engelleyemedi. Eylem boyunca emekçi kadınlar ve gelenler 8 Mart ve Real Direnişi ile ilgili coşkulu sloganlar attılar.

Çeşitli dövizlerin taşındığı ve pankartların açıldığı basın açıklamasında ilk önce Dünya Sendikalar Federasyonu Başkanlık Kurulu Üyesi,   DSF’ye bağlı Uluslararası Taşımacılık İşçileri Sendikası Enternasyonali TUİ’nin Genel Başkanı ve Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, 8 Mart’ın emekçi kadınlar açısından tarihi öneminden bahsederek, emperyalizmin kadını ikinci sınıf olarak gördüğünü belirtti.

161 yıl önce verilen mücadelenin günümüzde de devam ettiğini, kadının kurtuluşunun İşçi Sınıfının kurtuluşundan bağımsız olmadığını, sendika olarak verilen işçi sınıfı mücadelesinin ayın zamanda kadınların kurtuluşuna da hizmet ettiğini belirtti.

Real Market İşçilerinin mücadelesine değinerek, Direnişin bir Kadın Direnişine dönüştüğünü ve kadınların mücadelede en ön safta yer aldığını belirtti.

Küçükosmanoğlu, Metro’nun işçilerin alacaklarından yasal olarak sorumlu olduğunu ve bu sorumluluğundan kaçamayacağını belirtti.

Küçükosmanoğlu tüm Emekçi Kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasını bitirdi.

Daha sonra yurt dışından DSF adına İtalya’dan, PAME adına Yunanistan’dan ve İran’dan gelen emekçi kadınlar söz alarak birer konuşma yaptılar.

Yaptıkları konuşmalarda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak, 8 Mart’ın önemine değinerek tüm dünyada kadınlara yönelik ayrımcılığın olduğunu, bunun çözümünde de dünyadaki emekçilerin ortak davranarak mücadele etmesi gerektiğini belirterek Real Market Direnişçilerine başarılar dilediler.

Konuşmaların ardından atılan sloganlarla basın açıklaması sona erdi.

Daha sonra salon etkinliği için Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Genel Merkezi’ne gidildi.

Burada da verilen yemeğin ardından, salon toplantısına geçildi.

Toplantıda 8 Martın tarihçesi anlatıldıktan sonra saygı duruşu yapıldı.

Ardından kadın sorununu anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Salonda da Genel Başkanımız Real Direnişçilerine ve üyelerimize hitaben bir konuşma yaparak, bütün Kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Yurt dışından gelen konuklar da birer konuşma yaptılar ve karşılıklı hediyeler verildi.

Programın en anlamlı ve heyecanlı bölümü ise Real Direnişçi Kadınlarının kendilerinin kaleme aldığı direnişi ve yaşadıklarını anlatan konuşmaları oldu.

Son bölümde ise Real Market Direnişçilerinin mücadelesini ve Direnişçi Kadınları anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Etkinliğimiz atılan sloganlarla çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

Eylemlerimizde sık sık; “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “KadınErkek El Ele Örgütlü Mücadeleye”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Kadına Şiddete Son”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” “Yaşasın Emekçi Kadınlar Günü”, “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “Yaşasın Real Direnişimiz” sloganları atıldı. 09.03.2018

 

Kadının Kurtuluşu İşçi Sınıfının Kurtuluşundan Bağımsız Değildir!

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

Şan Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara ve Yaşatanlara!

Kadın Erkek El Ele Örgütlü Mücadeleye!

Kadına Yönelik Şiddete, Katliamlara HAYIR!

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi