Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 17. Hukuk Dairesi Real Hipermarketler zinciri AŞ’nin iflasını durdurmuştur. İflas kararının hileli olduğu ortaya çıkmıştır

06.04.2018
631
A+
A-

 

İstanbul Anadolu 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin 27.07.2017 kararı ile Real Hipermerketler AŞ’nin (daha sonra ALVİ Hipermarketler AŞ olmuştu.) iflasına karar vermişti. Kararla birlikte son kalan mağazaları da kapanmıştı. Ve 12 mağaza ve 1700 çalışanı bulunan Real Hipermarketlerde çalışan 1700 çalışandan (son mağazalarda çalışan) 20 yıla yakın çalışanlarında olduğu 600 işçi bir tek kuruş yasal hakları ödenmeden işten çıkarılmıştı.

Real Hipermarket İşçileri, Sendikamız öncülüğünde 8 aydan beri “ Hileli İflasa, Yasal Haklarının Gasp Edilmesine, Sarı Sendikacılığa” karşı mücadele etmektedirler. Mücadele, direniş İstanbul, Ankara, Adana ve Konya’da devam etmektedir. Eskişehir, Bursa, Kayseri, Metro, Mediamarkt, Beğendik mağazalarında eylemler yapılmıştır. Hileli iflas için suç duyuruları yapılmıştır.

Direniş bazı illerde OHAL gerekçesiyle yasaklanmıştır. İstanbul’da haftanın 4 günü, Konya ve farklı illerde zaman zaman devam etmektedir.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi iflas kararının ortadan kaldırılmasına 28.02.2018 tarihinde karar vermiştir.

20.03.2018 tarihinde ise İstanbul Anadolu 3. İcra Müdürlüğünde işlem gören Real Hipermarketlerin iflasının tüm sonuçları ile durdurulması için bildirimde bulunmuştur.

İflas kararının hukuki olarak, usul açısından ve iflas erteleme ile Beğendik Grup’tan ayrılması sürecinin, Real Hipermarketleri iflasa sürükleme diğer şirketleri kurtarma amacını taşıdığı sonucuna varılmıştır. Yine bu süreçle Real Hipermarketlerin Beğendik Grup tarafından içinin boşaltıldığı, yüzlerce alacaklı kişi (işçilerin) ve şirketin alacaklarının alamama durumu ortaya çıkmıştır, değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Bu kararla iflas işlemleri durdurulmuş, dava 3. Asliye Ticaret Mahkemesine gönderilmiştir. Dava bu mahkemeden yeniden görülecektir.

600 işçinin iflas davalarından ve bu süreçlerden bir tek kuruş alamayacağı bir kez daha bu kararla ortaya çıkmıştır. Bu süreçlerde Real Market İşçilerini oyalayan, piyasa avukatları, sarı sendikacılar işçilere hesap vermelidir.

Real Hipermarket İşçilerinin direnişinin haklılığı da bu kararla bir kez daha kanıtlanmıştır.

Real Hipermarketler, 24.07.2014 tarihinde, Beğendik Gruba, Metro Grup A.G. tarafından Hacı Duran Beğendik’e % 100 hisse devri ile satılmıştır.

 

1475 sayılı İş Kanunun 14. Maddesi ve Yargıtay 7., 9., 22. Hukuk Daireleri kararları, Prof. Dr. Fevzi Şahlanan’ın hukuk değerlendirmesi sonucu, “Metro Grup, Real Hipermarketler zinciri AŞ’nin Hacı Duran Beğendik’e devir tarihine kadar geçen kıdem sürelerinden, işçilerin kıdem tazminatlarından sorumludur.”

24.07.2014 tarihten sonraki yasal tazminat haklarından Beğendik Grubu sorumludur.

Metro Grup da, Beğendik de bu yasal sorumluluklarından kaçamaz.

Real Market İşçilerinin yasal hakları gasp edilemez. Real Market Direnişçileri, İşçiler buna izin vermeyecektir.

Real Market İşçileri direndi, direniyorlar, direnecekler ve kazanacaklardır.

Sendikamız, Real Market İşçilerinin patronlara, sarı sendikacılığa karşı mücadelesine sahip çıkmaya devam edecektir. 21.03.2018

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi