Site rengi

Tasarım

NATO ve “barış şarkısı”(!)

01.06.2015
965
A+
A-

 

13-14 Mayıs günleri Antalya’da yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ikinci gününde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve eşi konuk Dışişleri Bakanları “onuruna” bir yemek vermişler. Yemeğin sonunda da Enbe Orkestrası sahne almış.

Söylenen şarkılardan sonra Enbe Orkestrası şefi Behzat Gerçeker “son bir şarkı söyleyelim” demiş ve Bakan Çavuşoğlu ile birlikte konuk bakanları da sahneye davet etmiş. Bunun üzerine Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile M. Çavuşoğulu kol kola aynı şarkıyı söylemişler. Diğer bakanlar da sahnede şarkıya eşlik etmişler.

Buraya kadar olanlar bunlar. Bizim asıl dikkatimizi çeken ve acı acı gülümsetense, Behzat Gerçeker’in “Son bir şarkı söyleyelim, o da barışın şarkısı olsun” diyerek “Biz Dünyayız” anlamına gelen “We Are the World” adlı şarkıyı söyleme”si oldu.

İroniye bak: NATO ve “barışın şarkısı”(!)

Güler misin ağlar mısın?..

Buna kargalar bile güler diyeceğiz ama ne yazık ki ondan çok daha ötesi var. Çok büyük acılar, ızdıraplar, kan ve gözyaşları var burada.

NATO dediğiniz, Batılı büyük emperyalist devletlerin, önce Sosyalist Kamp’a, sonra da dünya halklarına yönelik savaş örgütüdür.

Yugoslavya’da “Deliberate Force: Kararlı Güç” adıyla gerçekleştirilen operasyonlar sonucu yaşanan binlerce ölümün sorumlusu NATO’dur.

Afganistan’da, “Kalıcı Özgürlük Operasyonu” adı altında yürütülen savaş sırasında gerçekleştirilen ve yüzlerce, binlerce masum Afganlının yaşamına neden olan katliamların sorumlusu NATO’dur. (Elbette başı ABD Ordusu çekmiştir.)

“Operation Ocean Shield: Okyanus Kalkanı Harekâtı” adı altında Afrika BoynuzuAden Körfezi ve Hint Okyanusu’nda sözde  Sudanlı korsanlara yönelik operasyonları da gerçekleştiren NATO’dur. Böylece NATO o bölgelerde bayrak dalgalandırarak güç gösterisinde bulunmuş, halklara gözdağı vermiştir.

“Operation Unified Protector: Birleşik Koruyucu Harekâtı” adlı operasyonu gerçekleştirerek Libya Lideri Kaddafi’yi alçakça katlederek, meşru iktidarını kanla devirerek, Libya’nın bugün aşiret devletlerine dönüşmesine yol açan alçaklar ordusu, NATO Ordusu’ydu. (Ve ne yazık ki bu harekâtın komuta merkezi Tayyipgiller’in onayıyla İzmir’di.)

Bu alçakça operasyon sunucu bugün Libya’da iki hükümet var: Biri: Tobruk Hükümeti, diğeri: Bingazi Hükümeti. Libya’da iki hükümet, iki meclis ve iki ordu var. Bunun dışında da kabilelerin etkin oldukları bölgelerde kurdukları yerel devletçikler var.

Libya’daki binlerce ölümün, ülkenin alt ve üstyapısının, tarihi mekânlarının yıkımının, yok edilmesinin sorumlusu NATO’dur.

Bu ülkelerdeki sakatların, göçmenlerin, evsizlerin, dulların, yetimlerin sorumlusu NATO’dur.

Özellikle AB Emperyalistlerinin talan ettiği, kurt dalamış sürüye çevirdiği Afrika kıtasının değişik ülkelerinden gelip Avrupa’ya ulaşmak için Libya’dan yola çıkan ve içinde binlerce mültecinin, göçmenin bulunduğu gemiler, kayıklar, botlar vb.leri batıyor ve binlerce insan Akdeniz’in buz gibi soğuk suyunda can veriyorsa bunun sorumlusu NATO’dur, onun arkasındaki ABD’dir. AB’dir.

Böyle bir NATO ve “barış” şarkısı!..

 

***

Eğer Enbe Orkestrası şefi B. Gerçeker, NATO’nun bu savaşçı misyonunu bilmiyorsa ayıp.

Hele de bu şarkının Afrika’daki çocuklara yardım çığlığı olarak yapıldığını bilerek (ki bir sanatçı olarak bilmemesi mümkün değil), çocukları katleden bir savaş örgütü olan NATO’nun toplantısında bu “barış” şarkısını söylemesi çok çok ayıp. Daha ne diyelim B. Gerçeker’e…

Gerçek sanatçı, ezenlerden, halkları katledenlerden yana olmaz, olamaz. Sanatçı; duyarlı, içten, samimi duygularıyla masum, mazlum insanları anlar, onlardan yana olur. Onların acılarını, dertlerini dile getirir, onlara acı çektirenlere de tepki gösterir. Yani NATO gibi savaş örgütünün organizasyonunda yer almayı zul sayar.

Dediğimiz gibi, bu şarkının bir hikâyesi, bir geçmişi vardır. Bir anlamı vardır insanlık için. Somut bir olay için bestelenmiş, söylenmiştir bu şarkı onlarca ünlü şarkıcı tarafından.

Nedir bu olay?

Michael Jackson ve Lionel Richie tarafından yazılan şarkıyı, USA for Africa (USA: United Support of Artists: Sanatçıların Birleşik Destek Hareketi) adıyla bir araya gelen Amerikalı sanatçılar 28 Ocak 1985 tarihinde söylemişler ve şarkı çok büyük yankı yaratmıştır. Onlarca ödül almıştır.

Şarkıyı söyleyen sanatçıların bir kısmıysa şunlardı: Lindsey Buckingham, Kim Carnes, Ray Charles, Bob Dylan, Bob Geldof, Hall and Oates, La Toya Jackson, Michael Jackson, Al Jarreau, Waylon Jennings, Huey Lewis and the News, The Pointer Sisters, Lionel Richie, Diana Ross, Paul Simon, Bruce Springsteen, Tina Turner, Dionne Warwick, Stevie Wonder.

Kazanılan yaklaşık 60 milyon dolarla Afrika’daki Sudan, Etiyopya gibi ülkelerdeki fakirlere ve özellikle çocuklara tonlarca yiyecek yardımı yapılmıştır.

 

***

NATO, bildiğimiz gibi, gizli-illegal bir yapılanmadır da aynı zamanda. NATO’ya bağlı illegal bir örgüt olan ve Süper NATO, Gladio, Kontrgerilla gibi değişik adlarla adlandırılan ve görevi NATO ülkelerinde gelişecek devrimci hareketleri ezmek, yok etmek olan bir örgütlenmenin de merkezidir. Ve bu örgüt, Türkiye ve Yunanistan’da karşıdevrimci darbeler yapmış, yüzlerce, binlerce masum insanın kanına girmiştir. Yine Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdiği operasyonlarla (tren garlarını vb. bombalamış) onlarca, yüzlerce masum insanı katletmiştir. Yani onlar kendi halklarına da düşmandırlar, onlara da acımazlar kendi çıkarlarını korumak için…

Bunlar (NATO’cular, ABD’ciler vb.leri) böyledir. Bir yandan kendilerinin alçakça sömürülerine izin vermeyen, bağımsızlığını savunan ülkeleri, devletleri işgal ederler, ilhak ederler, olmadı yerli işbirlikçileri aracılığıyla yeraltı ve yerüstü bütün servetlerini, tarihini, doğasını sömürürler. Oralardan elde ettikleri artıdeğerleri, kârları ülkelerine götürüp giderler, diğer yandan da yaptıkları bütün zalimlikleri de o ülkelere “özgürlük ve demokrasi”, “barış” götürmek” olarak adlandırırlar.

Oysa onlar; İnsana, hayvana, doğaya düşmandırlar. Katliamcıdırlar, soyguncudurlar. Onlar ikiyüzlüdürler.

Barış gibi kutsal bir kavram, onların ağzına asla yakışmaz. İğreti durur, sırıtır o güzel sözcük onların o kanlı ağızlarında…