Partimizden Devleti Aile Şirketi gibi yöneten, akraba-i taallukatına milyarlar vurduran AKP’giller ve Reisi hakkında suç duyurusu

05.01.2022
A+
A-

AKP’giller dönemi kadar yakın çevresini, hısım akrabasını bu kadar ihya eden başka bir iktidar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmedi. Devletin hiçbir kurumunda hiçbir ciddiyet, hiçbir gizlilik kalmadı. Devletin en üst katlarında, Bakanlıklarda, Bakanlıkların kurumlarında alınan kararlardan ilk önce hısım akrabalar, yandaşlar haberdar oluyor. Hele alınan kararlar ekonomi ile ilgili ise, mesela Para Politikaları Kurulunun açıklayacağı faiz kararı ile ilgili ise, kardeşe fısıldanıyor, kardeş kamuoyuna açıklama yapıyor, haberi alan yandaşlar buna göre pozisyonlarını alıyor, ondan sonra vurgunlar vuruluyor.

Türkiye Ekonomisi işte böyle çökertiliyor. Türk Lirası işte böyle değersizleştiriliyor. “Gâvur parasıyla beş para etmez” sözü artık işlevini yitirdi. Neredeyse dünyadaki bütün para birimleri karşısında Türk Lirasının hiçbir değeri kalmadı.

İşte Partimiz; Türkiye Ekonomisini çökerten, Türk Lirasını değeri olmayan bir kâğıt parçasına dönüştüren, devlet ciddiyeti ve mahremiyetini ortadan kaldıran AKP’giller hakkında suç duyurusunda bulundu.

Partimiz;

Her konuşmasıyla paramızı değersizleştiren AKP’giller’in Reisi; “Bitersek hep beraber biteceğiz. Kazanırsak hep beraber. Sen maaş alıyorsun. En fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun altında ezilirsin. Ama ben bütün varlığımı kaybederim bu iş düzelmezse eğer” diyecek kadar pervasızlaşabilen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati; AKP’giller’in Reisinin dudağından dökülen her şeyi yaptığı için Merkez Bankasının başına getirilen Şahap Kavcıoğlu ve kendisine fısıldanan faiz kararını kamuoyuna açıklama görevlisi Seydullah Nebati hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurumuz sonrası Partimizin MYK üyesi Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

 

***

Saygıdeğer Halkımız;

Ekonominin kitabını yazanların, hiçbir kitapta yazmayan “faiz sebeptir enflasyon sonuçtur” anlayışı, Türk Lirasının yabancı para birimleri karşısında değerinin yerlerde sürünmesine neden oldu. An itibarıyla Dolar 16 lirayı aşmış durumda.

Dolarizasyon/Spekülasyon sömürüsüne mahkum edilen, dışa bağımlı hale getirilen Türk Ekonomisi, Liranın Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde görülmeyen değer kayıpları karşısında çökmüş durumda. Olan yine, bütün mal ve hizmetlere gelen zamlarla beli bükülen, alım gücü her geçen gün düşen, İşsizlik-Pahalılık-Zam-Zulüm Cehennemine mahkûm edilen Emekçi Halkımıza oluyor. AKP’giller’in ekonomiyi batıran bu anlayışı zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapıyor.

Özellikle AKP’giller’in yakın çevresinde olanlar, kurlarda olacak değişiklikler kulaklarına fısıldananlar servetlerine servet katıyorlar.

Bu ülkenin en vatansever, en haksever, en halksever Partisi Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Spekülasyon yaratan, piyasayı manipüle eden, Dolar alıp satarak servetine servet katanları yargıya taşıdık.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kardeşi olmaktan başka hiçbir sıfatı olmayan Seydullah Nebati; Para Politikaları Kurulunun Politika Faiz Kararını açıklayacağı 16 Aralık Perşembe gününden 1 gün önce: “Yarınki Merkez Bankası toplantısının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Merkez Bankası’nın bence pas geçmesi lazım. Ama kanaatimce bir puan falan gibi bir indirim yapacaktır”, diyor. Ve Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu 16 Haziran Perşembe günü Seydullah Nebati’nin “öngörüsü” doğrultusunda Politika Faizini 100 baz puan yani 1 puan indirerek %14’e düşürüyor.

Seydullah Nebati sıradan bir insan değildir. Faiz kararının ne olacağı konusunda herkes yorum yapabilir ama faiz kararının alınmasında belirleyici olan Hazine ve Maliye Bakanının kardeşi yorum yapamaz. Çünkü onun yorumu piyasaları etkiler, yorumdan ötedir, piyasayı manipüle etme ve spekülasyon yaratma olarak anlaşılır. Dolayısıyla suçtur.

İşte bu suçları nedeniyle Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Seydullah Nebati hakkında 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 107’inci maddesine göre Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkileyerek kamuyu zarara uğrattıkları ve yakın çevrelerinin sebepsiz zenginleşmelerine neden oldukları için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurumuzda Savcılık Makamınca şu soruların araştırılmasını talep ettik:

1- Şüpheli Seydullah Nebati’nin açıklamasından önce Dolar alıp Merkez Bankası Para Politikaları Kurulunun Faiz Kararını açıklamasından sonra Dolar satan ne kadar kazanmıştır?

2- İki gün içersindeki %7’leri bulan kur oynamalarından kimler daha da zengin edilmiştir?

Bugün değilse de yarınlarda bu soruları soran, gücünü vicdanlarından ve hukuktan alan hâkimler ve savcılar çıkacaktır. O Savcılar ve Hâkimler kayıt altına aldırdığımız suçları ortaya çıkartacaklar, Genel Başkanımız Nurullah Ankut’un nitelemeleriyle, Din Maskesi Takınan, bütün değerleri yıkan, bütün kurumları çürüten, Yivleri sıyıran, Vatan Satıcı AKP’giller’den ve avanesinden hesap soracaktır.

O günler gelecek. O günler uzak değil.

17 Aralık 2021

 

HKP Genel Merkezi