Site rengi

Tasarım

Partimizden Ziraat Bankasını soyup soğana çevirenlere suç duyurusu

07.11.2021
396
A+
A-

Hergün yeni bir vurgunları, soygunları, peşkeşleri açığa çıkıyor, AKP’gillerin ve onlara yandaşlık eden Parababalarının. Alıştırdılar Halkımızı, artık kanıksanır oldu, neredeyse üçüncü sayfa haberleri gibi algılanıyor artık bu tür haberler. O kadar olağan hale geldi bu anormallikler, artık vurgun, soygun, kamu malı peşkeşi milyar dolarları bulmazsa haber değeri taşımayacak. AKP’giller finale yaklaşırlarken, ne kadar götürebilirsek kar mantığıyla yaklaşıyorlar. Zaten dünyaya bakışları da daha fazla kar, daha fazla rant, daha fazla vurgun olunca, emekçi halka anormal gelen her şey halkımızın kanını emen sülüklere çok normal geliyor.

Ama biz İkinci Kurtuluş Savaşçıları, tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmayı, korumayı, halka çektirilen zulümlerin hesabını sormayı görev edinmiş gerçek devrimciler, bu yapılanlara alışamayız, kanıksanmasına da izin vermeyiz.

Yıldırım Demirören’e peşkeş çekilen Ziraat Bankasının içinin boşaltılmasına da sessiz kalamazdık, sessiz kalmadık. Tarihe not düşmek, bu suçları da kayıt altına aldırmak için bir kez daha suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurumuz sonrası partimizin MYK üyesi Adnan Okur Yoldaşın yaptığı açıklama aşağıdadır:

Değerli Halkımız;

Yine Ziraat Bankası, yine peşkeş, yine yandaş sermayedar Yıldırım Demirören.

Ziraat Bankası ile Yıldırım Demirören arasındaki AKP’gillere yandaşlık etmekten kaynaklı peşkeş ilişkisinin yeni bir boyutu daha kamuoyuna yansıdı.

Ziraat Bankası, kredi karşılığı aldığı araziyi “en şanslı golfçu” olarak nam salan Yıldırım Demirören’e kiraladı.

Yandaş Demirören Ziraat Bankasından 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira tutarında kredi çekiyor. Krediye teminat olarak gösterilen özel amaçlara tahsis edilen 10 milyon dolar değerinde bir arazi Ziraat Bankasına 320 milyon dolara satılıyor. Teminat olarak gösterilen bu arazinin kredi borcunu ve faizlerini ödemeyen yandaş Yıldırım Demirören’e,  aynı arazi Ziraat Bankası tarafından 5 yıllığına, toplamda 15 milyon liraya kiraya veriliyor.

Nasıl sessiz kalınır bu peşkeşe.

Nasıl insanın vicdanı sızlamaz Kamunun kaynaklarının heder edilmesine.

Nasıl isyan edilmez bu kadar pervasızlığa.

Acaba Ziraat Bankası yöneticileri, çektiği tüketici, konut, otomobil kredisini geri ödeyemeyen bir memura, işçiye, köylüye, esnafa aynı pervasızlıkta davranıyor mu?

Asla!

Ödemeyi geciktirmeye gör. İhtarlar, maaşa, ücrete blokeler, mala, mülke icralar. Halkımızın ümüğüne çökerler.

Saygıdeğer Halkımız,

Ziraat Bankası sıradan bir banka değildir. Çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulan, bir Kamu Bankasıdır.

Ziraat Bankasının kaynakları bilerek ve isteyerek, yandaş parababası Yıldırım Demirören’e peşkeş çekilerek zarar ettirilmektedir.

Ülkemizin en Haksever, en Vatansever Partisi Halkın Kurtuluş Partisi olarak, bu hak yemeye, bu peşkeşe sessiz kalamazdık. Vicdanımız elvermez Halkın parasının hak yiyenlere dağıtılmasına. Birkez daha bu vurgunu yargıya taşıdık. 10 milyon dolar değerindeki bu arazinin 320 milyon dolara Ziraat Bankasına geri satılmasını 26 Temmuz 2021 tarihinde yargıya taşımış, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Ama Savcılık, bu tür suç duyurularında alışkanlık haline getirdikleri SYOK vermişlerdi. Ama biz her yeni çıkan belge ve bilgiler doğrultusunda tarihe not düşmeye, bu peşkeşleri, vurgunları kayıt altına aldırmaya devam edeceğiz.

Namuslu gazetecilerin ortaya çıkardığı yeni belge ve bilgi doğrultusunda, Recep Tayyip ERDOĞAN, Berat ALBAYRAK   , Lütfü ELVAN, Ziraat Bankasının Eski ve Yeni Genel Müdürü, 2018-2021 yılları arasında görev yapan Ziraat Bankası Müdür Yardımcıları, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yıldırım DEMİRÖREN hakkında,

“Nitelikli Dolandırıcılık”,

“İrtikap”,

“Görevi Kötüye Kullanma”,

“Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi” suçlarını işledikleri için suç duyurusunda bulunduk.

Kamunun menfaatini ve kamusal değerleri korumak adına ortaya yeni çıkan iddialar doğrultusunda suç duyurusunda bulunmayı görev bildik.

Azda olsa vicdanı olan ve azda olsa hukuk nosyonu olan Savcılar kalmışsa bu suç duyurumuz ihbar kabul edilir, soruşturma başlatılır. Umarız kalmıştır.