Site rengi

Tasarım

“Solcular şeytan topluluğu” içerikli kitap için suç duyurusunda bulunduk!

21.11.2023
411
A+
A-

AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ortaçağcı gerici Sezai Karakoç’un anısına düzenlediği “Uluslararası Sezai Karakoç Günleri”, kapsamında okulların bilgilendirilmesi amacıyla Kocaeli Valiliği’ne bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Etkinlik kapsamında 6 ile 10 Kasım tarihleri arasında 38 okulda Sezai Karakoç’a ait olan ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’, adlı yaklaşık 10 bin kitap, ücretsiz olarak öğrencilere dağıtıldı.

Söz konusu kitapta ise, “Gerçek sağ, Kur’an’da tanımlanmıştır. Kur’an’da, sağcılar, Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak, sağcıların topluluğu uğurlu topluluk, solcu topluluk da uğursuz topluluk olarak vasıflandırılmıştır”, ifadeleri yer alıyor.

Bu kitabın dağıtımını sağlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen’in, “görevi kötüye kullanma”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve Milli Eğitim Temel Kanununa aykırılık suçlarını işlediğini belirterek Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurumuza ilişkin Gebze Adliyesi önünde açıklama yapan Gebze İlçe Başkanımız Murat Kızıltaş Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır.

Ortaçağcı Sezai Karakoç’un kitaplarını okullarda ücretsiz dağıtan AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü suç işliyor!

AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal ve Laik Cumhuriyet düşmanı Ortaçağcı şair ve yazar Sezai Karakoç’u anma etkinlikleri düzenlemiştir. “Uluslararası Sezai Karakoç Günleri”, kapsamında 6 ile 10 Kasım tarihleri arasında 38 okulda Sezai Karakoç’a ait olan “Diriliş Neslinin Amentüsü”, adlı yaklaşık 10 bin kitap ücretsiz olarak ilimizdeki öğrencilere dağıtılmıştır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu Ortaçağcı ve Mustafa Kemal düşmanı yazarın Laik Cumhuriyet’in temel niteliklerine karşı içerikler bulunan kitabının dağıtımını seçtiği hafta da manidardır. Kitabın Antiemperyalizm, Tam Bağımsızlık ve Laiklik ilkelerini sonuna kadar savunduğumuz Laik Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümünde, Laik Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal’in 85’inci ölüm yıldönümü haftasında dağıtılması, Ortaçağcı gericiliğe doğru gidişin daha da hızlandığını gözler önüne sermiştir.

Söz konusu kitapta, “Gerçek sağ, Kur’an’da tanımlanmıştır. Kur’an’da, sağcılar, Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak, sağcıların topluluğu uğurlu topluluk, solcu topluluk da uğursuz topluluk olarak vasıflandırılmıştır. Diriliş, uğurlu, iyilikçi topluluğu gerçekleştirme yoludur. Diriliş, şeytanın topladığı ve uğursuzluk saçan her topluluğu dağıtma, Allah’ın ipine sımsıkı sarılan topluluğu kurma yolu, yöntemi ve savaşı demektir”, ifadeleri yer almaktadır.

Laik bir kurum olması gereken İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mustafa Kemal sevgisinin verilmesi ve Kurtuluş Savaşımızın öneminin anlatılması gereken okullarımızı Laiklik ve Cumhuriyet karşıtı düşüncelerini yayma, propaganda yapma aracı olarak görmüştür. İçerisinde Ortaçağcı gerici düşünceleri barındıran, insanları ayrıştıran ve düşman olarak tarif edilen kesim hakkında her türlü olumsuz anlama gelen kelimeler ve sıfatlar bulunduran “Diriliş Neslinin Amentüsü”, adlı dağıtımı yapılan kitap Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında belirtilen temel ilkelere de aykırılık oluşturmaktadır.

Başta Anayasamızda bulunan temel ilkelere ve Laikliğe aykırı olan bu kitabın okullarda dağıtımını sağlayan, izin veren en baştan başlayarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve soruşturmada tespit edilecek diğer kişiler bulundukları konumlara aykırı davranarak görevlerini kötüye kullanmışlardır.

Ayrıca aynı kişiler yine 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa aykırılık yaparak bu kanunun 2’nci maddesindeki “Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek”, amaç kısmına aykırı davranarak da suç işlemişlerdir.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve soruşturmada tespit edilecek diğer kişiler hakkında görevi kötüye kullanma suçu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu ve Milli Eğitim Temel Kanununa aykırılık, suçlarından suç duyurusunda bulunduk.

HKP olarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceklerinin Ortacağcılar tarafından karartılmasına, onların karanlıklara mahkûm edilmesine karşı mücadele ediyoruz. Laikliği korumak ve savunmak için mücadele ediyoruz.

HKP bu ülkenin Laik değerlerine, Cumhuriyet’e ve halkın gerçek çıkarlarına sahip çıkan tek partidir. Maalesef ülke yangın yerine döndürülmüş, her türden Ortaçağcı, irticacı toplumu ortaçağın karanlığına sürüklemek için canla başla çalışırken mecliste muhalif geçinenler de saçlarını taramaktadırlar. Bu halkın gerçek dostu HKP’dir.

20.11.2023

HKP Gebze İlçe Örgütü