Site rengi

Tasarım

AKP’giller’in ve yandaşlarının vurgun ve talanları tüm hızıyla devam ediyor…

12.05.2018
754
A+
A-

Hem de hiç ara vermeksizin. Hem de durmaksızın, duraksamaksızın. Hem de hiç acımasızca. Hem de vahşice devam ediyor…

Şu ana kadar özelleştirdikleri yetmedi Kamu Mallarını. Doymadılar bir türlü. Kin ve nefretleri sönmedi hiçbir zaman Mustafa Kemal’e ve Silah Arkadaşlarına, Birinci Kuvayimilliyecilere.

O yüzden de ne kaldıysa Birinci Kuvayimilliyecilerden, ne kaldıysa Sovyetler Birliği’nin maddi, manevi, teknolojik, insan desteğiyle yapılan fabrikalardan, saldırıyorlar. Satıyorlar, satıyorlar… Şimdi sıra, Şeker Fabrikalarında. Ve sattılar da birçoğunu. Satmaya da devam ediyorlar bitirene kadar. Kararlılar…

Bir yandan bu Kamu Mallarını kendi vurguncu yandaşlarına ve onların yabancı ortaklarına peşkeş çekiyorlar, diğer yandan İstanbul gibi büyük şehirlerdeki en kıymetli, en değerli arazileri de aynı şekilde peşkeş çekiyorlar yasaları, hukuku, yargıyı ayaklar altına alarak.

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün 14 Mart tarihli haberi bunun kanıtlarından birisi:

“En değerli arazi için ciro sınırı

“KAPATILAN Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu arazisi ihaleye çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 31 bin 885 metrekare büyüklüğündeki arazi için 4 Nisan’da hasılat paylaşım ihalesi düzenleyecek. Arsa için muhammen bedel 1 milyar 356 milyon 600 bin + KDV olarak belirlendi. İhaleye teklif verecek firmaların 2017’de en az 1.2 milyar lira ciro elde etmesi gerekiyor.

“Okul arazisinin de içinde bulunduğu bölge, Afet Riski Altındaki Alanlar statüsüne alınmıştı. Okul Çatalca’ya taşınarak arazisi, polis lojmanı yapılması karşılığında Büyükşehir’e devredilmişti. Daha sonra arazi ticaret merkezi ilan edilerek 2.5 emsal inşaat hakkı verildi, yükseklik de serbest bırakıldı.” (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/en-degerli-arazi-icin-ciro-siniri-40772411)

Oh ne âlâ…

İstanbul’un zengin semtlerinden Etiler’deki 31 bin 885 metrekare araziyi, “polis lojmanı yapılması karşılığında Büyükşehir’e devre”t, ardından yeni bir karar al ve araziyi ticaret merkezi ilan ederek 2.5 emsal hakkı ver ve üstelik de yüksekliği de yani kat sınırını da kaldır ki, vurgun katmerlenerek büyüsün, vurguncu kârına kâr katsın…

Bir diğer yeni vurgun ise şu. Yine Hürriyet Gazetesi’nden bir haber. O da 21 Mart tarihli:

İstanbul’un en değerli arsasına 1.7 milyarlık proje

“İstanbul Teşvikiye’de yer alan Marmara Üniversitesi kampusunun arsası için ihale yapıldı. Emlak Konut GYO tarafından yapılan gelir paylaşım ihalesinin kazananı Dap Holding oldu. Şirket 1 milyar 763 milyon 750 bin lira değerinde proje geliştirecek ve Emlak Konut’a şirket payı olarak 705 milyon 500 bin lira ödeyecek.”

Neymiş?

“Şirket 1 milyar 763 milyon 750 bin lira değerinde proje geliştirecek”miş.

Peki kaça almış bu kadar yüksek gelir getirecek araziyi?

455 milyon liraya!

İşte bu vurgun değil de ne? Var mı bunun başka bir adı?

Vurgun vuran şirket Yönetim Kurulu Başkanı, ihaleden sonra aynen şunu söylüyor:

“‘İSTANBUL’UN KALBİNİ ALDIK’!

“İHALE sonrası görüşlerini açıklayan Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “İstanbul’un kalbini aldık. Çok uzun süredir takip ettiğimiz, bizi heyecanlandıran bir alandı.” (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/istanbulun-en-degerli-arsasina-1-7-milyarlik-proje-40780072)

Niye heyecanlandırmasın, nasıl heyecanlandırmasın değil mi?

Vurgun bu kadar büyük olunca sadece heyecanlanmamışlardır da, ağızlarının salyaları da akmıştır bunların…

Çok üzücü bir vurgun haberi yine İstanbul’dan, yine İstanbul’un en değerli bölgelerinden Şişli’den gelmişti 17 Kasım’da Cansu Şimşek’in haberiyle:

“Okul gidiyor AVM geliyor

“Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yıkılıp yerine AVM ve rezidans yapılacak.” (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/okul-gidiyor-avm-geliyor-40649247)

Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 60 yıllık köklü bir okul. 5 binden fazla öğrenci ve yaklaşık 300 eğitimcisi var. Devasa boyutlardaki 12 laboratuarı ve daha birçok teknik ve endüstriyel atölyesi var okulun. Kaliteli eğitim veren bir lise. Bahçesinde tam 889 ağaç var. Çünkü tam 60 dönümlük bir alanı kaplıyor .

Son vurgun haberimiz de “Kanal İstanbul”dan.

Yine Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberi. Bunun tarihi de 1 Mart.

“O şirket tam 600 bin metrekare arsa topladı! Fiyatlar yüzde 3200 arttı

“Babacan Holding, Çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul’un çevresinde 6 yıldır arsa topluyor. 600 bin metrekare arsa stokuna ulaşan şirketin hedefi 5 yılda 10 milyarlık proje inşa etmek.” (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/o-sirket-tam-600-bin-metrekare-arsa-topladi-fiyatlar-yuzde-3200-artti-40756833)

Aktarmayı daha fazla uzatmayalım. Olay bu. 600 bin metrekare arsa al ve 5 yılda 10 milyarlık proje inşa et.

Bu ne demektir? 10 milyarlık projenin kârı kaç milyar olur acaba?.. Hesaplamaya gerek var mı?

Bu örnekler İstanbul’dandı. Şimdi de Muğla’da Gökova Körfezi’ne el attılar AKP’giller. Ve buradaki 1. Derecedeki sit alanları daraltılarak yapılaşmanın yolu açıldı.

“DENİZE DE İMAR

“Gökova Körfezi, Marmaris, Ula, Merteşe bölgesi Bakanlar Kurulu kararı ile imara açıldı. 16 Mart’ta Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, 1’inci derece sit alanında 34.162 hektarlık alan, 12.544 hektar olarak belirlendi. Bu alanın 2.447 hektarı ise denizde yer alıyor.” (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/denize-de-imar-40786210)

Yani hem karada, hem denizde yapılaşmanın yani vurgunun yolu açılıyor. Sit alanı falan dinlemiyorlar. Vurgun var mı vurgun? diye bakıyorlar doğaya da…

Başlıkta da söylediğimiz gibi, vurgun ve talanlar devam ediyor. Hiçbir kamu malı bırakmamacasına devam ediyor. Amaçları da o zaten. “Kamu Malı” geleneğini bitirmek. Kamuculuğu bitirmek. Her şeyi, her alanı özelleştirmek, peşkeş çekmek vurgunculara. Yerli ve yabancı vurguncular da bu han-ı yağmaya üşüşüyorlar sınıf karakterleri gereği.

Ama yanılıyorlar. Lenin Usta’nın söylediği gibi, “buz kırılmış, yol açılmıştır”.

Engellenemez Halk İktidarı! Engellenemez Kamu İktidarı!

Er ya da geç ama mutlaka kazanacağız. Yeneceğiz ve yerli yabancı Parababaları iktidarlarını yıkacağız. Zafere ulaştıracağız Halk Kurtuluş Mücadelesini.

Adımız gibi eminiz bundan!

Vurguncular da emin olsun bundan!