Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Binlerce İşçi ile 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yürüdük

12.05.2018
611
A+
A-

Fabrikalardan, Tezgâh Başlarından, Metal Sanayi İşyerlerinden, Nakliyat Ambarlarından, Kargo-Lojistik, Araç Muayene, Taşımacılık İşletmelerinden İşçiler bugün “Taksim 1 Mayıs Alanıdır Yasaklanamaz” diye haykırdı

Bugün DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş Sendikası üyeleri ve Maltepe Dolgu alanına gitmek istemeyen işçilerin, emekçilerin kitlesel katılımı ile Aksaray’da taleplerimizi haykırdık.

Sabah yediden itibaren İstanbul ve il dışından gelen Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş üyeleri Nakliyat-İş Sendikası’nın Aksaray’daki Genel Merkez binasının önünde toplanmaya başladılar.

Nakliyat-İş’in Konya, Eskişehir, Bursa, Adapazarı, Zonguldak, Kastamonu, Karabük, Ereğli, Bartın ve Kocaeli’ndeki işyerlerinden gelen yüzlerce üyemizle, Birleşik Metal-İş’in Trakya, İstanbul 1 Nolu,  Gebze, Kocaeli, Eskişehir, Ankara, Bursa ve İzmir Şubelerindengelen yüzlerce üyesi ve dokuz aydır gasp edilen hakları için direnen yiğit Real Market Direnişçileri pankartlarımızla, flamalarımızla, davul zurnalı, halaylarımızla coşkulu ve görkemli bir şekilde saat 09.00’da kortejler oluşturularak sloganlarla, alkışlarla coşkulu bir biçimde Taksim’e doğru yürüyüşe geçtik.

Yürüyüşümüz Saraçhane Parkı’nda polisin engellemesiyle durduruldu. Polisin Taksim’e gidişe izin vermemesi üzerine kitle Saraçhane Parkı’na yöneldi. Burada bir süre sloganlarla Taksim’in işçilere yasaklanması ve polisin tutumu protesto edildi.

Bir mitinge dönüşen 1 Mayıs kutlaması, 1 Mayıs’larda, İşçi Sınıfı Mücadelesinde ve vatan müdafaasında şehit düşenler için saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından ilk olarak Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı.

Serdaroğlu konuşmasında, 1886 yılından beri 1 Mayıs’ın dünyanın bütün ülkelerinde, şehrin en işlek meydanlarında kutlanmaya çalışıldığını ve gücü elinde bulunduranların işçilerin bu bir araya gelmelerini engellemek için her türlü baskıyı ve zulmü  yaptıklarını söyledi. Ne pahasına olursa olsun Taksim’den vazgeçmeyeceklerin belirtti.

Daha sonra Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı.

Küçükosmanoğlu konuşmasında, Taksim’e vurgu yaparak gündüzleri sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, bağımsız, demokratik, Türkiye için mücadele ettiklerini bu nedenle de bugünün tarihsel bir gün olduğunu belirtti.

Her iki konuşmada Maltepe’de yapılan mitinge de vurgu yapılarak, DİSK’in Tarihine, Mücadele Geleneğine sahip çıkmayanların, Taksim’i de gözden çıkarttıklarını belirttiler. Dişe diş bir mücadele ile kazanılan Taksim’in, mücadele kaçkınlarının bu mücadeleden kaçarak Maltepe’ye gittiklerini belirttiler.

Bundan sonra da İstanbul’da Taksim dışındaki alanlarda1 Mayıs kutlamaları yapmayacaklarını bir kez daha vurguladılar.

Konuşmaların ardından Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF)’nin, 1 Mayıs için yayınladığı bildiri Real Direnişçisi tarafından okunduktan sonra buradaki miting sona erdi.

Saraçhane Parkı’ndaki eylemin ardından, 100 kişilik bir heyet Taksim’e giderek Taksim Anıtı’na çelenk ve Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktılar.

Kitle, Gümüşsuyu’ndan kortej oluşturarak pankart ve sloganlarla Taksim Anıtına yürüyüş yaptı. Anıta çelenk bırakılarak 1 Mayıs şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Buradan kortej eşliğinde Kazancı Yokuşu’na gidildi. Karanfiller bırakılarak saygı duruşunda bulunuldu.

Yapılan konuşmalarda bir kez daha Taksim’in 1 Mayıs Alanı olduğu vurgusu yapılarak Taksim Alanı’nın yeniden işçilere açılıncaya kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirttiler. 01.05.2018

 

Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi