Site rengi

Tasarım

Bir Apple bile etmeyen Türkiye

02.03.2015
606
A+
A-

 

Geçen sayımızda “Bir IBM bile etmeyen Türkiye” başlığıyla bir haber yapmıştık. Aradan geçen günlerde yeni açıklanan bir rakam aynı konuyu yeniden gündemimize getirdi.

Açıklanan son rakamlara göre; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan bir Amerikan şirketi olan Apple (en bilinen donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saattir. Yazılımları arasında ise OS X ve iOS işletim sistemleri, iTunesmedya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı ile iLife ve iWork paketleri yer almaktadır.) 710 milyar dolarlık Pazar değerine ulaşmış durumda.

Türkiye’de borsada işlem gören halka açık tüm şirketlerin piyasa değeri toplamı şu anki rakamlarla 610 milyar lira yani 275 milyar dolar.

Apple’ın piyasa değeri ise (yukarıda da söylediğimiz gibi) 710 milyar dolar.

Yani Apple’ın piyasa değeri Türkiye’deki halka açık tüm şirketlerin toplam değerinin 2.5 katından fazla.

Ya Türkiye’nin 2014 yılı Milli Geliri ne kadar?

“196 ülke ile ilgili ekonomik veriler sunan tradingeconomics.com isimli sitenin 2014 verilerine göre, Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) 820 milyar dolar (2 trilyon 46 milyar TL) düzeyinde bulunuyor.”

(GSYİH, bir ülkenin sınırları içerisinde hem o ülkenin yurttaşları hem de yabancılar tarafından elde edilen geliri, GSMH ise bir ülkenin yurttaşları tarafından o ülkenin sınırları içerisinde ve sınırları dışında elde edilen geliri ifade eder.)

İşin özü; bir tek Apple şirketinin piyasa değeri, Türkiye’nin Milli Gelirine çok yaklaşmış durumda.

Haa sadece Türkiye’nin mi?

Hayır. 100’den fazla ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasını geçmiş durumda. Bu ülkelerden bir tanesi de gelişmiş İsviçre örneğin.

Yine Apple, bu pazar değeriyle dünyanın 20’nci büyük ekonomisi durumunda.

Gayri Safi Milli Hâsılası yaklaşık 820 milyar dolar olan Türkiye, dünyanın en büyük 19’uncu ekonomisi olmakla övünüyor. Ama gördüğümüz gibi bir tek Amerikan şirketinin mali değeri, Türkiye’nin Milli Gelirine yaklaşmış durumda. O zaman 19’uncu büyük ekonomi olmanın ne önemi kalıyor? Kimden, ne kadar büyük ya da küçük olduğunuz rakamlardan ziyade diğer ülke ekonomileri karşısındaki durumunuza bakılınca gerçek anlamda ortaya çıkar. Gerçek rakam da bu işte!

Yani Türkiye, bir tek şirketin değeri kadar büyük!

Başka türlüsü de olabilir mi? Yani büyük ve güçlü bir ekonomiye sahip olabilir mi Türkiye?

Hayır. Asla! Olamaz!

Çünkü yerli Parababaları ve işbirlikçisi Tayyipgiller iktidarı, ülkenin en zor şartlarında, onca yokluğa, sıkıntıya rağmen (Sovyetler Birliği’nin mali, teknolojik ve uzman desteğiyle) kurulan Kuvayimilliye yadigârı üretim tesislerini, fabrikaları yok pahasına sattı. Büyük bir kısmının üretimini tümden durdurarak arsalarını alışveriş merkezlerine dönüştürdü. Üretimi yok etti. Sanayi tesislerini kapattı. Var olanların çoğunu yabancı Parababalarına yeyim etti. Dolayısıyla yukarıdaki rakamlar, Türkiye’nin içinde bulunduğu acı gerçekleri göstermektedir.

Bu üretimsizlik, dolayısıyla işsizlik pahalılık cehenneminden kurtuluş yolu Demokratik Halk İktidarını kurmaktır. Bunu başaracak biricik güç İşçi Sınıfı Partisidir. O parti de Halkın Kurtuluş Partisi’dir.