Site rengi

Tasarım

Hadi canım sen de!

01.03.2016
626
A+
A-

 

Yandaş Sabah Gazetesi’nin yandaş yazarı Faruk Erdem, “Çalışana dörtlü güvence!” başlıklı bir yazı kaleme almış … tarihinde.

Buna göre: “20 milyon çalışana adeta koruma kalkanı olan 4 güvence bulunuyor: Her yıla 30 gün kıdem tazminatı, işten çıkarılmanız durumunda alacağınız ihbar, işe geri dönüşte 8 brüt ücret ve işsizlere 10 ay maaş bunlar arasında.

“(…)

“Kanunlarda yer alan bu güvenceler zaman zaman kötü niyetle kullanılsa da bir hak olarak çalışanı kuruyor.” (http://www.sabah.com.tr/yazarlar/erdem/2016/02/20/calisana-dortlu-guvence)

Şimdi soralım yandaş F. Erdem’e: “Kanunlarda yer alan bu güvenceler zaman zaman” mı “kötü niyetle kullanıl”ıyor işverenler tarafından, yoksa sürekli olarak mı?

Elbette sürekli olarak!

Peki yandaş bunu bilmez mi?

Bilmez olur mu? Bal gibi bilir. Nereden mi biliyoruz bunu?

Faruk Erdem, (…). İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu yönetimi mezunudur. Aynı zamanda Takvim Gazetesi’nin Ekonomi Müdürlüğü’nü icra etmektedir.

“(…) Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkan Yardımcısı’dır. 

“Hafta içi her gün 16.15’de Ahaber’de Bize Sorun adlı programda canlı yayında soruları yanıtlamaktadır.” (http://www.koseyazari.info/faruk-erdem)

Gördüğümüz gibi kelek kesen durumunda F. Erdem bu konularda. Ve demagog tabiî. Gördüğümüz gibi yalanı yanlışa katarak kuru kalabalığı kandırmaya çalışıyor.

Türkiye’de her işçi yaşayarak bilir ki, bu “koruma kalkan”larının hiçbir hükmü yoktur işverenler nezdinde. İşçinin bütün geleceği işverenlerin iki dudakları arasındadır. “Ceketini al git” dediği anda işçi kendisini kapı önünde buluverir.

Birazcık okuryazarlığı varsa ya da çevresinde bu işleri bilenler, başına gelmiş olanlar varsa hakkını arayacak mekanizmaları kullanmaya çalışır. Ya yoksa?..

Yandı gülüm keten helva. Gitti gider “güvence”ler… İşsiz ve beş parasız kala kalırsınız eliniz böğrünüzde.

Ya “koruma kalkanı”nı kullanabilmek için ne yapmak gerekir?

F. Erdem’in de yazdığı gibi: İşe iade davası açmak!

Dava açmak; para demektir. Mahkeme masrafları, avukat masrafı demektir.

Para yoksa?

Yine yandı gülüm keten helva!

Ee nerede kaldı o zaman “güvence”, “koruma kalkanı”?

Yandaş ne yapsın?

Savunacak! Başka çaresi yok.

Ya savunmazsa?

O da işe iade davası açacak(!)