Site rengi

Tasarım

İş cinayetlerine davetiye ertelemelerle çıkarılır

03.08.2017
603
A+
A-

Büyük endüstri işletmelerindeki kazaların önlenmesi için 2013 yılında çıkarılan yönetmelik gene ertelendi.

İşletmeciye “mümkün olan en yüksek önlem seviyesini alma yükümlülüğünü getiren maddenin uygulanması Temmuz 2019’a bırakıldı. 2013’den 2017’e, şimdi de 2019 Temmuz ayına bırakılan yönetmelik uygulaması, Parababalarına; oh! dedirtti. Tehlikeli madde bulundurulan kurumlarda iş cinayetlerinin önlenmesini amaçlayan ve büyük iddialarla hazırlanan bu yönetmelik de fos çıktı.

İktidardakiler İşçi Sınıfının çıkarlarını savunan değil İşçi Sınıfını düşman görenlerden olursa bunlardan ancak erteleme beklenir. Nitekim birinci ertelemede; kurumlar tarafından hazırlık yapılmadı, gerekçesi vardı. Şimdi hangi gerekçe var acaba?

Özünde yok. Parababalarının çıkarını savunanlar için gerekçe olmaz. Nasıl olsa Başkanlığı aldı. Sermeyenin kanlı çıkarlarını rahatça savunur artık. Önünde engel yok. Pervasızca bu tür ertelemeleri yapabilirler. Yeter ki sermaye memnun olsun…

Çünkü dert işçilerin yaşamlarını düşünmek değil işletmecilerin çıkarlarını savunmak olunca, bu tür ertelemelerle işin suyunu çıkarırsın, işin ciddiyeti gidince Parababalarına gün doğar. Ne iş güvenliği için acil durum planı hazırlar işletmeler ne de “güvenlik” raporu.

Bu işi ciddiye alanların hazırlayıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına verdiği raporlar da iade edilmeye başlanmıştır. Vay tehlikeli maddeler üreten ve depolayan endüstri kurumlarında çalışan İşçi Sınıfımızın haline.

Ya sendikalar ne yapıyor bu ertelemeler karşısında?

Hiç!  DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası ve birkaç sendika dışında, sesleri bile çıkmıyor.

Sendikalar faciasının bir göstergesidir bu ertelemeler. Sendikalar bir güç olarak dikilseler karşılarına siyasi iktidarın, ne yönetmelik erteleyebilirler ne de grev. En doğal hakkı olan yaşam hakkına yapılan bu saldırıya karşı çıkmayacaklar da neye karşı çıkacaklar bu sarı sendikalar merak ediyoruz…

 

İzmir’den Bir Yoldaş

ETİKETLER: