Site rengi

Tasarım

Kazanan Suriye Halkı ve Yönetimidir!

01.01.2019
771
A+
A-

M. Gürdal Çıngı

Lamı cimi yok:

Suriye Halkı kazandı, Suriye Yönetimi kazandı.

ABD-AB Emperyalistleri ve yerli işbirlikçileri kaybetti. Hem de kesince.

Kim bunun aksini söylerse; ya yalan söylüyordur ya da kendini kandırıyordur.

Bildiğimiz gibi, son günlerin en çok konuşulan, üzerinde tartışılan, yorum yapılan, spekülasyon yapılan konusu; ABD’nin manyak Başkanı Trump’ın “Suriye’den çekiliyoruz” açıklaması oldu.

Bunun üzerine hem ülkemizde, hem de dünyada tartışmalar, yorumlar, değerlendirmeler aldı başını gidiyor. Hükümet yetkililerinden gazetecilere, biliminsanlarına, yorumculara kadar herkes ahkâm kesiyor; şöyle olursa böyle olur, böyle olursa şöyle olur, diye.

Ama yapılan değerlendirmelerin bir kıymeti harbiyesi yok. Çünkü onlar, ya gerçeği görmek istemeyenler ya da gerçeği göstermek istemeyen, gizlemek isteyenlerdir.

ABD çekilirse ne olur? AB ülkeleri ABD’nin boşluğunu doldurur mu? Doldurabilir mi? Türkiye, PYD-YPG-PKK’yi dize getirir mi? Fırat’ın doğusundan söküp atabilir mi? IŞİD (DEAŞ) bitirilir mi? Türkiye bu işi başarabilir mi? Suriye’deki Amerikancı Kürt Hareketi PYD-YPG-PKK ne yapar? Fransa’yla mı anlaşır? Rusya’yla mı anlaşır? Esad Yönetimiyle mi anlaşır? Irak’taki Amerikancı Kürt Hareketi-Barzaniler ne yapar? ABD’nin boşluğunu onlar mı doldurur?

Bu karar Tayyipgiller’in zaferi mi? ABD’yle Türkiye’nin anlaşması mı? Yoksa ABD’yle Rusya’nın anlaşmasının sonucu mu? ABD çekilmekle, Türkiye ve Amerikancı Kürt Hareketini savaştırmak mı istiyor? Türkiye’nin, Fırat’ın doğusundaki PYD-YPG-PKK’ye yapacağım dediği operasyonunu erteleterek zaman mı kazandırıyor PYD-YPG-PKK’ye?

ABD çekilerek, PYD-YPG-PKK ve Türkiye’yi savaştırmak, sonra da ağabey pozlarında arabulucu rolünde Türkiye’de de BOP’u hayata geçirmenin adımlarını mı atıyor?

Böyle bir dizi soru sorulabilir, cevaplar aranabilir ama bütün bunlar bir gerçeği:

ABD-AB Emperyalistlerinin ve yerli işbirlikçilerinin; Türkiye’den Suudi Arabistan’a, Mısır’dan İsrail’e, PYD-YPG-PKK’den Barzanilere kadar yenildikleri gerçeğini gizleyemez.

Yenildiler ve kıçlarını döve döve gidecekler. Bugün ABD gidiyor. Yarın Fransa da gidecek. Türkiye’de gidecek.

Kaçınılmazca ve zorunlu olarak Suriye topraklarından çekilecekler.

Suriye Yönetimi, egemenliği altındaki toprakların bütünlüğünü sağlayacak. Er ya da geç. Ama mutlaka sağlayacak birliğini.

Çünkü onlar, başta liderleri yiğit, namuslu, halksever, yurtsever ve antiemperyalist Beşşar Esad olmak üzere, kendi vatanlarını savundular ABD ve diğer bilumum emperyalistlere ve yerli işbirlikçilerine, Ortaçağcı çetelere karşı, cesurca ve yiğitçe.

Antiemperyalist bir tutum aldılar. Ve boyun eğmediler onlara! Teslim olmadılar.

Direndiler, savaştılar ve kazandılar!

Tarih de böyle yazar zaten:

Direnen Halklar Yenilmezler!

Biz; Türk ve Kürt Halkı olarak kardeşçe birliğimizi sağlayarak, nasıl yenilmediysek Birinci Kurtuluş Savaşı’mızda Batılı Büyük Emperyalistlere,

Aksine ABD’de içlerinde olmak üzere Büyük Batılı Emperyalistleri büyük önder, dahi komutan Mustafa Kemal’in; “Geldikleri gidi gidecekler” sözünü kanıtlayarak; uzun, acılı, kahırlı, zor bir mücadeleyle de olsa nasıl Tarihte ilk kez yendiysek Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızla,

Suriye Halkı da yendi ABD-AB Emperyalistlerini.

Şan olsun onlara!

Amerikancı Kürt Hareketi, eğer gerçeği görmek, namuslu olmak, başta kendi halkı olmak üzere Arap, Süryani, Ezidi halkların çıkarını savunmak istiyorsa, onların mutluluğunu istiyorsa, eşit ve kardeşçe bir çözüm aramak zorundadır. Suriye Yönetiminin uzattığı eli tutmak zorundadır. Ortak bir çözüme ulaşmak zorundadır. ABD seviciliğinden vazgeçmek zorundadır. ABD Emperyalistlerinin hiçbir zaman halkların dostu olmadığını, asla da olamayacağını görmek zorundadır.

Küba’nın efsane lideri Fidel’in dediği gibi, “ABD Yankilerinin Ortadoğu’daki petrol bekçisi mi olacak”, yeni Müslüman bir İsrail mi olacak? Yoksa Halkların dostu mu olacak?

Bütün bunları yapabilir mi, olabilir mi yaşayarak göreceğiz…

Tabiî İşgalci ABD-AB Emperyalistleri, yenilgilerinin acısını başka bölgelerdeki halklardan çıkarmak isteyecekler kuyruk acısıyla. Yeni ölümler olacak, yeni acılar yaşanacak, yeni mülteciler olacak. Ta ki tüm dünyada emperyalistler yenilene kadar. Dünya Halkları zafer kazanıncaya kadar…

Bakın namuslu bir lider, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, 23 Aralık’ta tâ Güney Amerika’dan gerçeği, hem de somut gerçeği nasıl görüyor ve dile getiriyor:

“Morales: ABD’nin Suriye’den çekilmesi Suriye halkının zaferi

“Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesinin Donald Trump’ın değil, Suriye halkının zaferi olduğunu belirtti.

“Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı hakkında açıklama yaptı.

“Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Trump, Kongre’nin veya BM Güvenlik Konseyi’nin onayı olmadan askerlerini Suriye’den tahliye ederek zafer şarkıları söylüyor. Ama gerçek zafer Suriye halkınındır. ABD, kanuna saygı duymayı öğrenmeli ve Irak ile Afganistan’dan da gitmeli” dedi.” (https://www.abcgazetesi.com/dnya/morales-abdnin-suriyeden-cekilmesi-suriye-halkinin-zaferi/haber-116623)

Demek ki namuslu olursanız gerçeği görürsünüz. Ararsınız, bulursunuz. Ama görmek isteyenler için söz konusudur bu. Görmek istemeyenler içinse ne yapsanız boştur. Onlar asla gerçeği görmek istemeyeceklerdir. Çünkü işlerine gelmemektedir.

Ama; olay neyse odur!

Gerçek, gerçektir!

Ve bugünün gerçeği; ABD-AB Emperyalistleri ve işbirlikçilerinin yenildikleridir!

26.12.2018