Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Real Market Direnişçileri il il eylemlere devam ediyor… Bursa’da Metro Mağazasını eylem alanına çevirdiler

06.03.2018
697
A+
A-

 

“Metro’nun Bulunduğu Her Yer Mücadele Alanımızdır”

Real Market İşçileri mücadelelerini hileli iflasa, gasp edilen haklarına, Sarı Sendikacılığa karşı, Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde eylemlerle sürdürüyor.

Real Market İşçileri Metronun bulunduğu her yer direniş alanımızdır diyerek, hileli bir biçimde iflas ettirilen Real Marketlerin olmadığı illerde de eylemler yapmaya devam ediyorlar. 31 Ocak günü Eskişehir’de eylem yapan Real Market İşçileri 11 Şubat Pazar günü Bursa’da Metro önünde coşkulu bir basın açıklaması ve eylem gerçekleştirdi.

Bursa’da yapılan eyleme Real Market İşçileri aileleri ve birlikte Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı ve yöneticileri katıldı.

Eylemde; Metro, Real, Beğendik logolu “Haklarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz” pankartı Metro’nun bahçesine asıldı. “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “Metro’ya Girme Zulme Ortak Olma”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, sloganları atıldı.

İşçiler, Metro önünde Bursa halkından gasp edilen hakları için verdikleri mücadeleye destek isteyerek, Metrodan alışveriş yapmama çağrısında bulundular.

İşçiler, mücadele kararlılığını dile getirdikleri konuşmalarında, altı aydır hem patronlara hem de sarı sendikacılığa karşı mücadele verdiklerini ifade ettiler. İşçiler altı ay boyunca il il gezdiklerini, Metro’unun bulunduğu her yeri mücadele alanına çevirdiklerini ifade ettiler. Bundan sonrası için de “bir gün ansızın gelebiliriz” diyerek Metro’nun bulunduğu diğer illere de gideceklerini vurguladılar.

Eylemde, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir açıklama yaptı. Küçükosmanoğlu açıklamasında: Real Market İşçilerin yasal haklarında Metro’nun sorumlu olduğunu ve bu hakları alana kadar da Nakliyat-İş Sendikası olarak mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.

Küçükosmanoğlu, Nakliyat-İş Sendikası olarak işkolu ayrımı yapmadan nerede işçiler haksızlığa uğramışsa o işçilere sahip çıkmak sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluğumuzdan hiçbir zaman kaçmadık bundan sonra da kaçmayız, dedi.

Real Market İşçilerinin mücadelesinin bugüne kadar çözülememesinde en büyük engellerinden birinin de sarı, işbirlikçi sendikalar olduğunu vurguladı. Real Market İşçileri haklarını mücadele ve direnişle aldığında sarı, işbirlikçi sendikalar kaybetmiş olacaktır, dedi.

DİSK’in 51. Kuruluş yıldönümüne de vurgu yapan Küçükosmanoğlu, bugün DİSK’in kuruluş mücadelesi Real Market Direnişi’nde yaşıyor. Çünkü Real Market İşçileri sarı sendikacılığa karşı mücadele etmekte, DİSK de sarı sendikacılığa karşı kurulmuştur, dedi.

Bursa Metro önünde yapılan eylem çok sayıda polisin güvenlik önlemi altında yapıldı. Eylem sloganlarla son buldu.

 

Hileli iflas yoluyla yasal hakları gasp edilen Real Market işçileri, altı aydır kararlı bir biçimde mücadelelerini sürdürmektedir.

Bugüne kadar İstanbul, Ankara, Kayseri’de, Çağlayan, Kartal, Ankara Adliyeleri, Alman Konsolosluğu önünde kitlesel eylemler gerçekleştirdi. İstanbul’da Güneşli ve Kozyatağı’nda haftanın dört günü, Ankara’da, Konya’da, Adana’da haftanın belli günlerinde Metro mağazaları önünde direniş sürüyor.

Metro-Beğendik Mağazaları ile birlikte Metro A.G‘nin işletmelerinden olan Media Markt mağazaları Metro’dan alışveriş yapan Divan Otel, Hilton Otel, MİDPOİNT, Beşiktaş Spor Kulübü önlerinde basın açıklamaları yapıldı.  Sofra, Bayır Otel, Rixor Otel, Deli Fırın, gibi bir çok işyerine giderek “Metro’dan Alışveriş Yapma, İşçi Düşmanlığına Ortak Olma” çağrısı yaparak bilgilendirmek amacıyla da birer dosya verdiler.

Real Market Direnişçileri, İstanbul, Ankara, Konya, Adana, İzmir Eskişehir, Bursa’da binlerce “Metro, Beğendik, Media Mark’tan Alışveriş Yapma” çağrı içerikli “stickerler” yapıştırmışlardır. Konya’da binlerce bildiri dağıtılmıştır.

Real Market İşçileri, grevleri yasaklanan Metal İşçileriyle ve Zonguldak’ta özelleştirmeye karşı mücadele veren Maden işçileriyle sınıf dayanışmasında bulundular.

Cesur Kız Filistinli Ahed Tamimi’yle dayanışmak için İstanbul’da İsrail Konsolosluğu önünde eylem gerçekleştirdiler.

Real Market İşçileri, sarı sendikacılığa karşı, gasp edilen yasal haklarını alana kadar Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde, her türlü olumsuzluğa, baskılara, OHAL yasaklamalarına rağmen haklarını alana kadar mücadelelerini sürdürecek. 12.02.2018