Site rengi

Tasarım

“Türkiye’de 1 Mayıs demek Taksim demektir!”

06.05.2020
801
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak 1 Mayıs günü sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğimiz ve yüz binlerce insanımıza ulaşan canlı yayın sırasında Türkiye’nin dört bir tarafından Direnişçi İşçilerin yanı sıra 1 Mayıs’ın Anavatanı olan Taksim’e çıkan, 1 Mayıs Marşı ve coşkulu sloganlar eşliğinde gerçekleştirilen bir yürüyüşün ardından 1 Mayıs Şehitlerimizi hem Kazancı Yokuşu’nda hem Taksim Anıtı’nın önünde anan Nakliyat İş’e de yer verdik.

DSF Başkanlık Kurulu Üyesi, DSF’ye bağlı Uluslararası Taşımacılık İşçileri Enternasyonali Genel Sekreteri ve Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’yla 1 Mayıs günü yapılan canlı bağlantının çözümünü aynen yayınlıyoruz.

 

Pınar Akbina: Evet değerli izleyicilerimiz, şimdi Nakliyat-İş Sendikası’na bağlanıyoruz. Ayaklarının tozuyla, Taksim’den geldiler, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutladılar. Şimdi, uluslararası çapta bir sendikacı, Dünya Sendikalar Federasyonu Başkanlık Kurulu Üyesi, Uluslararası Taşımacılık İşçileri Sendikası Enternasyonali TUI Transport’un Genel Sekreteri, Nakliyat-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’na sözü veriyoruz. Öncelikle 1 Mayıs İşçi-Emekçi Bayramınız kutlu olsun, hoş geldiniz.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu: Teşekkür ederim, sizin de 1 Mayıs’ınız kutlu olsun.

Pınar Akbina: Çok teşekkürler Başkan. Ayağınızın tozuyla geldiniz, neler yaptınız, nasıl geçti kutlamanız? Öncelikle bir bilgi almak isteriz. Sizi canlı canlı dinlemek, heyecanınızı paylaşmak isteriz.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu: Teşekkür ederim. Ben bir kez daha işçilerin, emekçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’ı kutluyorum. Bugün 1 Mayıs Meydanı Taksim Alanı’ndaydık, her yıl olduğu gibi. Bugün 2020 1 Mayısı’nda dünyada ve ülkemizde, Türkiye’de Koronavirüs pandemisinden dolayı kitlesel, birleşik, daha coşkulu 1 Mayıs kutlama koşulları yoktu. Ancak buna rağmen, bu koşullarda da birkaç açıdan 1 Mayıs’ların önemini ve içeriğini tüm İşçi Sınıfımızla, halkımızla paylaşma gereği ve sorumluluğu hissediyoruz.

Bunlardan birincisi; 1 Mayıs, İşçi Sınıfının kapitalizme karşı, Parababalarının zulmüne, baskısına karşı isyanından doğmuştur. Yani 1 Mayıs’lar mücadele günleridir bu anlamıyla, İşçi Sınıfının uluslararası bir mücadele günüdür. Sadece bir ülkede değil, bugün tüm dünyanın değişik ülkelerinde, bize de bilgi geliyor, işte Yunanistan’dan Venezuela’ya, Şili’ye, Latin Amerika ülkelerinde, Avrupa ülkelerinde, Pakistan’da, İran’da ve tüm ülkelerde İşçi Sınıfının kalbi ve mücadelesi, Parababalarının zulmüne karşı isyan gününe dönüştü. Ancak bu yıl kitlesel mitingler, kitlesel eylemler yapılamamakla birlikte, tüm İşçi Sınıfı bu mücadeleyi bulunduğu koşullarda veriyor.

1 Mayıs’ın bizim açımızdan ikinci bir yönü de şudur: Türkiye’de 1 Mayıs dediğimiz zaman aklımıza gelen Taksim Meydanı’dır. Taksim, 1 Mayıs Alanı’dır…

O bakımdan, bu süreçte de olsa İşçi Sınıfına, mücadeleye olan sorumluluğumuzdan dolayı, İşçi Sınıfının gerçek 1 Mayıs’larının kutlandığı, coşkuyla, yüz binlerce katılımla kutlandığı, 12 Eylül sonrası dönemde mücadeleyle tekrar kazanılan bir mücadele alanına sahip çıkmak için, bugün temsili de olsa direnişçi arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle beraber 1 Mayıs Alanı olan Taksim Meydanı’ndaydık.

Real Market Direnişi’nden arkadaşımız vardı, Uzel Makine Direnişçisi arkadaşımız vardı, bu direnişçilerle beraber AKM’nin önünde toplandık, 1 Mayıs Marşı’nı söyleyerek, 1 Mayıs Marşı eşliğinde Taksim Anıtı’na gittik, sloganlarımızı haykırdık. Taksim’in İşçi Sınıfına yasaklanamayacağını, Taksim’in 1 Mayıs Alanı olduğunu dosta düşmana bir kez daha 2020 1 Mayısı’nda Taksim Meydanı’ndan haykırdık. Marşlarımızla, sloganlarımızla, az sayıda da olsak, kitleselliğimiz istediğimiz ölçüde olmasa da coşkuyla 1 Mayıs Anıtı’na çelenk bıraktık. Orada kısa bir açıklama yaptık.

Bu seneki 1 Mayıs, olağanüstü bir süreçten geçtiğimiz 1 Mayıs. Koronavirüs pandemisinden geçtiğimizden dolayı insanlığın başının belada olduğu, bununla uğraşmak zorunda kaldığımız bir süreçte gerçekleşti bu yılki 1 Mayıs. Bir taraftan da bu 1 Mayıs’ta, geçen hafta 23 Nisan’da olduğu gibi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. O bakımdan, geçtiğimiz 1 Mayıs’lara göre çok daha fazla önlem alınmıştı.

Bizden önce 1 Mayıs’la ilgili gelip oraya çelenk bırakanlar oldu. Bir takım işçi konfederasyonlarından çelenk bırakanlar oldu, onlar herhangi bir açıklama yapmadan, bizim yaptığımız gibi 1 Mayıs’ın ruhunu ve gerçek özünü yansıtmadan, göstermelik olarak bir çelenk bırakıp gitmişlerdi. O bakımdan bu yıl 1 Mayıs birtakım sınırlamalar içerisinde gerçekleşmiş olsa da, biz bu sınırlamaları da aştık. Polislerin kendileri de ifade etti “Nakliyat-İş Sendikası yine yapacağını yaptı” diye. Çünkü diğer sendikalara bir açıklama yapma fırsatı, olanağı tanımamış polis. Ama biz sloganlarımızı, marşlarımızı haykırdık, açıklamalarımızı yaptık. Her iki tarafta da, gerek Taksim Anıtı’nda, gerek Kazancı Yokuşu’nda, karanfillerimizi, güllerimizi bıraktığımız yerde de açıklamalarımızı yaptık.

Geçtiğimiz yıllarda daha kitlesel bir katılımla yapıyorduk bu etkinliklerimizi, geçen sene yüz sayısını aşmıştık. Yani burada verdiğimiz mesajla Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs Meydanı olduğunu, Taksim Meydanı’nın İşçi Sınıfına yasaklanamayacağını, buna sahip çıkma iradesini her türlü mücadelemizle bir kez daha göstermiş olduk.

Yani mesele sadece burada göstermelik bir şey yapmak değil, çünkü Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs’lara açılması 2004’lerden başlayarak 2007, 2008, 2009’lardaki mücadeleyle, yüz binlerce kişilik kitlesel mücadeleyle, olmuştur. O bakımdan her yıl olduğu gibi bu sene de Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs Marşımızla, pankartımızla, sloganlarımızla Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs Meydanı olduğunu direnişçi, işçi kardeşlerimizle beraber bir kez daha haykırdık. Ve temsili de olsa bu iradeyi İşçi Sınıfımıza, emekçi halkımıza mesaj olsun diye kararlıca göstermiş olduk.

Biz elbette sadece Taksim’deki bir etkinlikle 1 Mayıs kutlaması, 1 Mayıs etkinliği yapmıyoruz. Bugün Kastamonu’da Tüvtürk Direnişçisi arkadaşlarımız 1 Mayıs etkinliği yapıyor. Diğer direniş alanlarında; Muğla’da, Şanlıurfa’da, Karabük’te yapıyor. Samsun-Çorum Grev Yeri’nde yaptık dün. Samsun-Çorum Ambar grev alanını 1 Mayıs alanına dönüştürdük.

Örgütlü olduğumuz tüm yerlerde, Sarp Lojistik’te, nakliye ambarlarında, araç muayene istasyonlarında, Ergene’de, İstanbul’daki, Bursa’daki muayene istasyonlarında işçi arkadaşlarımız işbaşı yapmadan önce işyerlerini 1 Mayıs alanlarına dönüştürdü.

Sonuç olarak bugünkü etkinliğimizle Taksim Meydanı’nın işçilerin 1 Mayıs alanı olduğunu gösterdik. Bu iradeyi İşçi Sınıfımız adına, tüm İşçi Sınıfımız ve halkımızın mücadelesi adına dosta düşmana bir kez daha göstermiş olduk.

Pınar Akbina: Evet, Sayın Başkan. Hepimizin, tüm İşçi Sınıfının yüreğini ferahlattınız Taksim’e çıkarak. Bu sene bizler buruk kutluyoruz maalesef, hep alanlardayken bu sene ne yazık ki evde olmak zorunda kaldık, bilim bunu gerektirdiği ve halkımızın sağlığını düşündüğümüz için. Ancak siz, dediğimiz gibi, tüm İşçi Sınıfının yüreğini ferahlattınız. Emeğinize sağlık, ayağınıza sağlık diyoruz.

Şu an heyecanınızı, coşkunuzu bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyoruz. Birazdan da sizin Taksim’e giriş anınızın görüntülerini yayınlayacağız. Daha sonra yine direnişçi işçilerle bağlantılar yapıyoruz, canlı yayınımız bu şekilde devam edecek. Çok teşekkür ediyoruz başkan.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu: Kolay gelsin, başarılar.

Pınar Akbina: Sağ olun.