Site rengi

Tasarım

Giresun’da yaşanan sel felaketi ile ilgili AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk

03.09.2020
555
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, 22 Ağustos 2020 günü Giresu’nda yaşanan sel felaketinin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurumuzu götürdüğümüz Bakırköy Adliyesinin şüpheli olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini görmesinden sonra suç duyurumuzu almaması üzerine Çağlayan Adliyesinde suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurusunu gerçekleştiren Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina, adliyenin dışında yaptığı açıklama sırasında özel güvenlik ve polis tarafından engellenmeye çalışılmış, açıklamanın görüntüleri zorla sildirilmeye çalışılmış ancak bu hukuksuz girişim sonuçsuz kalmıştır. Burada Partimizin avukatlarına karşı Bakırköy Adliyesinde alınan tavır da Çağlayan Adliyesinde yapılan müdahale de yargının AKP’nin hukuk bürolarına dönüştüğünün ve AKP’giller’in kontrolüne girdiğinin kanıtıdır.

Suç duyurumuzla ilgili Av. Pınar Akbina’nın konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır:

“Bildiğimiz gibi 22 Ağustos günü Karadeniz’de Giresun ilimizde çok acı bir sel felaketi yaşandı. Bu sel felaketinde on insanımızı kaybettik. Beş insanımız da kayıptır ve arama çalışmaları sürmektedir.

“Aslında bu sel felaketi göz göre göre geldi ne yazık ki Giresun’a. Karadeniz’in hırçın doğasını bilip de toprağın tutunma gücünü yok edecek şekilde yapılaşmaya giden, ormanları katleden, katlettiren, HES’lerle dere yataklarının yolunu ve potansiyelini değiştiren, yandaş müteahhitlere asla yaptırılmayacak çok katlı binaları yaptıran, nehir ve sel yataklarında betonlaşmaya, yapılaşmaya izin veren ve yasaları doğal alanların rant edilmesine müsait hale getiren iktidardaki AKP’giller neden oldu bu sel felaketine.

“Bu nedenle Halkın Kurtuluş Partisi olarak biz ülkemizde yapılan her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı nasıl tepkimizi gösteriyor, tarihe not düşülsün diye suç duyurularında bulunuyorsak bugün de AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun Belediye Başkanı Aytek Şenlikoğlu ve bu süreçte tespit edilecek icrai eylemleriyle suça katılanların hepsi hakkında olarak suç duyurunda bulunduk.

“Aslında biz bu suç duyurusunu Bakırköy Adliyesinden vermek istedik ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini görür görmez şüpheli sıfatıyla yazıldığı için böyle bir suç duyurusunu alamayacaklarını söylediler. Bunun üzerine Başsavcılığa gittik ve onlar da  ancak bu ismi çıkarırsak alabileceklerini söylediler ancak biz kararlı bir şekilde suç duyurumuzu bugün Çağlayan Adliyesine getirdik ve Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini de çıkarmadık. Bugün buradan suç duyurumuz alındı.

“Bakırköy Adliyesinin yaptığı tamamen keyfi bir uygulamaydı ve şunu göstermekteydi: Ne yazık ki artık adliyeler, yargı, hâkimler ve savcılar bir kişinin dudakları arasından çıkan söze bağlılar, korku cumhuriyeti yaratılmış durumda ve korkmaktalar. Bu da adliyemizin bağımsızlığını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Adli Yıl’ın açıldığı şu günlerde böyle bir şey yaşamış olmamız bize yargımızın durumunu net bir şekilde göz önüne sermiştir.”

Halkın Kurtuluş Partisi olarak insana, hayvana, doğaya düşman AKP’giller’e karşı Halkımızın haklarını korumaya her alanda devam edeceğiz. 1 Eylül 2020

HKP Genel Merkezi