Site rengi

Tasarım

Muğla Milas’ta Kömürcüoğlu/Çınartaş İşyerinde Sendikamızın Çoğunluk Tespiti Geldi Çınartaş’a Sendika Girecek Başka Yolu Yok!

09.08.2020
448
A+
A-

Muğla Milas’ta Kömürcüoğlu Grubun işletmelerinden Çınartaş’ta anayasal ve yasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan, ancak Çınartaş İşverenin işçilerin bu haklarına saygı duymayarak işten attığı sendikamız üyesi 11 işçinin Direnişi, 47. gününde kararlıca devam ediyor.

Bu süreçte sendikamız da yasal süreci başlatmış ve 21.05.2020’de Bakanlığa Yetki Tespiti için başvuru yapmıştı. Ancak pandemi nedeni ile askıya alınan toplu iş sözleşme süreçleri nedeni ile gecikmeli olarak bugün olumlu Çoğunluk Tespit Yazısı sendikamıza ulaşmıştır.

Bugün işçileri Direniş yerinde ziyarete giden Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da konu ile ilgili Kömürcüoğlu/Çınartaş işyerinin önünde bir açıklama yaptı.

Küçükosmanoğlu yaptığı açıklamada, Çınartaş işyerinin pandemi sürecinde örgütlendiğini ve işten atılmalarla birlikte Direnişin başladığını, bu açıdan önemli ve örnek bir Direniş olduğunu belirtti. İşçilerin çok haklı ve yasalarla tespit edilen haklarını istedikleri için işten atıldığını ve anayasal haklarını kullanarak da Nakliyat-İş’e üye olduklarını söyleyerek, işverenin, işçilerin bu haklı ve yasal taleplerine saygı duyması gerektiğini belirtti.

Çınartaş’da toplu iş sözleşme görüşmelerine başlamak için bir engel kalmadığını belirten Küçükosmanoğlu, işverene çoğunluk tespitine itiraz etmeyin çağrısında bulundu. Buna gerekçe olarak da bu tür itiraz davalarının % 99 sendikanın lehine sonuçlandığını, bu nedenle zaman kaybına gerek olmadığını belirtti.

Küçükosmanoğlu, ayrıca işverenin sendikal mücadele başladıktan sonra basına verdiği “işçilerin sendikal haklarına saygılıyım” demecini de hatırlatarak, Çınartaş İşverenine; işçilerin yasal haklarına ve sendika tercihlerine saygı duymasını, atılan işçilerin işe geri alınması ve bir an önce toplu iş sözleşme görüşmelerine başlanması çağrısında bulundu.

Küçükosmanoğlu, Çınartaş İşçilerine sonuna kadar sahip çıkacaklarını ve bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaklarını belirterek, tüm Muğla/Milas halkını da Çınartaş İşçileri ve Direnişi ile dayanışmaya davet ederek sözlerini bitirdi.

Daha sonra söz alan sendikamız Avukatı Tacettin Çolak da, işverenin avukatının bu basın açıklamasını emniyet güçlerine ihbar ederek engellenmesi yönünde ifadeler kullandığını, yapılan açıklamanın suç olmadığını tam tersine ifade özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunu belirterek patronların işçilerin örgütlenmesine tahammül edemediğini ve yasaklamalarla engel olamayacaklarını belirtti.

Çolak, hukuki mücadelenin de başlatıldığını, arabulucu görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için sendika üyeleri için işe iade davalarının açılacağını ve bu davaların kazanılacağını belirti.

Tacettin Çolak da işverene çağrı yaparak, işçilerin sendika haklarına saygı duyması ve sözleşme görüşmelerine başlaması gerektiğini belirtti.

Yapılan konuşmalardan sonra atılan sloganlarla basın açıklaması sona erdi.

 

Çınartaş’a Sendika Girecek Başka Yolu Yok!

Yaşasın Kömürcüoğlu/Çınartaş Direnişimiz!

02.07.2020

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu