Site rengi

Tasarım

Direnişçi Uzel İşçilerini Direniş alanında ziyaret ettik

18.03.2019
990
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü olarak, 11 yıldır alamadıkları hakları için direnen Uzel işçilerini direniş alanında ziyaret ettik.

Türkiye’nin ilk yerli traktör üretim fabrikası olan ve faaliyette olduğu dönemde Türkiye’nin en köklü ve en büyük büyük traktör üreticisi olan Uzel Traktör Fabrikası, 2008’de kapanarak 1500 işçisini, hiçbir hakkını vermeden işten çıkartmıştı. Uzel işçileri, gasp edilen hakları için aylardır Uzel fabrikası önünde direniş yapıyorlar.

Saat 11.30’da sloganlarımız ve alkışlarımızla Uzel Traktör Fabrikası önünde direniş yapan işçilerin yanına gittik. Direnişte olan Uzel İşçileri sloganlarımıza eşlik ederek bizlere candan ve sıcak bir karşılama yaptılar. Uzel İşçileriyle beraber attığımız sloganlarla, Uzel İşçilerinin bu onurlu mücadelesinde yanlarında olduğumuzu gösterdik.

Direniş alanında partimiz adına söz alan İstanbul İl Başkanı Pınar Akbina şunları söyledi: “Türkiye’nin ilk yerli traktör üretim fabrikası olan Uzel’i nasırlı elleriyle omuzlarında yükselten değerli Uzel İşçileri hepinizi bütün içtenliğimle, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Şöyle bir bakıyorum da hepinizin saçları kırlaşmış. İnanın o kadar duygulandım ki; siz bu fabrikayı omuzlarınızda yükseltirken, nasırlı ellerinizle çalışırken ne yazık ki Parababaları bunun değerini bilemediler. İşverenler bunun değerini bilmedi ve sizin hakkınızı gasp etmekten başka hiçbir şey yapmadılar. Sizler ömrünüzü verdiniz belki. Dile kolay tam 11 yıl. Kim bilir neler yaşadınız, ne emekler verdiniz. Ama ne yaptılar; tek seferde, tek kalemde emeğinizi boşa saydılar. Sarı sendika dediğimiz Türk Metal’de işverenle anlaşarak, onların bu gaspına, bu hırsızlığına ortak oldular.” ” Şunu söyleyeceğim size, ne mutlu ki size Nakliyat-İş gibi bir sendika size sahip çıkmış. Çünkü Nakliyat-İş’in gittiği hiçbir direniş yenilgiye uğramaz. Asla uğramaz. Çünkü Nakliyat-İş Sendikasının tüzüğünde aynen şöyle bir madde var: Genel başkanı ve yöneticileri ortalama işçi ücretinden fazla ücret alamaz. Bunu Türkiye’de uygulayan tek sendikadır Nakliyat-İş. O yüzden Türk Metal’den farklı. O yüzden üyesi olmadığınız halde size sahip çıkıyor. Bu yüzden Türkiye’nin gerçek İşçi Sınıfı sendikasıdır Nakliyat-İş Sendikası. O yüzden ne mutlu size ki; böyle bir sendikanın desteği arkanızda, ne mutlu size ki; bu kadar işçi arkadaş kenetlenmişsiniz birbirinize. Bir aradasınız. Şuna inanın, birlik olan İşçi Sınıfını hiçbir güç yenemez.”

Yoldaşımızın yaptığı konuşmanın ardından sloganlarımıza devam ettik hep beraber. Ziyaretimiz boyunca, yoldan geçen araçlardan halkımızın kornalarıyla Uzel İşçileri’ne nasıl destek olduğuna tanık olduk.

Direnişte alanında sık sık, “Direne direne kazanacağız!”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız!”, Uzel İşçisi yalnız değildir!” sloganları atıldı.

Uzel işçilerinin mücadelesi zaferle sonuçlana kadar yanlarında olacağımızı ve Uzel işçisinin yalnız olmadığını bir kez daha söyledik. 17.03.2018

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer